Ranní restart 15.7.2019

10:51 | B Z | Diskuze

USA: PPI inflace klesá

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Inflace cen průmyslových výrobců dosáhla v červnu meziročně 1,7 %. Ačkoliv z pohledu FEDu není PPI inflace tou nejdůležitější veličinou, její zpomalení je ale dalším důkazem klesajících inflačních tlaků v americké ekonomice. Vzhledem k holubičímu tónu v zápiscích z posledního měnověpolitického jednání neměníme naši prognózu a čekáme, že by FED mohl sazby snížit již na červencovém zasedání.

 

UK: Premiérem bude pravděpodobně Johnson

Průzkum mezi členy Konzervativní strany ukázal, že novým britským premiérem se stane s velkou pravděpodobností Boris Johnson. Stranické hlasování již proběhlo a podle průzkumu byla Johnsonova podpora přes 70 %. Oficiální výsledky budou oznámeny až 23.7. S osobou Johnsona se zvyšuje pravděpodobnost tvrdého brexitu. Ten ale součástí základního scénáře naší prognózy není, protože věříme tomu, že Johnson zvolil tvrdou rétoriku především z důvodu svého zvolení a nakonec se k takto zásadnímu kroku, kterým by brexit bez dohody byl a který by poškodil nejen britskou ekonomiku, ale i volitelnost konzervativců do budoucna, neodhodlá. Navíc ho může zastavit parlament, který již dokázal, že premiérům dokáže ztrpčovat život (britský parlament sice odmítal dohodu premiérky Mayové, nicméně stejně tak byl proti tvrdému brexitu). Rizika ale zůstávají vysoká a dá se čekat pokračování období vyšší nejistoty a možná volatilita na trzích. Kurz EUR/GBP je aktuálně kolem 0,9 a tam ho čekáme i v následujících týdnech (tvrdý brexit by libru nicméně dále oslabil, viz náš Měsíčník).

 

Obchodní války update

Čína oznámila, že zavede sankce na americké firmy, které dodávají zbraně na Tchaj-wan. Německý ministr hospodářství se potkal se svým americkým protějškem a poté řekl, že je možné se vyhnout zavedení vysokých cel na auta z EU, ale že jednání budou složitá a potrvají měsíce (což není nic překvapivého).

 

Čína rostla nejpomaleji za téměř tři dekády

Dnes ráno mě zaujala zpráva, že čínská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o 6,2 %. To je nejmenší hodnota od roku 1992. Dá se čekat, že centrální banka (a pravděpodobně i vláda) provedou další expanzivní politiku. V případě CB to může být další snížení povinných minimálních rezerv; u vlády zvýšení investic a snížení daní. Je otázkou, kolik je růst čínské ekonomiky ve skutečnosti, protože oficiálně publikovaná čísla jsou pravděpodobně dost nadhodnocená. Osobně tipuji růst tak zhruba poloviční, což je jeden z klíčových faktorů, který nyní negativně ovlivňuje německou ekonomiku. A vyhlídky nejsou ideální – ve 3Q by dle nás mohl (skutečný) růst ještě lehce zpomalit. Pro Čínu také může nižší růst znamenat zeslabení její vyjednávací síly v rámci vyjednávání s USA.

 

TUR: Erdogan pro nižší sazby

A poslední zpráva je dnes z Turecka. Týden poté, co Erdogan odvolal šéfa tamní centrální banky, protože držel sazby vysoko, se nechal slyšet, že v Turecku dojde k významnému snížení úrokových sazeb a zároveň k poklesu inflace. Ta je totiž aktuálně stále výrazná. Když pomineme praktický konec nezávislosti centrální banky, tak pokles sazeb samozřejmě ve skutečnosti povede k růstu, nikoliv snížení, inflace (především přes oslabení kurzu). Navíc hrozba amerických sankcí kvůli nákupu protiletadlového systému z Ruska povede pravděpodobně přes pokles důvěry trhů také k oslabení liry a tím růstu inflace.

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sloupek Kateřiny Lhotské: Geniální myšlenka ministryně Schillerové!

Ilustrativní obrázek

Donald Trump opětovně kritizuje FED a volá po velikém snížení sazeb a novém QE

Ilustrativní obrázek

Článek BHS ke krizovým opatřením v Německu a USA

Ilustrativní obrázek

Johnson napsal Tuskovi: žádá o hledání alternativních řešeních

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 20.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Smíšené asijsko-pacifické indexy: RBA uvolní měnové podmínky, pokud bude zapotřebí

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza při úterním ránu na zelené nule

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street výrazně posílily

Ilustrativní obrázek

TradeFio – prodej 100 ks CVS

Ilustrativní obrázek

Wall Street roste

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy v zelených číslech; Trump nevěří brzké dohodě, čínská CB nakročila k dalšímu stimulu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.