Ranní restart 17.6.2019

10:31 | A O | Diskuze

Kotva, návod a průliv

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

Pondělí začneme přehledem ze světa a zítra se zase vrhneme na výnosovou křivku.

Viceprezident ECB Guindos potvrdil, že ECB přidá další stimuly, pokud inflační očekávání nebudou ukotvená. Ale také hned dodal, že aktuální pokles tržních inflačních očekávání, není ještě ono neukotvení. Inflačních swapy jsou vodítkem toho, co si trh myslí. Samozřejmě mohou být ovlivněny likviditou a mít zvýšenou reakci na krátkodobé faktory. Každopádně v případě EMU inflační swapy 5Y5Y ukazují, že v letošním roce trh věří čím dál míň, že ECB za pět až deset let dostane ECB inflaci na cíl. 

Zůstaňme u centrálních bank: ve středu zasedá americký Fed. Část trhu předpokládá snížení sazeb už tento měsíc, ale pravděpodobnější je až červenec.

A bývalý viceguvernér Fedu Stanley Fischer odhaduje, že pokud bude Trump znovuzvolen, tak šéf Fedu nedostane mandát na druhé období a bude vyměněn. Řekl také, že Trump nemá co ztratit, když obvinil Fed, že zvyšování sazeb způsobí recesi. Když recese skutečně přijde, tak má viníka. A když ne, tak má sebe a úspěšnou svou obchodní/hospodářskou politiku jako hráz proti „nesmyslnému zvyšování sazeb Fedu“. Tohle se nedá nečíst jako návod pro politiky.

Brexit update: Konzervativci pokračují ve výběru nového předsedy strany a vlády. Po tomto týdnu jejich štos sníží na dva. Největším favoritem je Boris Johnson, ale po víkendu se šrámem, protože odmítl TV debatu. Podle komentářů drtivou většinu kandidátů spojuje ekonomická nekompetence, představa, že odchod z EU bez dohody bude bez větších ekonomických dopadů a návrhy na daňové úlevy pro své příznivce. 

Obchodní války – indická fronta: Indie zavede až 70 procentní tarify na 28 amerických výrobků. Jde o odvetu na zvýšení cel na indické zboží v hodnotě 6 mld. USD. Ano, jde o malou frontičku, dokonce i v případě potenciální eskalace mluvíme o relativně malých číslech. Dovozy z Indie do USA ročně dosahují necelých 60 mld. USD (zboží).

Cena ropy vzrostla v reakci na nervozitu v Hormuzském průlivu spojenou s možným napadením několika tankerů Iránem. Navíc Saudská Arábie chce v červenci prodloužení snížené těžby. Obrázek nicméně ukazuje, že nárůst cen ropy je v porovnání s výkyvy od roku 2017 jen kosmetickou epizodou, situace by se musela více eskalovat, abychom mohli mluvit o negativních dopadech na českou ekonomiku. Navíc cena ropy meziročně ještě klesá, takže její příspěvek k růstu českého HDP je pozitivní cca 0,3pb.

Ještě poznámka k platební bilanci. Ta část, která je nejvíce spojená s reálnou ekonomikou, tedy kombinované saldo běžného účtu a FDI, snížila svůj roční přebytek z 200 mld. CZK v roce 2016 a 100 mld. ještě v letošním březnu na 80 mld. v dubnu. Jinými slovy, poptávka po koruně z reálné ekonomiky je slabší a omezuje tak možnost nerezidentů snížit svou expozici na CZK. Přesto se CZK posunuje směrem ke 25,5 CZK/EUR. Posiluje také PLN a HUF, takže jde o změnu v globální náladě, která se zlomila poté, co trh uvěřil v brzké snížení sazeb Fedu.

Podle odhadů IIF se v květnu zhoršily růstové podmínky v rozvíjejících se ekonomikách. A to i přesto, že tvrdá data se měla tendenci zlepšovat. Důvodem zhoršení je finanční trh a očekávání = obava z obchodních válek.

 

 

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - Brexit

Ilustrativní obrázek

Zasedání ECB - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Hlavní ekonom ECB žehlí včerejší slova Christine Lagarde a vysvětluje stimulační balíčekČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Jednání zemí OPEC bylo odloženo o dva dny

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela růstem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.