Ranní restart 15.9.2020

10:49 | E V | Diskuze

Benda (ČNB): uvolnění měnové politiky není třeba.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil (pozn.: následují mé překlady anglického originálu), že ČNB „nepotřebuje dále uvolnit měnovou politiku“ bez ohledu na nový nárůst koronavirové nákazy v zemi, protože nové kroky proti pandemii budou nejspíš – „soudě dle náznaků vládních představitelů“ – mírnější než plošná karanténa vyhlášená na jaře.

Benda se také vyjádřil k vládnímu plánu změn v nastavení daně z příjmu, které by vedly ke snížení daňového inkasa o desítky miliard korun: „Výrazné snižování daní teď ekonomice nepomůže“; takové kroky podle něj pomáhají v časech, kdy je zdanění vysoké, to ale není případ dnešního Česka.

Pokud necháme stranou diskuzi, zda se má člen bankovní rady ČNB vyjadřovat k fiskální politice, po věcné stránce je uvedené vyjádření řekl bych správné. Benda (z mého pohledu opět správně) upozornil, že trh by laxní přístup vlády ke snižování rozpočtového deficitu viděl jako důvod pro zvýšení výnosů ze státních dluhopisů.

 

Je antivirus lepší, než bude kurzarbeit?

Včerejší jednání rozšířeného vedení tripartity nepřineslo shodu ohledně podoby kurzarbeitu, do něhož se má proměnit nyní platný program Antivirus. Jde o poměrně složitou diskuzi, protože kurzarbeit má celou řadu parametrů (za jakých okolností se uplatní, kdo bude od koho na jak dlouho dostávat kolik peněz atd.), se kterými si lze hrát, a tím hrát více či méně do karet různým zúčastněným aktérům.

Zde není prostor na vyčerpávající analýzu celé věci (docela hezký přehled o odstínech kurzarbeitu uplatňovaných v různých zemích Evropy a o výsledných zkušenostech lze najít například tady a tady). V následujících odstavcích (publikovaných v mírně upravené podobě před týdnem na stránkách E15) se věnuji jednomu konkrétnímu aspektu kurzarbeitu ve srovnání s nynějším českým programem Antivirus – otázce, zda daný program pomáhá zombifikovat ekonomiku, tj. zda pomáhá přežít firmám, které jsou zjevně neperspektivní.

Program Antivirus podle většiny komentátorů sehrál příznivou roli v prvních měsících po úderu pandemie. Nyní už ale prý českým firmám nabízí spíš jen zbytečně pohodlný – a tím pádem pro veřejnou kasu zbytečně drahý – polštář, protože jim umožňuje odložit tušené, ale nepříjemné rozhodnutí o redukci počtu zaměstnanců. Dochází tak prý k odkládání potřebné transformace trhu práce. Lékem na to má být rychlé zavedení kurzarbeitu německého střihu. Obávám se, že může jít o hluboký omyl.

Rozhodnutí zatím nepropouštět je především odrazem přetrvávajícího optimismu valné většiny českých zaměstnavatelů, že jejich situace se v dohledné době vrátí do normálu. Při dnešním nastavení podmínek programu Antivirus totiž zaměstnavatel sám hradí část mzdové náhrady vyplácené nepracujícím zaměstnancům. Ochota zaměstnavatele k těmto platbám dává smysl jedině v případě, že zaměstnavatel očekává brzký návrat k plnému zapojení své pracovní síly, a tudíž je pro něj levnější pár měsíců takového dotování než dát svým lidem výpověď, zaplatit jim odstupné a za pár měsíců je lákat zpátky.

Tuto dotaci lze tedy chápat jako více či méně rizikovou investici zaměstnavatele do budoucnosti, v níž očekává, že se mu udržení daného zaměstnance vyplatí. V takovém případě ale nelze tvrdit, že Antivirus pomáhá přežít pár dalších měsíců firmám, které samy tuší, že nemají budoucnost.

Stížnosti na poškozování funkce trhu práce budou na místě spíše až po přechodu ke kurzarbeitu německého stylu. V tomto novém režimu totiž bude zaměstnavatel zaměstnanci platit jen za skutečně odvedenou práci a stát bude doplácet část zbytku původní mzdy. Zmizí tedy onen prvek rizikové zaměstnavatelské investice do udržení daného zaměstnance. Teprve poté bude možno skutečně mluvit o pohodlném polštáři.

Stížnosti na poškozování funkce trhu práce budou na místě spíše až po přechodu ke kurzarbeitu německého stylu. Ledaže se podaří prosadit, aby firma přece jen do zaměstnance ve výše uvedeném smyslu aspoň trochu investovala – třeba tím (jak zněl původní návrh kurzarbeitu z dílny MPSV), že za něj bude platit celé sociální (nebo aspoň zdravotní) pojistné.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prohlášení k uzavření restaurací od 22:00 h

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopadům koronaviru na rovnost žen a mužů

Ilustrativní obrázek

Gastronomie stojí před vlnou krachů

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ve firmě? Při podezření nemá smysl čekat

Ilustrativní obrázek

Banka Citigroup obnoví propouštění zaměstnancůČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.