Ranní restart 18.12.2020

10:42 | E V | Diskuze

Deflační vývoj v ekonomice eurozóny.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejší den přinesl finální data týkající se vývoje cenové hladiny v eurozóně. Ta v listopadu meziměsíčně a meziročně poklesla o 0,3 %. Jádrová inflace poté v meziročním vyjádření činila kladných 0,2 %. Finální hodnoty tak nepřinesly žádné překvapení, když odpovídaly předběžnému odhadu, který Eurostat zveřejnil již počátkem prosince.

Co se poté týká příspěvků jednotlivých složek, tak k výsledné hodnotě inflace pozitivně přispěla zejména složka potravin, alkoholu a tabáku, ale také služeb. Naproti tomu komponent energií vykázal výrazně záporný příspěvek k celkovému růstu cenové hladiny.

Prvotní žádosti o podporu opět vzrostly

Ve Spojených státech byla zveřejněna pravidelná data z trhu práce, a tedy konkrétně počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Počáteční žádosti dosáhly 885 tisíc, když oproti minulému týdnu hodnota dále vzrostla (vývoj zachycuje přiložený graf). Pokračující žádosti poté mírně poklesly, a to ze zhruba 5,8 na 5,5 milionů. Zatímco počet prvotních žádostí převýšil očekávání trhu, pokračující žádosti vykázaly hodnotu pod tržním odhadem, a tudíž přinesly mírně pozitivní překvapení.

Příběh se tak nemění. Na trhu práce dochází ke zhoršování situace s tím, jak další vlna pandemie získává na síle a dochází k zavádění restriktivních opatření. Riziko pramení také z nedosažení dohody v otázce fiskální pomoci. Dávky, které byly zavedeny s počátkem pandemie, by měly být ukončeny v závěru stávající měsíce. V nedávných dnech však byly zveřejněny informace, že vyjednávání vypadají optimisticky, když by poskytování dávek mohlo být prodlouženo. Prozatím to však vypadá, že fiskální pomoc bude zahrnovat – mimo jiné – přímé platby jednotlivcům v poloviční výši oproti těm zavedeným v jarní vlně v rámci záchranného balíčku (CARES Act), které dosahovaly 1200 USD. Taková podoba však nemusí být finální, když jednání stále pokračují.

 

ČNB ponechala sazby na stávající úrovni

Rovněž v české ekonomice nebyla o významné události nouze, když během včerejšího odpoledne zasedala ČNB. Ta ponechala úrokové sazby beze změny, a tak hlavní sazba i nadále dosahuje 0,25 %.

Na tiskové konferenci poté došlo ke zhodnocení vývoje české ekonomiky, která se dle bankovní rady v průběhu třetího čtvrtletí vyvíjela lépe, než předpokládala prognóza centrální banky. I navzdory tomu se ale makroekonomické veličiny nikterak zásadně od prognózy neodchylují, a tak i prosincové rozhodnutí mohlo být opřeno o výhled ČNB zveřejněný v listopadu.

Co se týká budoucího vývoje měnové politiky, i po včerejším zasedání pracujeme se scénářem, že k prvnímu zvýšení sazeb by mohlo dojít v závěru příštího roku, a tedy v listopadu. Vzhledem k významným rizikům však nemůžeme vyloučit ani dřívější změnu v nastavení sazeb, která by tak mohla nastat již na konci příštího léta. 

Vedle české centrální banky jednala o nastavení měnové politiky také britská Bank of England. Ani ta nepřišla se změnami v otázce měnově-politických nástrojů, když jak sazby, tak nastavení programu nákupů aktiv setrvalo stabilní. K úpravě kvantitativního uvolňování přistoupila centrální banka již o měsíc dříve, když navýšila jeho celkový objem na 875 miliard britských liber. Důvodem takového rozhodnutí pak byly obavy z negativních dopadů pandemie, ale také stále nejistá podoba odchodu Británie z Evropské unie.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Strach o místo způsobil růst zájmu o vzdělávání v technologiích

Ilustrativní obrázek

Plný nebo částečný úvazek?

Ilustrativní obrázek

Češi a hodnota času

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 22.1.2021

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021

Ilustrativní obrázek

K zachování zaměstnanosti napomůže existence funkčního systému dalšího vzděláváníČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úvodu ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely nejvíce za poslední dva měsíce

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k třicetinásobnému zhodnocení akcií GameStop

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela poklesem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie povětšinou klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.