Ranní Restart 15.7.2020

10:44 | E V | Diskuze

Inflace v Německu dle očekávání.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejší den byl nabitý významnými daty. V rámci zachování časové posloupnosti jejich zveřejnění se nejprve podívejme na vývoj německé inflace. Spolkový statistický úřad již dříve uveřejnil předběžné hodnoty týkající se vývoje cenové hladiny v průběhu června, když včera svůj prvotní odhad potvrdil pomocí finálních dat. Inflace tedy dosáhla meziročně 0,9 % a meziměsíčně 0,6 %. V rámci jednotlivých složek dominovaly rostoucí ceny potravin, alkoholických nápojů či tabáků. Naopak protiinflačně působila složka dopravy, ale také oblečení a obuvi. Meziročně pak významně poklesly ceny energií, přičemž po jejich vyloučení by růst spotřebitelských cen dosáhl 1,6 %.

 

Průmysl v eurozóně pozvolna ožívá

Očekávané hodnoty představoval také vývoj průmyslové produkce v eurozóně. Během května průmysl meziročně poklesl o 20,9 %, avšak meziměsíčně vzrostl o 12,4 %. Vývoj průmyslového sektoru v zemích hospodářské a měnové unie se zdá být podobný jako v české ekonomice, když oproti dubnu vykazuje známky pozvolné obnovy. Výsledky ale mírně zklamaly tržní predikce, které byly nastaveny na hodnotách -20 % y/y a +15 % m/m.

Co se týká jednotlivých odvětví, příběh se ani v průběhu května významně nezměnil, když mezi nejvíce zasažené složky patřila automobilová produkce. Ta bude také v budoucnu ožívat pomaleji, a to zejména v porovnání s jinými méně procyklickými odvětvími. S pohledem na jednotlivé země zaznamenalo nejvýznamnější pokles Slovensko či Maďarsko, zatímco k nejmírnějšímu propadu došlo ve Finsku či na Maltě.

Dnes v odpoledních hodinách bude zveřejněn vývoj průmyslu ve Spojených státech. Jak je uvedeno v tabulce na začátku Restartu, trh čeká, že červnová data poukáží na meziměsíční růst a snížení záporné meziroční hodnoty. V USA však zůstává vývoj velmi komplikovaný, a to z důvodu neustále se zvyšujícího počtu nakažených osob, který tak brání rychlejšímu návratu ekonomiky do „starých předkrizových kolejí“.

 

Mírné zhoršení německé nálady

Na nepříznivé, ačkoliv trhy očekávané, zhoršení nálady poukázaly průzkumy společnosti ZEW. V Německu se index ekonomického sentimentu v průběhu července snížil na 59,3 bodů, a to o 4,1 b. oproti červnu. Naopak hodnota vztahující se k evaluaci současných podmínek již podruhé v řadě vzrostla, když dosáhla 80,9 bodů. Doprovodný komentář pak uvedl, že výhled německé ekonomiky zůstává totožný jako v předešlém měsíci, což znamená, že významný pokles během druhého čtvrtletí by měl být následován pozvolným zotavováním Německa v druhé polovině roku a na počátku roku následujícího.

Pro připomenutí dodejme, že ZEW indikátor vychází z názorů analytiků a investorů, a i proto je spjat s vyšší mírou citlivosti na výskyt světové nejistoty. Rostoucí počty nakažených a hrozba další vlny pandemie tak přispívá ke zhoršenému sentimentu, který se může projevit i v rámci hodnot tohoto ukazatele. Pro následující měsíc se zatím očekává, že by index měl korigovat mírně ve směru růstu.

 

Cenová hladina v USA vzrostla

Ve Spojených státech dosáhla červnová inflace jak meziročně (viz graf), tak meziměsíčně 0,6 %. V porovnání s květnem (0,1 % y/y a -0,1 % m/m) se tak cenová hladina vyvíjela žádoucím směrem. Za červnovým růstem spotřebitelských cen stály zejména volatilní složky pohonných hmot a potravin, kde významnou roli sehrály zvyšující se ceny masných produktů.

I navzdory včerejším relativně příznivým datům zůstává inflace vzdálená dvouprocentnímu inflačnímu cíli centrální banky. Na základě naší prognózy se tato skutečnost ještě nějakou dobu nezmění, když letos by měla průměrná inflace v americké ekonomice dosáhnout 1,1 % a v příštím roce 1,3 %. K naplnění inflačního cíle by mělo dojít až v průběhu roku 2022, kdy k takovému vývoji přispěje oživení ekonomiky a obnovení spotřebitelské poptávky, a to i v důsledku zotavení pracovního trhu. Základní scénář našeho výhledu však nepočítá s dalšími vlnami nákazy. V případě nepříznivého vývoje pandemie by mohlo dojít k opětovnému zavedení významnějších restrikcí, které by přispěly mimo jiné k setrvání inflace pod cílem po delší časové období.

Dosažení inflačního cíle pak není lhostejné ani americkému Fedu, který ve snaze zmírnit negativní dopady pandemie výrazně uvolnil měnové podmínky. Expanzivní přístup centrální banky má rovněž napomoci k naplnění duálního mandátu, na který Fed upozornil i na posledním zasedání, když komunikoval, že „[…] we quickly lowered our policy interest rate to near zero, where we expect to keep it until we are confident that the economy has weathered recent events and is on track to achieve our maximumemployment and price-stability goals.“

A pokud je řeč o centrálních bankách, tak zmiňme, že polská měnová autorita (Narodowy Bank Polski) ponechala základní úrokovou sazbu na stabilní úrovni 0,1 %. Pokračovat bude i nadále v nakupování aktiv na sekundárních trzích, přičemž uvedla, že objem nákupů bude v budoucnu záviset na kondici finančního trhu.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Na sekundárním trhu chybí oproti loňsku přes 20 000 ojetin z dovozu

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

SSI Group slaví 30 let na trhu a expanduje do Maďarska

Ilustrativní obrázek

Úbytek zahraničních turistů dopadá na tuzemský cestovní ruch

Ilustrativní obrázek

Allianz představil výsledky za 2Q, provozní zisk mu klesl o 19 %

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Maloobchod se zlepšuje, nezaměstnanost roste stále pomaluČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, dařilo se jihokorejským akciím

Ilustrativní obrázek

Německé akcie mírně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asie navázala na Spojené státy a silně rostla

Ilustrativní obrázek

Německý DAX navyšuje zisky po indexech PMI, MTU Aero Engines se propadá o 7 % po výsledcích za 2Q

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.