Ranní restart 16.5.2019

09:14 | E V | Diskuze

CZE: Růst HDP vcelku slušný

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Podle předběžného odhadu ČSÚ rostla české ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku o 0,5 % mezičtvrtletně a 2,5 % meziročně. Data jsou lehce nad odhadem trhu i naší prognózou. V rámci prvního odhadu nezveřejňuje ČSÚ detailní strukturu složek. Jen konstatoval, že hlavními faktory růstu byla spotřeba domácností a zahraniční poptávka.


Celkově je tak stále vývoj české ekonomiky příznivý. Táhne ho silná domácí poptávka, za kterou stojí příznivá situace na trhu práce, i zahraniční poptávka. Ta sice v druhé polovině loňského roku zvolnila, nicméně i přesto zůstala vysoká.

V následujících čtvrtletích by měl růst české ekonomiky ještě dále zrychlit. Domácí poptávka zůstane vysoká a k tomu se znovu více oživí zahraniční poptávka. Pro celý letošní rok čekáme růst HDP v české ekonomice o 2,5 %. V příštím roce z důvodu zlepšení vývoje v eurozóně čekáme růst o 2,8 %. Rizikem zůstává hrozba tvrdého brexitu a eskalace obchodních válek.

GER: Ekonomika opět roste

Jak již včera zmínil Michal v Restartu, německá ekonomika si na začátku letošního roku vedla vcelku slušně, když rostla mezičtvrtletně o 0,4 %.

Za růstem stála především domácí poptávka a to především investice firem a stavebnictví. Rostly také vývozy, což bylo ale kompenzováno růstem dovozů (z důvodu silné domácí poptávky).

Ve zbytku letošního roku čekáme, že růst v Německu bude dále zrychlovat. Loňská špatná čísla byla ovlivněna některými jednorázovými faktory (homologace aut, suché a teplé počasí) a tyto vlivy budou pozvolna vypadávat z meziročních dat. Vedle toho by se v letošním roce měl také zlepšit vývoj čínské ekonomiky. K dalšímu zlepšení v Německu by mělo dojít v příštím roce.

EMU: Růst potvrzen

Druhý odhad růstu HDP v eurozóně za první čtvrtletí změnu nepřinesl a byl potvrzen na 0,4 %. To se dá brát jako kladné číslo, protože ve druhé polovině loňského roku růst v eurozóně zpomalil a hrozilo riziko, že by tento vývoj mohl pokračovat.

V porovnání s USA, které rostly v 1Q o 0,8 %, ale eurozóna stále výrazně zaostává (v USA zveřejňuje statistický úřad primárně růst v ročních jednotkách, což je zhruba násobek čtyřmi: 4*0,8=3,2 %).

POL: Sazby beze změny

Polská centrální banka ponechala včera dle očekávání úrokové sazby beze změny (hlavní sazba na 1,5 %). Vzhledem k tomu, že polská ekonomika lehce zpomaluje a inflace je stále pod inflačním cílem, v nejbližší době k růstu sazeb pravděpodobně nedojde.

Naši kolegové čekají první zvýšení sazeb až v závěru příštího roku.

USA: Trump odložil rozhodnutí o zavedení cel na evropská auta

Americký prezident včera o šest měsíců odložil rozhodnutí o tom, zdali zavede cla na auta z EU (plánuje je zvýšit na 25 %).

Asi to nejde vzít příliš jako vstřícný krok. Trump by rád cla zavedl. V tuto chvíli ale stále probíhají jednání s Čínou, USA zavádí cla na další čínské zboží (na což bude Čína pravděpodobně reagovat podobnými kroky), a proto nechce pravděpodobně v tuto chvíli Trump a jeho poradci vést obchodní válku na další frontě.

Pro EU to znamená částečné oddychnutí. Celkově jde ale stále jen o odklad, a proto hrozba zavedení 25% cel nepominula. Trhy tak budou i nadále neklidné s dopadem ve směru slabé koruny i eura.

A vzhledem k tomu, že USA mají cla v tuto chvíli nižší než EU, výsledkem jednání bude nakonec pravděpodobně zlepšení pozice pro USA. Jinými slovy EU bude nakonec muset asi ustoupit. Otázka je, zdali se podaří najít kompromis a jak rychle.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy smíšené; trh spekuluje nad tím, co bude tématem Trumpovy konference ohledně Číny

Ilustrativní obrázek

Wall Street pokračuje v růstovém tažení

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.