Ranní Restart 16.9.2020

10:44 | E V | Diskuze

Opětovné zlepšení německé nálady.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Dle německého institutu ZEW se nálada v největší ekonomice eurozóny během září opětovně zlepšila. Index, jenž měří vývoj sentimentu, oproti srpnu vzrostl o 5,9 bodů, a to na celkovou hodnotu 77,4 bodů (viz graf). K příznivému vývoji došlo taktéž v rámci složky „hodnocení současné situace“, v níž se ukazatel v porovnání s předchozím měsícem zvýšil o 15,1 bodů, a to na záporných 66,2 bodů.

Výsledky tak přinesly relativně optimistické vyznění, když naznačují, že němečtí analytici a investoři očekávají pokračování ekonomického zotavování Německa i v průběhu následujících měsíců. To by dle aktuální tiskové zprávy ZEW institutu mělo pokračovat rychlejším tempem, než jakým dotazovaní prvotně předpokládali. Na základě zářijových údajů pak náladu nijak významně neovlivnila ani nejistota panující v otázce finální podoby brexitu či nepříznivého vývoje pandemie. Je však třeba upozornit na poměrně brzké uzávěrky průzkumů a na skutečnost, že nové zprávy týkající se odchodu Velké Británie z Evropské unie či rostoucího počtu nakažených osob se začaly ve větší míře v médiích vyskytovat až v průběhu posledních dnů. Tyto informace tak nemusí být zcela zohledněny v zářijových odpovědích respondentů.

Co se týká eurozóny, rovněž v té dochází ke zlepšování nálady. Indikátor vývoje ekonomického sentimentu v září vzrostl o 9,9 bodů, když dosáhl hladiny 73,9 bodů. Hodnocení stávající ekonomické situace se taktéž zlepšilo, přičemž dílčí index se ustálil na úrovni mínus 80,9 bodů. Oživování ekonomiky se tedy očekává i v eurozóně, avšak v případě Německa by dle dotázaných mělo dojít k rychlejší ekonomické obnově.

 

Nová makroekonomická predikce ministerstva financí

Včera byla zveřejněna nová makroekonomická prognóza ministerstva financí. Ta ve svém úvodu upozorňuje, že pandemie koronaviru a na ni navazující karanténní opatření zanechají na ekonomickém vývoji šrámy, a to tak významné, že česká ekonomika (dle MF) dosáhne své předkrizové úrovně až v roce 2023.

Co se týká jednotlivých veličin, tak v letošním roce by se měl na základě údajů ministerstva reálný hrubý domácí produkt propadnout o 6,6 % (oproti minulé prognóze došlo k revizi v rozsahu jednoho procentního bodu, a to směrem dolů), avšak v příštím roce by měl vzrůst o 3,9 %. V rámci jednotlivých složek by pak měla letos nejvýrazněji utrpět tvorba hrubého fixního kapitálu, jež by měla zaznamenat pokles v rozsahu 7,5 %. Naproti tomu vládní výdaje by se měly zvýšit o 3,8 %. Totožného tempa dosáhl růst vládních útrat i v roce 2018, v ostatních letech se tempo pohybovalo na značně nižších úrovních. Jak však stojí na počátku predikce, letošní růst vládních výdajů doprovází záměr mírnit negativní dopady pandemie koronaviru (jak s tím ale souvisí například mimořádné navýšení důchodů, ponechme stranou).

Pohled na další makroekonomické veličiny odhaluje, že spotřebitelská inflace by měla v letošním roce dosáhnout 3,2 % a setrvat nad cílem centrální banky. V roce příštím by měl růst cenové hladiny činit 1,9 %, přičemž totožné číslo je zahrnuto i v naší prognóze. V neposlední řadě pak zmiňme míru nezaměstnanosti, která by dle MF měla letos dosáhnout 2,6 % (minulá prognóza udávala 3,3 %) a v roce příštím by měla vzrůst na 3,4 %. Letošní mírné zvýšení nezaměstnanosti pak mimo jiné poukazuje na vládní programy, jejichž cílem je podpora zaměstnanosti.

 

Mzdové náklady se v eurozóně zvýšily

Během druhého čtvrtletí letošního roku vzrostly v eurozóně hodinové mzdové náklady meziročně o 4,2 %. Hlavní komponenty nákladů tvoří mzdy a platy, které se zvýšily o 5,2 %, a nemzdové náklady, jejichž růst dosáhl 0,8 %. Eurostat dále uvádí, že rostoucí hodinové mzdové náklady vypovídají o poklesu odpracovaných hodin, ke kterému došlo v důsledku pandemie a na ni navazujících restrikcí. Zmíněné snížení odpracovaných hodin pak nebylo kompenzováno odpovídajícím poklesem mzdových odměn, a vyústilo tak v rostoucí pracovní náklady. Nejvýznamněji vzrostly náklady ve službách (4,4 %), přičemž nejnižší růst byl zaznamenán ve stavebnictví (2,8 %).

 

Americký průmysl pod tržní predikcí

Meziměsíční růst průmyslové produkce ve Spojených státech během srpna zpomalil, když dosáhl 0,4 %. Trh očekával hodnotu dosahující 1% úrovně. Během minulého měsíce činilo meziměsíční tempo růstu průmyslu 3,5 %. Meziročně pak dosáhl pokles průmyslového sektoru 7,7 %, když v červenci to bylo -7,4 %

Konkrétně zpracovatelský průmysl meziměsíčně vzrostl o 1 %, když trh očekával hodnotu 1,2 %. Oproti předchozímu měsíci došlo k významnému zpomalení rostoucí tendence, když v červenci dosáhl růst ve zpracovatelském průmyslu 3,9 %. Meziročně pak došlo během srpna k propadu v rozsahu 6,9 % (v červenci se jednalo o pokles o 7,3 %).

 

Nezaměstnanost v UK pozvolna roste

Míra nezaměstnanosti se ve Spojeném království během května až července mírně zvýšila. Hodnota ukazatele vzrostla z hladiny 3,9 %, které proměnná dosáhla během předchozího období, na 4,1 %. Včera zveřejněná data tak byla plně v souladu s očekáváním trhu.

Britská vláda, tak jako vlády mnoha dalších zemí, zavedla v reakci na koronavirovou pandemii programy na podporu zaměstnanosti a zachování pracovních míst. Platnost těchto opatření by však měla vypršet ke konci října, přičemž ukončení podpory by mělo s nejvyšší pravděpodobností vést ke zhoršování situace na trhu práce, a tedy k dále rostoucí míře nezaměstnanosti.

 

Polská centrální banka sazby nezměnila

Během včerejšího odpoledne se odehrálo zasedání polské centrální banky (Narodowy Bank Polski, dále jen „NBP“). Ta výši úrokových sazeb nezměnila, když základní sazbu ponechala na úrovni 0,1 %. Dále pak NBP deklarovala, že bude pokračovat s nákupy aktiv na sekundárních trzích, přičemž objem a načasování obchodů bude záviset na vývoji situace na finančním trhu.

 

Dnes zasedá americký Fed, zítra oznámí výsledky jednání BoJ

Dnešní podvečer přinese výsledky dvoudenního zasedání americké centrální banky. Toto jednání by však nemělo vyústit ve změny v nastavení měnové politiky, když základní úroková sazba by měla být i nadále reprezentována pásmem 0-0,25 % (viz graf).

Podstatný však bude doprovodný komentář šéfa centrální banky J. Powella na následné tiskové konferenci. Již dříve Fed v rámci svého forward guidance komunikoval, že měnové podmínky setrvají uvolněny po delší časový úsek, a tedy že i sazby setrvají na nulové úrovni. Od dnešní konference si ale trhy slibují detailnější informace týkající se nedávného zavedení cílování průměrné inflace. Samotné oznámení o změně měnově-politického režimu bylo ponecháno bez bližšího objasnění, a proto, jak dokazuje i průzkum agentury Bloomberg, valná část respondentů očekává, že dnešní tisková konference poskytne více detailů o nově zavedeném režimu, ale také aktualizované informace ohledně budoucího vývoje měnových podmínek, a to včetně úrokových sazeb.

Mimo zasedání amerického Fedu se koná také jednání japonské centrální banky (Bank of Japan, dále jen „BoJ“). Jednání však potrvá až do zítřejšího dne, a proto budou výsledky zveřejněny ve čtvrtek. BoJ by ale měla ponechat hlavní úrokovou sazbu, která aktuálně dosahuje záporné jedné desetiny procenta (viz graf), na stabilní úrovni.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.