Ranní restart 14.8.2020

10:41 | E V | Diskuze

Úspěšná inflační detektivka.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Občas se stane, že oficiální tvrdá data popisující ekonomickou realitu jakžtakž potvrzují nějaký konkrétní teoreticky očekávaný efekt. Stopy dvou takových efektů bylo možno vypátrat v sadě včera zveřejněných dat o vývoji spotřebitelských cen v červenci (základní komentář k této sadě nabídla už včera ve své Bleskovce kolegyně Nicole).

První efekt se týká cen alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Ty se během posledních měsíců rychle prodraly mezi kategorie spotřebitelských výdajů s nejvyšším dopadem do inflace. Růst cen v této kategorii se totiž dramaticky zvýšil.

U těchto výrobků platí ekonomická moudrost „za (téměř) vším hledej daň“: od ledna totiž v uvedené kategorii zboží platí nové, výrazně vyšší sazby spotřebních daní, přičemž staré, levnější kolky bylo možno používat (tj. starou, nižší daňovou sazbu uplatňovat) až do konce června. A tak v posledních týdnech nabralo obrátky zdražování těchto produktů s tím, jak prodejci byli nuceni přejít na nové, dražší kolky.

Druhý zajímavý efekt, který lze odhalit v útrobách červencové inflace, se týká cen v oblasti bydlení. Hlavním tahounem je zde už řadu měsíců elektrická energie (ta v minulém roce domácnostem zdražila v důsledku vysokých cen komodity na mezinárodních trzích v předchozích čtvrtletích). Zajímavější ale je, že ochabl druhý donedávna silný tahoun v rámci bydlení, a to nájemné.

Ani zde není těžké vypátrat příčinu: tentokrát je jí pandemie koronaviru a z ní plynoucí pokles zájmu turistů a pracovníků ze zahraničí o ubytování v Česku. Převis nabídky kapacit bytů a domů k pronájmu měl rychlý dopad do cen. Doslova pokles cen nájemního bydlení nastal samozřejmě jen v těch nemnoha částech Česka, kam se poptávka zmíněných klientů z ciziny soustřeďovala (zejména tedy v Praze); průměr za celou zemi nadále roste - ale zjevně pomaleji než na jaře.

 

Americký trh práce se zotavuje

V minulém týdnu požádalo o podporu v nezaměstnanosti v USA „pouhých“ 963 tisíc lidí (trh čekal 1,1 milionu). V předchozím týdnu to bylo necelých 1,2 mil. Počet pokračujících žádostí klesl z předchozího týdne o půl milionu na 15,5 mil. (čekalo se 15,8 mil.). Z údajů tamních „úřadů práce“ plynoucí míra nezaměstnanosti na konci července činila 10,6 % (připomeňme, že tamní obdoba české obecné míry nezaměstnanosti vyšla za celý červenec 10,2 %).

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.