Ranní restart 14.6.2019

08:47 | E V | Diskuze

EMU: Průmyslová produkce poklesla

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmannn

V dubnu se průmyslová produkce v eurozóně snížila meziměsíčně o 0,5 %. Jde již o druhý pokles za sebou, když v březnu to bylo o 0,3 %. Data tak nejsou příliš příznivá a průmysl evropskou ekonomiku brzdí (eurozónu nyní táhnou především služby a domácí poptávka).
Z hlediska struktury se snížila produkce kapitálových statků a výrobků pro dlouhodobou spotřebu. To může být odrazem pokračující nejistoty, která negativně ovlivňuje investice firem a nákup drahého zboží pro dlouhodobou spotřebu (například aut).

ČNB: Benda zváží další zvýšení sazeb


Člen bankovní rady ČNB V. Benda řekl, že na červnovém zasedání zváží hlasování pro další zvýšení sazeb. Překvapivé to není. Benda je mezi stávajícími členy bankovní rady asi největší jestřáb. Nebo přesněji člen, který preferuje častější změny měnové politiky, pokud je vnímá jako potřebné (nyní rychlé zvyšování, v budoucnu to může být rychlé snižování).


Pro zbytek letošního roku čekáme stabilitu sazeb. Podle nás většina bankovní rady bude nyní vyčkávat, jak dopadne brexit, ekonomický vývoj v Itálii a jednání mezi Čínou a USA (a později mezi EU a USA). K dalšímu zvýšení sazeb by mohlo dle nás dojít až v první polovině příštího roku, pokud se rizika sníží (nedojde k tvrdému brexitu a nedojde k výraznému zvýšení cel).

UK: Johnson vyhrál první kolo


Boris Johnson vyhrál první kolo výběru nového šéfa konzervativců (a premiéra). Podpořilo ho 114 poslanců. Zároveň došlo k vyřazené třech kandidátů z deseti.


Johnson tam má nejvyšší šanci na zvolení novým premiérem. To samozřejmě zvyšuje riziko tvrdého brexitu.


Na druhou stranu se stále neklaním úplně k tomu, že by tvrdý brexit měl být základním scénářem. Pokud by totiž došlo k tvrdému brexitu, britská ekonomika by pravděpodobně spadla do recese. Navíc by se mohlo odtrhnout Skotsko, které chce zůstat v Unii), a kdoví, co by se dělo na hranici Irska a Severního Irska. A Johnson mi nepřipadá jako člověk, který by chtěl být spojený s takovými to problémy. Proto čekám, že nakonec ze své silné rétoriky vycouvá. A když ne on, tak jeho poslanci. Protože výše zmíněné problémy by mohly Konzervativní stranu poslal po příštích volbách do opozice a to na docela dlouho...


Druhé kolo je příští týden
 
 

 

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše rostou; Cut FEDu doprovází neměnná politika BoJ se slovy o příp. snížení sazeb

Ilustrativní obrázek

Po snížení klíčové úrokové sazby o 25 bps. uzavírá index Dow Jones růstem o 0,13%

Ilustrativní obrázek

Pražská burza mírně v zisku, pojišťovna Vig přidala +3,3%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.