Ranní restart 17.5.2019

09:05 | E V | Diskuze

EMU: Obchodní bilance v přebytku

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V březnu dosáhla obchodní bilance v eurozóně přebytku 22,5 mld euro. Vývozy meziročně vzrostly o 3,1 % na zhruba 206 mld, zatímco dovozy dosáhly zhruba 183 mld euro. Meziročně byl objem dovozu vyšší o 6 %.

Čísla jsou to vcelku příznivá. I přes rozkolísanost, která je dána sezónností dat, rostou vývozy i dovozy. Z hlediska ČR je důležité obojí, protože do eurozóny vyvážíme jak mezispotřební zboží, které je použito při výrobě exportního zboží (například německých aut), tak i finální hotové statky, a proto potřebujeme silnou domácí poptávku v eurozóně, která si naše výrobky koupí.

Zajímavé je, že celkový přebytek EU za březen dosáhl jen 2,9 mld euro. Jinými slovy některá země EU, která není v eurozóně, musela dosáhnout silného deficitu. Samozřejmě jde o Británii, která měla v březnu deficit 53 mld euro, z toho více jak 30 mld euro s eurozónou a zbytek se zbytkem světa.

I to ukazuje, jak moc by mohl být tvrdý brexit nepříjemný, protože případná recese v Británii, která by po tvrdém brexitu pravděpodobně nastala, by negativně ovlivnila domácí poptávku v Británii a právě tato čísla ukazují, že jde o vcelku výrazné objemy.

Rusnok, americká data, libra

Jinak se toho včera příliš mnoho nestalo. Na konferenci ČNB řekl její guvernér, že ČNB bude ohledně zvyšování sazeb trpělivější. Což je v souladu s postojem ČNB po zasedání.

V USA vyšla data nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti z minulého týdně. Ty dosáhly hodnoty 212 tisíc a zůstávají tak stále velmi hluboko pod hladinou 300 tis, která je považována za práh (pod ní je trh práce hodnocen jako silný).

A znovu lehce oslabila libra k euru. Trh se začíná více obávat hrozby tvrdého brexitu. Nejde o žádnou paniku, nicméně nálada se v poslední době opět zhoršila.

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nvidia zveřejnila výsledky za první čtvrtletí, její akcie posílily o 2 %

Ilustrativní obrázek

Americká farmaceutická společnost AbbVie obdržela oprávnění k léku Mavyret

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.5.2019

Ilustrativní obrázek

Applied Materials zveřejnila výsledky svého hospodaření za 2Q, její akcie posílily o 6,1 %

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.5.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 16.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley snižuje cílovou cenu pro akcie ČEZ na 556 z předchozích 566

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifické indexy se během páteční seance pohybují smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street v závěru obchodování mírně korigovaly

Ilustrativní obrázek

Pražská burza nepatrně ztratila

Ilustrativní obrázek

Wall Street po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.