Ranní restart 18.7.2019

11:11 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

PPI: Meziměsíční pokles v průmyslu

Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně snížily o 0,7 %, poprvé od prosince roku 2018 (viz graf). Nejvýraznější pokles zaznamenal zpracovatelský průmysl, konkrétně 1,5 %. Hlavním faktorem záporných hodnot jsou především nižší ceny ropy. Naopak růst vykázala výroba motorových vozidel (0,6 %).

V meziročním vyjádření ceny průmyslových výrobců rostly o 2,5 %. V porovnání s předchozím měsícem, kdy byly ceny vyšší o 3,8 %, se tak jedná o pomalejší tempo růstu. Ve směru vyšších cen působí i nadále především potraviny, energie a vyšší mzdové náklady firem; ve směru nižších cen působí naopak ropa.

V zemědělství byly ceny vyšší jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání. Za meziročním nárůstem stojí zejména vyšší ceny rostlinné výroby, kde dominantní zvýšení vykazují ceny brambor (107,8 %). V živočišné výrobně vzrostly nejvýrazněji ceny vepřového masa, a to také v důsledku snížené nabídky kvůli africkému moru prasat v Číně.

Červnová data pro ČNB nepředstavují dle nás podnět, na základě něhož by musela přehodnotit svou inflační prognózu a následně i změnu sazeb. V průmyslu totiž růst cen zpomaluje a v případě zemědělských cen čekáme, že dojde ke korekci. Pro zbytek letošního roku tak očekáváme i nadále stabilitu úrokových sazeb na současné 2% úrovni.

Eurozóna: Inflace mírně vyšší

Meziroční inflace v zemích eurozóny dosáhla v červnu 1,3 %. Hodnota mírně překonala očekávání, když trhy očekávaly o desetinu nižší číslo. I tak se ale inflace nachází stále hluboko pod inflačním cílem ECB. K vyšší inflaci přispěly především služby následované cenami jídla, alkoholu, tabáku a energií.

Pro ECB je klíčový vývoj jádrové inflace, která činila pouhých 1,1 %. Vzhledem k tomu, že jádrová inflace se stále nezvyšuje, i nadále platí, že bude potřeba další měnověpolitický stimul, který by inflaci střednědobě zvýšil. Proto neměníme náš pohled na budoucí politiku ECB a čekáme již brzy další její uvolnění.

V základním scénáři naší prognózy čekáme pokles sazeb v září. Vzhledem k holubičímu tónu posledních Zápisků ECB se ale zvyšuje šance již pro červenec (tu trhy vidí nyní na 45 %).

 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna research
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji stavebnictví a průmyslu

Ilustrativní obrázek

PMI ve zpracovatelském průmyslu, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Inflace brzdí pomaleji, než se čekalo

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k výsledkům stavebnictví a průmyslu v roce 2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.