Ranní restart 14.6.2019

08:47 | E V | Diskuze

EMU: Průmyslová produkce poklesla

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmannn

V dubnu se průmyslová produkce v eurozóně snížila meziměsíčně o 0,5 %. Jde již o druhý pokles za sebou, když v březnu to bylo o 0,3 %. Data tak nejsou příliš příznivá a průmysl evropskou ekonomiku brzdí (eurozónu nyní táhnou především služby a domácí poptávka).
Z hlediska struktury se snížila produkce kapitálových statků a výrobků pro dlouhodobou spotřebu. To může být odrazem pokračující nejistoty, která negativně ovlivňuje investice firem a nákup drahého zboží pro dlouhodobou spotřebu (například aut).

ČNB: Benda zváží další zvýšení sazeb


Člen bankovní rady ČNB V. Benda řekl, že na červnovém zasedání zváží hlasování pro další zvýšení sazeb. Překvapivé to není. Benda je mezi stávajícími členy bankovní rady asi největší jestřáb. Nebo přesněji člen, který preferuje častější změny měnové politiky, pokud je vnímá jako potřebné (nyní rychlé zvyšování, v budoucnu to může být rychlé snižování).


Pro zbytek letošního roku čekáme stabilitu sazeb. Podle nás většina bankovní rady bude nyní vyčkávat, jak dopadne brexit, ekonomický vývoj v Itálii a jednání mezi Čínou a USA (a později mezi EU a USA). K dalšímu zvýšení sazeb by mohlo dle nás dojít až v první polovině příštího roku, pokud se rizika sníží (nedojde k tvrdému brexitu a nedojde k výraznému zvýšení cel).

UK: Johnson vyhrál první kolo


Boris Johnson vyhrál první kolo výběru nového šéfa konzervativců (a premiéra). Podpořilo ho 114 poslanců. Zároveň došlo k vyřazené třech kandidátů z deseti.


Johnson tam má nejvyšší šanci na zvolení novým premiérem. To samozřejmě zvyšuje riziko tvrdého brexitu.


Na druhou stranu se stále neklaním úplně k tomu, že by tvrdý brexit měl být základním scénářem. Pokud by totiž došlo k tvrdému brexitu, britská ekonomika by pravděpodobně spadla do recese. Navíc by se mohlo odtrhnout Skotsko, které chce zůstat v Unii), a kdoví, co by se dělo na hranici Irska a Severního Irska. A Johnson mi nepřipadá jako člověk, který by chtěl být spojený s takovými to problémy. Proto čekám, že nakonec ze své silné rétoriky vycouvá. A když ne on, tak jeho poslanci. Protože výše zmíněné problémy by mohly Konzervativní stranu poslal po příštích volbách do opozice a to na docela dlouho...


Druhé kolo je příští týden
 
 

 

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.6.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 26.6.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.6.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 25/06/19

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 25.6.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 25.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste; Bayer po zveřejnění podílu Elliotu posiluje o 6,3 %

Ilustrativní obrázek

Benzín a nafta stále zlevňují. Již brzy však přestanou

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy ohledně dohody USA - Čína rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci malou ztrátou -0,04%.

Ilustrativní obrázek

Koruna se na páru s eurem dostala poprvé od podzimu 2018 pod 25,50 EUR/CZK

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.