Ranní restart 14.2.2020

10:48 | E V | Diskuze

EMU: Průmysl v prosinci nic moc

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Již dříve zveřejnil německý statistický úřad špatná čísla z německého průmyslu z prosince. Nyní se k tomu podle očekávání přidal i Eurostat.

V prosinci klesla průmyslová produkce v eurozóně o 2,1 % meziměsíčně a 4,1 % meziročně. Výsledek to tedy není zrovna dvakrát příznivý, zvlášť když se již nálada ve firmách začala zlepšovat.

Pro letošní rok jsme mírnými optimisty. V Německu by se měly postupně rozjet investice a HDP eurozóny by tak mělo pozvolna zrychlit. Mezi rizika se nicméně nově zařadil koronavirus v Číně, který může dočasně silně ovlivnit vývoz z Německa do Číny, což by se dotklo celé eurozóny.

V tuto chvíli bych se nechtěl pouštět ohledně Číny do prognóz. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet v rámci druhé poloviny února. Od pondělí začnu pracovat na nové prognóze, která by měla být zveřejněná na začátku března.

Tam přineseme bližší informace včetně číselného vyjádření dopadů na českou ekonomiku.

 

FRA: Rekordně nízká nezaměstnanost

Zaujala mě zpráva, že ve čtvrtém čtvrtletí klesla míra nezaměstnanosti ve Francii na 8,1 %, což je nejnižší hodnota za 11 let. Na jednu stranu je to překvapivé, protože HDP Francie ve 4Q pravděpodobně mírně klesl. Na druhou stranu to ale potvrzuje čísla i z dalších zemí (například Německa), že situace není až zase tak zlá.

Firmy nechtějí v období vysoké nejistoty investovat, což brzdí růst HDP. Na druhou stranu ale domácí poptávka i vývozy vcelku drží a firmy tak nemají důvod propouštět. Jinými slovy firmy čekají, až se zlepší nálada v ekonomice a investice budou dávat vyšší smysl. K tomu již začalo postupně docházet; nyní ale do toho vstoupila situace v Číně, která vyšší investiční aktivitu pravděpodobně znovu oddálí.

 

CZE: Dnes vyjde inflace a HDP

Dnes v 9h zveřejní ČSÚ lednovou inflaci a růst HDP za 4Q. Data budou silně sledovaná, protože inflace naznačí, jak velká bude inflace v letošním roce (lednový dopad vyšších daní a energií) a růst HDP naznačí situaci v české ekonomice v závěru loňského roku. Půjde nicméně jen předběžný odhad a nebudou tak ještě zveřejněny složky.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Poslanci ANO potopili zákaz klecových chovů slepic

Ilustrativní obrázek

Češi si za pohodlnější let rádi připlatí i desítky tisíc korun

Ilustrativní obrázek

Nový prezident společnosti Hyundai Motor Czech

Ilustrativní obrázek

T-Mobile US a Sprint Corp. se dohodly na nových podmínkách fúze v reakci na výzvu regulátora

Ilustrativní obrázek

Přeprava speciálního zboží vyžaduje i rok příprav

Ilustrativní obrázek

Výrobce motorů MTU Aero Engines ve 4Q doručil solidní výsledkyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.