Ranní restart 16.3.2020

10:27 | E V | Diskuze

COVID-19 update.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americká centrální banka včera na mimořádném zasedání snížila úrokovou sazbu do pásma 0-0,25 procenta. Celkem tak snížila sazby v reakci na COVID-19 o 150 bazických bodů. Zároveň mimo jiné obnovila QE, tedy nákup aktiv. V následujících měsících nakoupí státní dluhopisy v hodnotě minimálně 500 mld. a hypotékami kryté cenné papíry v hodnotě minimálně 200 mld. USD.

Tohle je mimořádný tlak a České národní bance nezbývá nic jiného, než také snížit úrokové sazby. Může tak učinit již tento týden na mimořádném zasedání. Můžeme očekávat snížení sazeb rovnou o 50 bodů. Samozřejmě, že ne všem z bankovní rady se do toho bude chtít jít, protože „před chvíli“ sazby zvýšili sazby, inflace atakuje 4 procenta, vliv úrokových sazeb přinese maximální efekt až za rok, kdy ekonomika by už měla svižně růst, koruna přece dostatečně oslabila (26,25)… To je všechno pěkné, vlastně se s tím dá souhlasit, ale to je tak asi všechno, protože ten tlak „je potřeba něco udělat“ je intenzivní.

Data z Číny ukazují, na co se Evropa může připravit. Průmyslová produkce poklesla meziročně o 13,5 procenta, maloobchod o 20% a fixní investice o 25%. HDP za 1Q velmi pravděpodobně poklesne. Naposledy Čína zažila pokles před více než 40 lety. Počet nových nakažených výrazně poklesl, vláda se snaží nastartovat ekonomiku, ale aktuálním problémem je nízká poptávka ve světě právě díky COVID-19.

Německá vláda oznámila masivní finanční podporu ekonomice. De facto přislíbila neomezenou hotovost podnikům zasaženou koronavirem.

Mezitím EK snížila prognózu HDP EMU na -1%. Za těchto okolností se poklesu velmi těžko vyhne i česká ekonomika.

 

Ekonomika v době pandemie: rychlost je klíčová

Pokles finančních trhů mnoha investorům připomíná finanční krizi z let 2008 a 2009. V čem je podobnost současné situace s finanční krizí? V problému s likviditou (cashflow) a důvěrou. Během finanční krize likvidita a důvěra chyběla finančnímu systému. Pokud nebyla rychle dodána, tak se likvidní problémy často a nepříjemně rychle změnily na problém solventnosti, což často znamenalo konec finanční instituce. Nyní problém s likviditou budou mít především lidé (ošetřovné, nemocenská, nezaměstnanost), podnikatelé, malé a střední podniky (výpadek produkce, dodávek, zakázek, nebo uzavření díky karanténním opatřením). 


Lekce z finanční krize je, že likvidita musí být dodána rychle. Jinak ekonomické problémy budou výrazně delší a hlubší. Banky si na finanční krizi pamatují velmi dobře a rozumí problému s likviditou a důvěrou. Rychlost je klíčová. Proto začnou velmi rychle umožňovat odklad splátek úvěrů těm lidem, podnikatelů a malým firmám, kterým COVID-19 způsobil problémy. Hlavní roli s dodání likvidity musí sehrát státní rozpočet. Vláda musí pumpovat likviditu co nejdříve. Nástrojů je celá řada (zrušení daňových záloh, kompenzace prvních 14 nemocenské, které platí firmy, prodloužení ošetřovného, záruční programy). Ministerstvo financí by mělo vytvářet finanční rezervu (prodej dluhopisů) do zásoby. Na rozdíl od roku 2008 jsou náklady na financování velmi nízké. Výše deficitu je nyní druhořadý problém. Je potřeba se psychicky připravit, že na výrazně vyšší deficity. Připomeňme, že v roce 2009 skutečný deficit převýšil ten schválený o více než 150 mld. A po deseti letech víme, že takto vysoký deficit v jednom roce neovlivnil dlouhodobé zdraví veřejných financí.


Výraznou silnou stránkou české ekonomiky je absence makroekonomických nerovnováh a skutečnost, že jak vláda, tak domácnosti a firmy mají nízké zadlužení. Česko má tak možnost projít problémy relativně hladce. Státní rozpočet má prostor pro zvýšení zadlužení, aniž by to ohrožovalo dlouhodobou prosperitu české ekonomiky. Centrální banka může snížit úrokové sazby a především dovolit bankám využít proticyklickou rezervu, kterou v dobrých časech musely hromadit. Banky v ČR patří mezi nejzdravější v EU, takže jsou ve stavu, kdy by neměly být nuceny zastavit financování ekonomiky. Zdraví bankovního sektoru umožní pomoci svým klient s likvidními problémy. 


V následujících týdnech bude ekonomika postižena tvrdě. Máme naštěstí velký prostor pro zmírnění negativních dopadů. Mnoho států tento komfort nemá. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od roku finanční krize, se ekonomika po překonání tohoto období může rozběhnout velmi rychle. Pokud teď nebude dělat chyby.  

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 6.4.2020

Ilustrativní obrázek

Twisto zjišťovalo, jak Češi pociťují pandemickou krizi

Ilustrativní obrázek

Tesla nadále počítá s původním cílem pro výrobu navzdory pandemii koronaviru

Ilustrativní obrázek

Dvě třetiny lidí souhlasí se sdílením údajů o poloze. Více než o ztrátu zaměstnání se lidé obávají snížení platu

Ilustrativní obrázek

Apple hodlá ponechat uzavřené obchody až do začátku květnaČti více
Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance zkorigovaly ztráty, přesto končí v červeném

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely blízko svých denních maxim

Ilustrativní obrázek

Čína začala nakupovat ropu do státních hmotných rezerv; cílem objem ekvivalentní 90denním dovozům

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.