Ranní restart 16.10.2020

10:40 | E V | Diskuze

Americký trh práce zpomaluje.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Jako každý čtvrtek rovněž včera byla zveřejněna data týkající se vývoje situace na americkém trhu práce. Konkrétně je řeč o počtu jak nových, tak pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, když tento ukazatel nám poskytuje možnost lépe analyzovat, co se na pracovním trhu odehrává, a to v porovnání s mírou nezaměstnanosti, která je spjata jednak s časovými zpožděními, ale také určitými statistickými problémy. Zde se pak hodí poznamenat, že ani žádosti o podporu nejsou bez chyby, když se předpokládá, že během jarní vlny byl jejich objem částečně podhodnocen, a to z důvodu, že ne každý splnil dané podmínky, a tudíž na podporu dosáhnul.

Vraťme se však k aktuálním hodnotám. Počet prvotních žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl k desátému říjnu hodnoty 898 tisíc, a tedy nejvyšší úrovně za téměř dva měsíce. Zároveň se hodnota nachází značně nad tržní predikcí, která hovořila o 825 tisících žádostí. Takový vývoj pak poukazuje na diskutované zpomalení obnovy na trhu práce. Vedle toho necelých 373 tisíc osob požádalo o pomoc v rámci programu, jenž nese název „Pandemic Unemployment Assistance“, který je určen pro jedince, kteří nemají nárok na dávky v nezaměstnanosti – jedná se pak například o osoby typu OSVČ. Graf na následující straně zobrazuje oba zmíněné údaje.

Pro úplnost ještě dodejme, že počet pokračujících žádostí poklesl k 10 milionům, zatímco trh očekával hodnotu o 700 tisíc vyšší. Alespoň zde můžeme najít záblesk optimismu, když výsledná hodnota překonala tržní konsensus.

 

Upovídaný včerejší den

Během včerejšího dne padlo – a v zahraničních médiích se objevilo – dosti významných výroků. Pojďme se na ty relevantní z hlediska našeho zaměření v krátkosti podívat.

Šéfka Evropské centrální banky zmínila, že k dosažení úspěšné ekonomické obnovy je třeba stále udělat mnoho práce. Dodala však, že ECB je připravena i v budoucnu uplatnit „správné politiky“ a nebrání se scénáři, kdy by musela jako centrální banka dále činit, a to s cílem mírnit negativní ekonomické dopady pandemie. Výrok byl pronesen zejména v souvislosti s druhou vlnou nákazy.

Mezinárodní měnový fond prostřednictvím své výkonné ředitelky Kristaliny Georgievy upozornil na důležitost fiskální podpory. Zejména proto, že rozpočtové stimuly napomáhají ke zmírnění nejistoty, přičemž právě jistota pak představuje žádoucí prvek v krizových dobách. Šéfka MMF zároveň zmínila, že nemá pochyby o schválení fiskální pomoci ve Spojených státech, která by měla mít na ekonomický vývoj USA pozitivní vliv.

Valná část odborníků i veřejnosti ale předpokládá, že aktuálně projednávaný fiskální balíček bude schválen až po amerických volbách. Včera však Donald Trump oznámil, že by mohl ustoupit a nabídnout vyšší sumu určenou na fiskální pomoc. Ta by tak mohla dosáhnout 1,8 bilionů dolarů, když prezident své rozhodnutí okomentoval slovy: „Go big or go home.“ Nutno poznamenat, že demokraté ale již dříve schválili balík v hodnotě 2,2 bilionů, a tudíž 1,8 bilionů dolarů se v tomto světle tak „big“ nezdá být.

V neposlední řadě se vyjádřil americký epidemiolog Anthony Fauci, který zpochybnil teorii stádní imunity, přičemž uvedl, že tento koncept je nesmyslný a může způsobit daleko více škody, respektive úmrtí, nežli užitku.

 

Dnešek bude z hlediska dat zajímavější

Jak naznačuje kalendář na počátku Restartu, dnešní den bude z hlediska dat značně zajímavější, když nové hodnoty budou zveřejněny především za oceánem. Ve Spojených státech tak vyjdou údaje týkající se maloobchodních tržeb a průmyslové výroby během měsíce září. Zatímco růst maloobchodu by měl mírně zpomalit, avšak setrvat v kladném teritoriu, růst průmyslové produkce by měl meziměsíčně přidat o jednu desetinu procentního bodu. Meziročně pak průmysl setrvá v záporu, avšak i během září by se měla záporná hodnota snížit. Co se týká budoucího vývoje, tak ten zůstává značně nejistý, když pod vlivem opět – ačkoliv v rámci Spojených států se hodí říct „stále“ – nepříznivé situace kolem pandemie budou maloobchodní tržby pravděpodobně i nadále zpomalovat.

V rámci eurozóny budou zveřejněna data týkající se finálních hodnot inflace, která v současné době představuje jedno z významných témat, a to proto, že se stává předmětem diskuzí na téma revize strategie měnové politiky centrální banky. Ta by dle Christine Lagarde mohla být dokončena do konce září příštího roku. Středobodem revize bude inflační cíl, jenž se v posledních letech nedaří naplnit. Stejně by tomu mělo být i v září, kdy dnes zveřejněné finální údaje pravděpodobně odhalí setrvání meziroční inflace pod nulou. Když se ale vrátíme k revizi měnové politiky, centrální banka prozatím vypustila informaci, že by mohla jít cestou Fedu, a tedy cestou přestřelování inflace, když vyšší inflace by měla kompenzovat nižší hodnoty v předešlých letech. Vedle toho mnoho zahraničních ekonomů vidí řešení ve změně inflačního cíle, přičemž hovoří pouze o kosmetické úpravě, která by spočívala ve formulaci, že inflační cíl bude stanoven na úrovni „below 2%“ a nikoliv „below, but close to, 2%“. Takovým způsobem by ECB jednoduše „vyřešila“ své problémy posledních let.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus B

Ilustrativní obrázek

Firmy se na home office adaptovaly, pokles produktivity není tak velký jako na jaře

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.10.2020

Ilustrativní obrázek

Home office či remote jsou nekorunovanými králi nejnovějšího průzkumu portálu StartupJobs. Firmy i nadále počítají s náborem

Ilustrativní obrázek

Komunikace ve firmách opět migruje do online prostředíČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.