Ranní restart 15.5.2019

10:44 | S L | Diskuze

Index ZEW se nečekaně zhoršil...

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Květnová hodnota indexu důvěry zveřejňovaného německým výzkumným institutem ZEW dosáhla úrovně - 2,1 bodu. Skončila tak zřetelně pod dubnovou hodnotou 3,1 bodu. Trh čekal naopak nárůst na 5,0 bodu. Jde o index zachycující názory na německou ekonomiku ze strany investorů a analytiků, tedy spíše těch, kteří ji pozorují a hodnotí, nikoli lidí přímo ve firmách.

Pokles indexu byl tažen především horším očekáváním pro další měsíce, protože dílčí index hodnotící současnou situaci se naopak zvýšil na 8,2 bodu (z úrovně 5,5 bodu v dubnu). V pozadí poklesu indexu mezi dubnem a květnem je podle komentáře ZEW zejména zhoršení (nastalé během předminulého víkendu) vyhlídky na brzké ukončení obchodní války mezi Čínou a USA.

Jak ukazuje výše uvedený graf, jde o první pokles po zhruba půlročním zlepšování. Nejposlednější (tj. včerejší) vývoj čínsko-americké debaty nabral pro změnu mírně optimističtější směr (obě strany vypustily smířlivé výroky: konkrétně Trump se těší na schůzku s čínským prezidentem koncem příštího měsíce jako na potenciálně „velmi plodnou“), takže číslo ZEW už je vlastně trochu zastaralé.

...ale německá ekonomika začíná zase růst

Že si německá ekonomika ve skutečnosti (zatím) vede docela slušně, ukázala dnes ráno zveřejněná data ohledně tamního růstu HDP v 1. letošním čtvrtletí: 0,7 % meziročně, ale hlavně 0,4 % mezičtvrtletně, což po stagnaci v předchozím čtvrtletí dává signál, že se tempo německého růstu aktuálně zvyšuje.

Česká ekonomika dnes ráno mile překvapila vyšším (2,5 % meziročně, 0,5 % mezičtvrtletně) než všeobecně očekávaným (viz tabulka vlevo nahoře) růstem – ale o tom více zanedlouho v Jirkově Bleskovce.

Březnová průmyslová výroba v eurozóně dopadla špatně (zdánlivě)

Podle čísel eurostatu činila změna objemu průmyslové výroby v eurozóně smutných -0,3 % meziměsíčně a dokonce -0,6 % meziročně.

Bližší pohled ale ukazuje, že situace není, aspoň z pohledu české ekonomiky, zas tak špatná. Hlavním tahounem směrem dolů totiž byl energetický průmysl (-0,3 %, resp. 7,3 %). Obory průmyslu, které jsou pro český vývoz důležitější (polotovary, kapitálové zboží, trvanlivé spotřební zboží), se vyvíjely vesměs přece jen lépe.

A ačkoli meziroční číslo konkrétně u Německa, které nás samozřejmě zajímá nejvíc, nevyšlo dobře (-2,5 %), meziměsíc, který lépe zachycuje aktuální vývoj, byl vcelku slušný (0,4 %), minimálně po předchozích dvou chabých výsledcích (0-0,2 % v lednu i v únoru).

Uvedená čísla proto nijak výrazně nemění náš názor, že zahraniční poptávka po českých vývozech se bude během letoška postupně stavět na nohy, a napomůže tak růstu české ekonomiky ke zrychlení z letošních zhruba 2,5 % na plus minus 2,8 % v roce 2020.

 

 

 

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Deere & Co. reportuje výsledek svého hospodaření za 2Q se snížením výhledu na fiskální rok

Ilustrativní obrázek

Společnost Pinterest reportovala očekávaný výsledek hospodaření, akcie klesají o 16 %

Ilustrativní obrázek

Nvidia zveřejnila výsledky za první čtvrtletí, její akcie posílily o 2 %

Ilustrativní obrázek

Americká farmaceutická společnost AbbVie obdržela oprávnění k léku Mavyret

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 17.5.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley snižuje cílovou cenu pro akcie ČEZ na 556 z předchozích 566

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifické indexy se během páteční seance pohybují smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street v závěru obchodování mírně korigovaly

Ilustrativní obrázek

Pražská burza nepatrně ztratila

Ilustrativní obrázek

Wall Street po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.