Ranní restart 15.8.2019

10:11 | B Z | Diskuze

České HDP mile překvapilo

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

České HDP mile překvapilo

Včerejšek přinesl hned několik zajímavých čísel. Tím nejzajímavějším byl první (bleskový) odhad růstu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí (viz včerejší Bleskovka kolegy Jirky Polanského). Meziroční hodnota 2,7 % byla desetinku pod 1. čtvrtletím a desetinku nad očekáváním trhu; šlo tedy o mírné kladné překvapení. Mezičtvrtletní růst činil 0,6 %, taktéž desetinku nad očekáváním.

Ze strany nabídky k růstu přispěla podle kvalitativního komentáře ČSÚ nejvíce skupina odvětví obchodu, dopravy, skladování, ubytování a stravování. To ladí vcelku dobře velmi slušným meziročním růstem, kterého ve 2. čtvrtletí dosáhl maloobchodní obrat (bez motosegmentu 5 %) a například počet přenocování v ubytovacích zařízeních (3,8 %). Ze strany poptávky ČSÚ vypíchl jako hlavní přispěvatele spotřebu českých domácností a zahraniční poptávku. To první nepřekvapuje: viz zmínka výše o maloobchodních tržbách a pokračující napětí na trhu práce vedoucí k nadále rychlému růstu mezd a extrémně nízké nezaměstnanosti. To druhé, tedy silná zahraniční poptávka, trochu překvapivé je (viz níže další témata), ale opět si jako vysvětlení můžeme připomenout efekt fronty: české firmy byly v minulých cca dvou letech zahlceny objednávkami, takže se na jejich produkci udělala fronta a jejich hlavním problémem se stal nedostatek zaměstnanců. Stačí si vzpomenout na nářky českých zaměstnavatelů, že je potřeba usnadnit příchod nových pracovních sil z různých konců světa Teprve poslední, tedy červnová čísla ohledně průmyslové produkce a nových zakázek naznačila, že tato fronta se v řadě odvětví zřejmě už zkrátila na minimum. Přinejmenším český průmysl tak zřejmě nyní začne nepříznivá německá čísla odrážet víc než v posledních několika čtvrtletích. Z pohledu růstu celé ekonomiky by 3. čtvrtletí mělo být oproti druhému růstově zase o něco slabší. O recesi v Česku zatím určitě nelze mluvit, nicméně české firmy i spotřebitelé by měli své ziskové, respektive příjmové vyhlídky pro další léta hodnotit opatrněji než dosud. Pro zaměstnance zřejmě pomalu končí zlaté časy supernízké nezaměstnanosti a vysokých mzdových růstů. Německá rýma se přece jen asi už začne přenášet i na české nosy.

 

Německé HDP nepřekvapilo, nemile

Německá ekonomika v 2. čtvrtletí podle prvního odhadu tamního statistického úřadu vzrostla meziročně o 0,4 % (po kalendářním očištění). Oproti 1. čtvrtletí se ovšem její výkon o 0,1 % snížil. To se sice čekalo, ale: Mezi ekonomy se ujala konvence, že pokud dojde k mezičtvrtletnímu poklesu ve dvou čtvrtletích po sobě, daná ekonomika je v recesi. Německo je tak jednou nohou v recesi. Vstup i druhou nohou (další pokles v 3Q) rozhodně nelze – vzhledem k posledním datům nevzhledným číslům od našich západních sousedů – vyloučit. Německá ekonomika se podobá české v tom, že má nadále ve velmi slušné kondici domácí poptávku danou napjatým trhem práce a dobrou náladou spotřebitelů. Na rozdíl do českých firem však ty německé už delší dobu trpí slabou poptávkou ze zahraničí. Důvodem je především nejistota spojená s brexitem a zpomalování čínské ekonomiky, které probíhá dlouhodobě a v posledním roce je zesíleno obchodní válkou se Spojenými státy. (České firmy byly doposud od nepříznivého vývoje v Německu (a zbytku světa) izolovány polštářem v podobě výše zmíněné pomyslné fronty nahromaděných objednávek.) K fiskální expanzi na pomoc německé ekonomice neboli k ústupu od snahy o vyrovnané finance se německá politická reprezentace prozatím moc nemá. Německo doufá v to, že letos konečně po 17 letech přestane porušovat maastrichtské kritérium pro dluh. Neschopnost plnit pravidlo, které na počátku existence eurozóny prosazovali především právě Němci, byla pro ně velkou ostudou. Odmítavý postoj k fiskální expanzi by se zřejmě i do budoucna změnil pouze v případě, že by došlo k výraznějšímu propadu německé ekonomiky, například v důsledku tvrdého brexitu kombinovaného s eskalací obchodních válek. Ještě dodejme, že odklad části navýšení amerických dovozních cel na čínské zboží oznámený v úterý večer prezidentem Trumpem se týká především spotřebního zboží. Pro jeho výrobu v Číně nepředstavují německé dovozy významné vstupy. Případný příznivý dopad tohoto odložení na německou ekonomiku tedy bude jen velmi omezený.

 

Čínská čísla překvapila, taky nemile

Maloobchodní tržby v Číně se v červenci zvýšily meziročně o 7,6 %. Trh přitom čekal 8,6 %. Podobně také u tamní červencové průmyslové výroby meziroční skutečnost zaostala za očekáváním: 4,8 % versus 6,0 %. Dá se očekávat, že pokud budou signály o zpomalování čínské ekonomiky dále narůstat, vyhlásí tamní úřady další podpůrné fiskální nebo měnové kroky. Čína je totiž stále ještě v zajetí kdysi vyhlášeného cíle dosáhnout v období 2010-2020 nárůstu ekonomiky na dvojnásobek; a splnění tohoto cíle bude ohroženo, pokud Země středu nedosáhne letos i příští rok růstu v průměru aspoň 6,4 % (viz graf níže).

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.