Ranní restart 17.5.2019

09:05 | E V | Diskuze

EMU: Obchodní bilance v přebytku

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V březnu dosáhla obchodní bilance v eurozóně přebytku 22,5 mld euro. Vývozy meziročně vzrostly o 3,1 % na zhruba 206 mld, zatímco dovozy dosáhly zhruba 183 mld euro. Meziročně byl objem dovozu vyšší o 6 %.

Čísla jsou to vcelku příznivá. I přes rozkolísanost, která je dána sezónností dat, rostou vývozy i dovozy. Z hlediska ČR je důležité obojí, protože do eurozóny vyvážíme jak mezispotřební zboží, které je použito při výrobě exportního zboží (například německých aut), tak i finální hotové statky, a proto potřebujeme silnou domácí poptávku v eurozóně, která si naše výrobky koupí.

Zajímavé je, že celkový přebytek EU za březen dosáhl jen 2,9 mld euro. Jinými slovy některá země EU, která není v eurozóně, musela dosáhnout silného deficitu. Samozřejmě jde o Británii, která měla v březnu deficit 53 mld euro, z toho více jak 30 mld euro s eurozónou a zbytek se zbytkem světa.

I to ukazuje, jak moc by mohl být tvrdý brexit nepříjemný, protože případná recese v Británii, která by po tvrdém brexitu pravděpodobně nastala, by negativně ovlivnila domácí poptávku v Británii a právě tato čísla ukazují, že jde o vcelku výrazné objemy.

Rusnok, americká data, libra

Jinak se toho včera příliš mnoho nestalo. Na konferenci ČNB řekl její guvernér, že ČNB bude ohledně zvyšování sazeb trpělivější. Což je v souladu s postojem ČNB po zasedání.

V USA vyšla data nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti z minulého týdně. Ty dosáhly hodnoty 212 tisíc a zůstávají tak stále velmi hluboko pod hladinou 300 tis, která je považována za práh (pod ní je trh práce hodnocen jako silný).

A znovu lehce oslabila libra k euru. Trh se začíná více obávat hrozby tvrdého brexitu. Nejde o žádnou paniku, nicméně nálada se v poslední době opět zhoršila.

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 22.7.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 22/7/2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 22.7.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 22/07/19

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 19.7.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Obilí bude více než vloni

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na počátku dne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v červených číslech při pondělní seanci

Ilustrativní obrázek

Americké indexy se na pozadí incidentu v Hormuzském průlivu stočily do záporu

Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení íránského dronu

Ilustrativní obrázek

Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než 6 let. Na vině jsou centrální banky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.