Ranní restart 15.4.2019

10:21 | E V | Diskuze

Nejvýznamnější, spekulativní a hrdí

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

Ministr financí USA Steve Mnuchin řekl, že obchodní jednání mezi USA a Čínou už jsou snad blízko závěru, což přinese „nejvýznamnější změnu v obchodu za 40 let“. Na papíře by to mělo znamenat závazek Číny nakupovat zboží USA a otevřít svůj trh zahraničním firmám a na druhé straně závazek USA snížit cla Číně. Dohodu potřebuje čím dál více i Trump, protože obchodní přestřelky a nejistoty s ní spojené zpomalují americkou ekonomiku. A na jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu bylo „obchodní napěti“ nominováno za nejvíce ohrožující globální ekonomiku. Každopádně Trump nic neponechává náhodě a hledá viníka pro veřejný lynč: řekl, že by akciový index byl o 5 až 10 tisíc bodů výše, pokud by americká centrální banka dělala svou práci správně. A růst ekonomiky by byl před 4 procenta (samozřejmě bez inflace).

Zatímco se Theresa May snaží s opozicí najít konsensus na řešení Brexitu, tak někteří Konzervativci ji doporučují rychlý odchod. Jednak UK z EU a jednak její z vlády. Každopádně podle informací z jednání má nejblíže ke konsensu nějaká varianta celní unie. Přebytek českého běžného účtu dosáhl v únoru téměř 27 mld. CZK. Roční kumulované saldo se tak zvýšilo na 126 mld. CZK, což dává větší prostor pro zahraniční investory, kteří nakoupili koruny během kurzového závazku, pro jejich prodej do reálné ekonomiky. I přes růst přebytku běžného účtu převyšuje objem „spekulativních“ peněz tento přebytek 12x.

Kompozitní PMI za EMU indikuje slabý, ale stále pozitivní růst eurozóny v prvním čtvrtletí letošního roku.

Několik důležitých procent vysvětlující náš vztah k EU: 71% Čechů je hrdých na to, že jsou Evropany. 38% z nás neví, že sami rozhodujeme, kdo konkrétně dostane EU dotaci. 44% z nás neví, že z rozpočtu dostáváme více, než kolik odvádíme. A 60% z nás neví, že nás premiér zastupuje v Evropské radě.

 

 

 

 

 

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář k dnešnímu formálnímu brexitu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 31.1.2020

Ilustrativní obrázek

Prezident Trump na Twitteru popřel dosažení dohody s Čínou, zprávu The WSJ označil za falešnouČti více
Ilustrativní obrázek

Asijské indexy klesaly, v Japonsku jsou burzovní prázdniny

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.