Ranní restart 18.6.2019

09:51 | E V | Diskuze

Jasněji v inverzi II: inverze is back!

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Minule jsem ukazoval, že záporná křivka zvyšuje pravděpodobnost recese, ale že tato pravděpodobnost má daleko k jistotě. Aktuální rozdíl mezi výnosy 10Y a 3M naznačuje recesi v USA s pravděpodobností necelých 30%. Navíc tady máme riziko, že tento signál je zašuměn intervencí americké centrální banky, která uměle snížila výnosy 10Y díky QE. Dále, jsme viděli, že sklon výnosové křivky měl v sobě informaci o růstu ekonomiky. A skončili jsme dramatickou otázkou, jestli se náhodou tento vztah mezi sklonem a růstem v čase neměnil. A protože nový díl o inverzní křivce uvádí Mystique, tak víme, že měnil…

Historie ukazuje, že když sklon výnosové křivky poklesl o 100 bodů, tak růst v průměru zpomalil o půl procentního bodu. Ale v průměru.

Tento koeficient se totiž v čase měnil. Když odhad neprovedeme za celé období od šedesátých let až po první kvartál letošního roku, ale postupně na desetiletých oknech, tak uvidíme jak moc. Ještě v 70. letech stejný pokles sklonu křivky (100 bodů) znamenal snížení růstu ekonomiky za rok o cca 2 procentní body. Ale například kolem nultých let byl blízko nuly. Navíc se měnila i významnost tohoto vztahu, respektive rozptyl výsledků. Tak například na konci tento odhad ukazuje, že by záporný sklon mohl dokonce indikovat vyšší růst. Ale tento odhad je statisticky nevýznamný = koeficient se statisticky významně nevzdaluje nule.

Proč je informace ve sklonu výnosové křivky o budoucím ekonomickém růstu méně hodnotná? Zasáhla snad výnosovou křivku nějaká mutace?

Tak a o tom zase příště ...

 

Letem světem

Oldřich Dědek z ČNB řekl, že nevidí žádný důvod pro zvýšení sazeb v červnu. Proč? Protože inflační tlaky z domácí ekonomiky kulminují = budou oslabovat. Dále zopakoval mantru ČNB poslední čtvrtletí: že slabší koruna neznamená automaticky zvýšení sazeb, a že za slabší korunou je globální sentiment a ne fundamenty. Ale nejzajímavější poznámka se týkala devizových rezerv: řekl, že bankovní rada zatím nediskutovala obnovení prodeje výnosů z devizových rezerv. Přitom někteří členové bankovní rady se nechali už před pár měsíci slyšet, že by toto téma rádi otevřeli.

Vyjednávání o šéfovi nové Evropské komise se komplikují. Němci, kteří by post chtěli získat, tak uvažují už o plánu B, tady o pozici guvernéra pro Jense Weidmanna. Tento týden bude summit EU, kde vyjednávání budou pokračovat. Bude se mluvit i o Brexitu a jeho časování. Vítězství Farage a spol. zvyšuje šanci Macrona postavit UK před binární volbu: buď dohoda nebo tvrdý Brexit.

Globální spotřeba energie vzrostla vloni o necelá tři procenta, píše ve svém výročním energetickém reportu BP. Čína, Indie a Amerika jsou hlavními tahouny nárůstu. Analýza zvýšené poptávky ukazuje, že zdroje růstu bylo extrémní počasí, kdy více dnů bylo neobvyklé teplých (klimatizace) anebo studených (vytápění). Emise uhlíku vzrostly o dvě procenta.

 

 

 

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 10.10.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.