Ranní restart 13.8.2020

10:38 | E V | Diskuze

Průmyslová produkce v eurozóně roste.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejší den přinesl údaje týkající se červnového vývoje průmyslové produkce v eurozóně. Ta dle Eurostatu během šestého měsíce roku meziměsíčně vzrostla o 9,1 %. V květnu však růst průmyslového sektoru dosáhl 12,3 %.

V rámci meziměsíčního vyjádření dosáhlo tempo růstu nejvyšší hodnoty na Slovensku (21,7 %), v Maďarsku (17,1 %) a Rumunsku (16,3 %). K poklesu naopak došlo v Belgii (-1,4 %) a Finsku (-0,8 %).

Co se týká srovnání s červnem předešlého roku, tak průmysl v eurozóně poklesl o 12,3 %, avšak v květnu dosáhl meziroční propad 20,4 %. Takový vývoj je pak v souladu s naší prognózou, který poukazuje na pokračující meziměsíční růst průmyslové produkce a pozvolna se snižující meziroční propady. Jak však upozorňujeme, jakékoliv významnější oživení bude brzdit zejména automobilový průmysl a rizika ohrožující budoucí příznivý vývoj pak budou i nadále ztělesňovat další vlny pandemie.

 

Americká inflace předčila očekávání

Během července cenová hladina ve Spojených státech meziročně vzrostla o 1 %, když trh očekával hodnotu o dvě desetiny procentního bodu nižší. Ve směru růstu spotřebitelských cen působila především složka potravin, zatímco významný pokles zaznamenaly ceny energií.

Meziměsíční inflace se v červenci ustálila na úrovni 0,6 %, přičemž tržní predikce převýšila o tři desetiny procentního bodu. Jak ukazuje graf níže, cenová hladina tak rostla již druhý měsíc v řadě, když takový vývoj reflektuje jisté oživení spotřebitelské poptávky a pozvolné zotavování ekonomiky, které však stále zpomaluje epidemiologická situace a stagnace spotřebitelského sentimentu, která souvisí s přetrvávající vysokou mírou nezaměstnanosti.

Na základě našich dat by inflace v USA měla letos dosáhnout 1,1 %. K inflačnímu cíli by se měla podívat až v roce 2022, když o dosažení cíle bude i nadále usilovat Fed, a to prostřednictvím uvolněných měnových podmínek.

 

Britská ekonomika prochází recesí

Předběžný odhad vývoje hrubého domácího produktu během druhého čtvrtletí roku zveřejnilo – ač s určitou časovou prodlevou v porovnání s ostatními státy – také Spojené království. Tamní HDP se v důsledku pandemie a s ní spjatých restriktivních opatření propadlo mezičtvrtletně o 20,4 % a meziročně o 21,7 %. Data se tak příliš nelišila od hodnot, se kterými počítal trh (-20,5 % q/q a -22,4 % y/y).

Výsledná čísla zároveň potvrdila, že se britská ekonomika nachází v tzv. technické recesi, která je definována jako mezičtvrtletní pokles HDP během dvou po sobě jdoucích kvartálech. Druhé čtvrtletí tak navázalo na pokles výstupu, ke kterému došlo v průběhu prvních tří měsíců roku, přičemž v tomto období dosáhl mezičtvrtletní pokles HDP 2,2 %. V recesi byla ekonomika naposledy v roce 2008, kdy pociťovala negativní dopady světové finanční krize.

Včerejší údaje tak rovněž vzbudily zájem ze strany médií, která upozorňovala především na skutečnost, že jak meziroční, tak mezičtvrtletní výsledky přinesly nejhlubší pokles HDP od padesátých let předešlého století, a tedy od samotného počátku zaznamenávání dat. Vedle toho pokles britského HDP předčil propad v ostatních ekonomikách EU.

Je však třeba poznamenat, že od června již dochází k oživování ekonomiky, k čemuž napomáhá uvolnění restrikcí (otevřené obchody a obnovená produkce firem). Třetí čtvrtletí by tak mělo přinést méně pesimistické výsledky, ačkoliv významné ekonomické zotavení bude zmírňovat nepříliš příznivá situace na trhu práce, když navíc s podzimem by měly být ukončeny určité vládní programy na podporu zaměstnanosti. Z hlediska budoucího ekonomického vývoje pak budou mezi klíčové faktory dále patřit brexitová vyjednávání a následné podmínky odchodu z Evropské unie.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.