Ranní restart 18.11.2020

10:40 | E V | Diskuze

Letem světem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Když se podíváme na vývoj cen finančních aktiv, tak to nevypadá, že si letos ekonomiky procházejí největší krizí za mnoho dekád. Optimismus byl tento měsíc posílen oznámením prvních výsledků testování vakcín Pfizer a Moderna ve třetí fázi. U obou je prozatímní účinnost vakcíny vyšší než 90%, což je skvělý výsledek.

Data New York Times ukazují, že šest vakcín je schváleno pro omezené použití: ruské a čínské vakcíny, které si prozatím ale neprošly všemi standardními fázemi testování.

Nicméně dalších 12 je ve třetí, závěrečné fázi testování, kde vakcína byla podána desítkám tisíc lidí.

Brzké schválení vakcíny pro plné využití je blízko. Narazíme ale na jiný problém: počet dávek nebude nějakou dobu dostačující kvůli omezeným produkčním kapacitám. A proto bude potřeba prioritizovat. Simulace ukazují, že správně priorizitování může snížit počet úmrtí až o 70% ve srovnání se situací, kdy by žádná prioritizace neproběhla. Možná vás napadne, že vakcína by měla jít primárně nejvíce ohroženým skupinám (starší lidé). Simulace nicméně ukazuje, že efektivnější je dát ji nejdříve těm, kteří mají nejvíce kontaktů = větší omezení exponenciály nejen nakažených, ale i úmrtí. Pro správné strategické rozhodnutí je potřeba toto dilema už nyní řešit.

Podobně jako je potřeba řešit komunikaci, aby lidé měli důvěru vůči vakcíně. A je potřeba řešit i systém distribuce, protože některé vakcíny vyžadují skladování při -70 stupních. Aktuální vakcinační strategie vlády toto prozatím neřeší, je potřeba ji proto během pár týdnů aktualizovat a mít připravenou, abychom na jaře opět neimprovizovali.

Dneska se do základních škol vrací první dva ročníky. Na druhé straně mají obchody nově nařízeno dodržovat pravidlo 1 zákazník na 15 metrů čtverečních. Mimochodem, business měl jen jeden den na přípravu, což opět zavání improvizací. A podobně je to s komunikací, protože vláda nebyla schopna toto pravidlo vysvětlit.

Statistiky ohledně epidemie ukazují, že počet nových denních případů poklesl téměř o polovinu ve srovnání s koncem října, ale poklesl o počet testů, téměř o třetinu. Indexy mobility ukazují, že jsme minulý týden opět více vyrazili do obchodů a do práce = nárůst počtu kontaktů. Pokud se vláda začne řídit novým systémem PES, tak by měla rozhodnout o uvolnění, respektive o přechodu z režimu 5 do režimu 4. Ten by měl mimo jiné přinést posun zákazu vycházení na 23:00, celý první stupeň ZŠ by měl nastoupit na prezenční výuku a druhý stupeň na týdenní rotaci.

Peníze EU v ohrožení. Zástupci vlád zemí EU a europoslanci se shodli, že nerozvolní podmínky pro vyplácení peněz z unijních zdrojů. Jde o reakci na Maďarsko a Polsko, které vyhrožují, že pokud mezi podmínkami zůstane „dodržování principů právního státu“, tak zablokují víceletý finanční plán a fond na obnovu a odolnost. Jednání probíhají.

Mimochodem: 17. listopadu slavíme nejen Mezinárodní den studenstva a počátek sametové revoluce, ale i první ověřené nakažení člověka covidem-19.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Online obchod Answear.cz prodal během listopadu a Black Friday zboží za 66 milionů, o 50 % více než loňský rok

Ilustrativní obrázek

Růst mezd se zastavuje, ve 2. čtvrtletí se průměrná mzda reálně snížila o 2,5 %

Ilustrativní obrázek

Ryanair koupí od Boeingu letadla typu 737 Max v hodnotě 9,4 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Společnost Dollar General zveřejnila za 3Q růst porovnatelných tržeb a oznamuje dividendu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu mezdČti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.