Ranní restart 14.1.2020

09:55 | E V | Diskuze

Letem světem

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Česká inflace se v prosinci ještě více vzdálila od inflačního cíle ČNB, když vzrostla na 3,2 procenta meziročně. Oproti prognóze ČNB byla vyšší o 0,3 procentního bodu. Hlavním důvodem zrychlení inflace jsou potraviny (maso, zelenina a ovoce). Důležité je, že jádrová inflace je také stále nad dvěma procenty, ačkoliv v loňském roce docházelo k postupnému zpomalení jádrové inflace ze tří na 2,5 procenta. Takže inflaci nad třemi procenty nejde shodit ze stolu se slovy, že inflaci nad cíl dostaly jen jednorázové faktory.

Co to znamená pro výhled sazeb? Prognóza ČNB předpokládala dvojí zvýšení sazeb, do konce 1Q20 na 2,5 procenta. Inflace je dokonce vyšší než prognóza, takže čistě mechanicky by to mělo poslat nahoru i prognózu sazeb. Nicméně koruna je silnější než ČNB předpokládala (25,5 vs. aktuálních 25,2 CZK/EUR), což by snížilo tlak na zvyšování sazeb. Ale prognóza by přesto zvýšení naznačovala. K takto upravené prognóze přidejme bankovní radou vnímaná rizika ze zahraničí a dostaneme se na stabilitu sazeb v nejbližších měsících. Nicméně až dojde k uklidnění situace v Německu, tak posílí hlasy v ČNB, že by mělo dojít k dalšímu zvýšení sazeb díky silným poptávkovým tlakům. Viceguvernér Marek Mora včera řekl, že nejpravděpodobnějším scénářem pro letošní ro je stabilita sazeb nebo mírné zvýšení. Mimochodem trh riziko zvýšení sazeb částečně zohledňuje. 

Podle našeho názoru ale koruna v letošním roce posílí (mimo jiné i díky „intervencím“ ČNB, viz včerejší restart), takže ve finále ČNB nebude muset letos sazby zvyšovat. Nicméně pokud by koruna neměla chuť se podívat na silnější úrovně, tak samozřejmě přichází do hry obvyklá trojčlenka: inflace, sazby a kurz. Jo, a jak už jsem se zmínil, koruna včera reagovala na data posílením a testuje proražení hranice 25,2 CZK/EUR.

Maloobchod vzrostl v listopadu o necelá tři procenta (2,7%). Chuť domácností spotřebovávat nemá tendenci se utlumit, protože domácnosti nepropadají blbé náladě tak jako průmyslové podniky. Jinými slovy, poptávkové tlaky přetrvávají a spotřeba bude primárním tahounem růstu české ekonomiky.

Krátce ze světa: USA vyškrtnou Čínu ze seznamu zemí, které manipulují svým kurzem. Zítra dojde k podpisu první fáze vzájemné obchodní dohody.

 

Čtenářský deník

- Dali jste si novoroční předsevzetí, že chcete zhubnout? Tak začněte hrát šachy! "chess player can burn up to 6,000 calories a day while playing in a tournament, 3x what an average person consumes in a day. ...grandmasters’ stress responses to chess are on par with what elite athletes experience."

- Musíte ale umět u šachů sedět: "many chess players crane their necks too far forward, which can lead to a 30 percent loss of lung capacity, according to studies in the Journal of Physical Therapy Science."

- "When there is no alternative, there is no problem." James Burnham

- “Whenever a theory appears to you as the only possible one, take this as a sign that you have neither understood the theory nor the problem which it was intended to solve.” Karl Popper

- “Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influence, are usually the slaves of some defunct economist. Madmen in authority, who hear voices in the air, are distilling their frenzy from some academic scribbler of a few years back.” John Maynard Keynes

 

 

 

 

 

 

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Kofola: Celoroční výsledky bez překvapení, meziroční pokles vzhledem k nižším tržbám

Ilustrativní obrázek

Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.