Ranní restart 18.1.2021

10:43 | E V | Diskuze

Letem světem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ve středu proběhne inaugurace Bidena, který bude mít podporu obou komor Kongresu. Klíčový bude jeho balík pro podporu ekonomiky v hodnotě 1,9 bilionu USD. Pokud balík schválí Kongres, tak bude mim jiné znamenat 1400 USD pro každého Američana (k tomu přidejme 600 USD z podpory schválené minulý měsíc), 415 mld. USD na boj s covidem a 440 mld. pro podporu malých firem.

V Německu CDU vybíralo nástupce Angely Merkel. Do čela strany se dostal Armin Laschet, který je označován za novou Angelu = kontinuita.

Tento týden zasedá ECB, změna měnové politiky se neočekává. V Evropě sledujeme dva trendy: vakcinaci a růst počtu nakažených, který může v dalších týdnech výrazně ovlivnit nová mutace covidu. Už dříve jsme psali, že její výrazně vyšší nakažlivost (o 50-70 procent) je nebezpečnější než kdyby covid měl o 50-50 procent vyšší smrtnost.

ČR už delší dobu nevychází dobře v rámci epidemiologických dat a ani vakcinace se nerozjela nijak rychle. Přitom kombinace rychlé vakcinace a cílené prioritizace by přinesla rychlé výsledky. Počítejte se mnou. Počet covid úmrtí ve věku 80+: 4152. To je 31% všech obětí. Proočkovat prioritně tuto skupinu by tedy výrazně snížilo počet mrtvých a zátěž nemocnic. Počet obyvatel 85+ je 206 000. Podle informací z minulého týdne jsme už dostali 169 000 vakcín. Data z třetí fáze testování ukazují, že efektivita vakcíny Pfizer po 1. dávce je po 14 dnech na 82%. Když to všechno pronásobíme, tak dojdeme k odhadu, že očkování této věkové skupiny by dokázalo snížit smrtnost o více než pětinu, a to už do konce ledna.

Čínská ekonomika vzrostla v posledních čtvrtletí minulého roku o 6,5% a za celý rok pak o 2,3%. Na to, že to byl covidový rok, jde o slušný výkon, kdo by to v lednu řekl. Čína dokázala velmi rychle dostat pod kontrolu první vlnu a druhé se zatím dokázala vyhnout (aktuálně se počet nově potvrzených případů pohybuje kolem 150).

Když už jsme v Číně, tak jedna zajímavost. 30 procent Číňanů má jedno z těchto příjmení: Wang, Li, Zhang, Liu nebo Chen. Se stovkou nejčastěji použitých příjmení se dopočítáte na 86% všech obyvatel Číny. Ve finále se v Číně používá jen 6000 různých příjmení. Pro srovnání v ČR je to cca 300 tisíc. Nízký počet příjmení přitom není něco, co by v Číně historicky existovalo, jejich počet se pohyboval kolem 23 tisíc. Za pokles mohou technologie a digitalizace. Ty totiž standardizovali čínské znaky, čímž došlo k omezení jejich počtu. Pokud lidi chtěli mít přístup k technologiím, tak se prostě museli nechat přejmenovat.

Jak Češi utráceli v loňskem roce? Jaké trendy se urychlily? Jaké jsme měli sezónní hity? V roce 2020 kartové transakce včetně výběrů z bankomatů vzrostly o 2%. Během jarní vlny (březen a duben) pokles o 10% a podzimní (říjen a listopad) o 5%.

V loňském roce byly urychlené některé trendy:

- Ekonomika se skokově stala méně hotovostní: za celý rok poklesly výběry z bankomatů -11% y/y.

- Kartu jsme využívali více rovnou k placení, ať už v kamenném obchodě nebo na internetu. Za celý rok +15% y/y.

- Zavřené krámy nás naučily rovnou nakupovat na internetu: +43% y/y za celý rok. Během jarního lockdownu +56% a podzimního pak +58% y/y.

- Ačkoliv čím dál více nakupujeme na internetu, tak hodně Čechů si pořád posílá věci na dobírku a zaplatí až kurýrovi. Více platíme ale kartou, méně hotově.

 

Sezónní hity:

- Hitem po jarní vlně byly hobby markety: +111% y/y. Po jarním lockdownu jsme si chtěli byty, zahrady a domy opravit, vyzdobit, vylepšit a zvelebit.

- Hitem léta se stala dovolená v ČR: platby Čechů kartou za hotely, penziony, kempy v ČR vzrostly o více než 50% y/y během prázdnin.

- Hitem podzimu a konce roku byly léky a vitamíny: +19% y/y. Začali jsme více investovat do svého zdraví a ochrany proti nemoci, takže nyní se každé ráno ládujeme minimálně vitamínem D3.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Fresenius reportoval celoroční výsledky nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Vodafone v březnu plánuje IPO infrastrukturní společnosti Vantage Towers na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Medtronic za 3Q reportuje tržby lehce pod konsensem a očištěný zisk na akcii nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Do čeho investovat s uzavřenou provozovnou a jak nepřijít o zákazníky

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q překonal očekávání analytiků, výhled na rok 2021 neposkytujeČti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela výrazněji v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu, roste cena mědi a niklu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.