Ranní restart 15.10.2020

10:44 | E V | Diskuze

Rusnok (ČNB) zopakoval, že snížení sazeb ani teď není třeba.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro ČTK nahlas potvrdil to, co by asi odhadla většina z nás: že výhled české ekonomiky se mu zdá (v důsledku epidemiologického vývoje) horší, než jak ho předvídala ČNB v poslední prognóze (zveřejněné začátkem srpna).

Základní scénář této prognózy očekává pro celý rok 2020 pokles -8,2 %, kdežto realita se podle Rusnoka začíná posouvat směrem k alternativnímu scénáři (mzr. růst HDP letos -13,5 %), který ČNB zveřejnila už v květnu, a to na základě předpokladu, že na podzim se vzedme druhá vlna nákazy. Zatím se ale podle Rusnoka zdá, že by podzimní vlna potíží pro ekonomiku mohla být menší než ta jarní.

Poslední údaj o spotřebitelské inflaci (tj. za září) byl sice 4 desetinky procentního bodu pod očekáváním ČNB, nicméně to podle Rusnoka není důvodem pro úvahy o snižování sazeb; zda je takovým argumentem nynější přitvrzování vládních protiepidemických opatření, o tom se pan guvernér nezmínil.

Na adresu nekonvenčních nástrojů měnové politiky (devizové intervence, záporné úrokové sazby, kvantitativní uvolňování) uvedl, že nejsou nyní potřebné, že představa jejich využití je teď „velmi, velmi hypotetická“, debata o nich je „jen teoretické cvičení“.

Podle guvernéra Rusnoka je tomu tak i díky stabilizačnímu chování – nyní konkrétně oslabování – směnného kurzu. Stabilizující efekt mají podle něj změny kurzu o „malé jednotky procent“, zatímco destabilizační by byly až teprve změny kurzu „o desítky procent“.

V pozadí Rusnokova klidu je podle jeho vyjáření skutečnost, že inflace je na horizontu měnové politiky „bezpečně v blízkosti našeho dvouprocentního cíle. I kdyby nějakou dobu pod cílem byla, tak to není něco, čím bychom se měli trápit.“

O nejnovějším epidemiologickém vývoji se Rusnok nicméně zmínil aspoň ve svém komentáři na téma fiskální politiky: schodek státního rozpočtu v příštím roce bude podle něho pravděpodobně vyšší než 320 miliard korun, o kterých zatím mluví vláda. Důvodem budou podle něj nižší rozpočtové příjmy.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zánovních vozů meziročně ubylo, hlavně kvůli Covidu a zastavení výroby

Ilustrativní obrázek

Home office či remote jsou nekorunovanými králi nejnovějšího průzkumu portálu StartupJobs. Firmy i nadále počítají s náborem

Ilustrativní obrázek

Procter & Gamble zveřejnil výsledky za 1Q a zlepšil vyhlídky na zbytek fiskálního roku

Ilustrativní obrázek

Gastronomie přišla o 64 % tržeb za jediný den

Ilustrativní obrázek

Růst Avastu ve 3Q zrychlil, společnost potvrdila celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k americké žalobě na GoogleČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevírá růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.