Ranní restart 17.9.2019

10:05 | E V | Diskuze

CZE: PPI blízko 2 %

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V srpnu rostly ceny průmyslových výrobců o 0,1 % meziměsíčně a 2,1 % meziročně. Ceny táhne nahoru především růst mzdových nákladů firem, silná domácí poptávka a dále pak vyšší ceny elektřiny a potravin.

V následujících měsících by mělo dojít ke zrychlení růstu cen průmyslových výrobců, když se v nich projeví růst cen ropy. Tento vliv by ale měl být jen dočasný a po obnově kapacit v Saúdské Arábii odeznít.

Zajímavý je také vývoj cen zemědělských výrobců, kde se v srpnu ceny meziměsíčně snížily o 6 %. Tento vývoj by se měl se zpožděním dostat do spotřebitelské inflace a mírně jí tlumit. Klesly hlavně ceny brambor, obilovin, zeleniny apod. Tedy položky, které v první polovině roku působily výrazně proinflačně.

 

Brexit update

Dnes se bude u nejvyššího britského soudu řešit Johnsonovo přerušení schůze parlamentu.

Včera se Johnson setkal s J.-C.Junckerem, ale po schůzce odmítl společnou tiskovou konferenci. Za což byl po zásluze zkritizován. Celkově ale včerejší schůzka pravděpodobně žádný zásadní posun nepřinesla. EU stále chce po Johnsonovi alternativní návrh za irskou pojistku, který stále nemá.

 

Saúdská Arábie vyhodnocuje škody

Po sobotních útocích stále neznáme dobu, po kterou se budou obnovovat zničené kapacity. Mluví se tak stále o týdnech až měsících, ale spíše začíná převládat pesimismus ve směru delší doby nutné k obnově. Aktuálně se objevují zprávy, že zhruba polovina „ztracené“ produkce z 5,7 % milionů barelů by mohla být obnovena rychle, ale zbytek potrvá delší dobu.

Útok zasáhl zhruba polovinu produkce Saúdské Arábie (SA), která včera avizovala začít znovu těžit na dosud nevyužívaných ropných polích. Plus SA zásoby ropy na téměř měsíc, které může využít.

Cena ropy se po skokovém nárůstu stabilizovala poblíž hladiny 70 USD za barel, kde pravděpodobně ještě pár týdnů vydrží. V ČR by tento faktor mohl lehce zvýšit inflaci, nicméně, jak jsem psal včera, šok to bude jen dočasný (eskalace konfliktu je nyní méně pravděpodobná).

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Aerolinky krachly, tisíce Čechů přišly o peníze za koupené letenky.

Ilustrativní obrázek

IBM svými výsledky příliš nepotěšila; akcie v před-obchodní fázi oslabují o 6 %

Ilustrativní obrázek

České ekonomické výhledy

Ilustrativní obrázek

Realitní investory láká historie, stabilita i zhodnoceníČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy na pozadí příchozích dat o čínském HDP spíše oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše oslabovaly, výjimkou hongkongský Hang Seng

Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.