Ranní restart 13.8.2019

09:29 | E V | Diskuze

CZE: inflace

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V červenci dosáhla inflace v české ekonomice 0,4 % meziměsíčně a 2,9 % meziročně a překonala tak odhady trhu i naší krátkodobou prognóozu (2,8 %). V meziročním vyjádření rostou hlavně ceny služeb, ceny spojené s bydlením a potraviny.

Inflace zůstane vysoká po zbytek letošního roku a i příští rok se bude pohybovat, i když mírněji, nad inflačním cílem. Současná vysoká inflace ale pravděpodobně reakci ČNB nevyprovokuje, protože česká centrální banka zůstane z důvodu vysokých rizik ve světě pravděpodobně opatrná a bude čekat, jak dopadne brexit, obchodní války apod.

USA: Vysoký deficit

Za prvních 10 měsíců fiskálního roku dosáhl deficit amerického rozpočtu zhruba 867 mld USD, což je meziroční nárůst o 27 %. Navíc už za těchto 10 měsíců deficit překonal celý loňský rok a nedá se příliš čekat, že by se během zbývajících 2 měsíců nějak snížil...

Důvodů je celá řada. Vedle stárnutí populace je to především důsledek Trumpovy daňové reformy, která brzdí daňové příjmy (aktuáně jen 3% nárůst příjmů), a výrazného růstu (o 8 %) federáních výdajů. Částečně rozpočet snižují Trumpova cla, když příjem z nich se zhruba zdvojnásobil na necelých 60 mld.

Aktuální stav veřejných financí v USA není zrovna příznivý. Americká ekonomika roste i přes zpomalení velmi slušně, trh práce zůstává výrazně silný a deficit se i přesto výrazně prohlubuje. Je otázka, kdy si toho začnou více všímat investoři a požadovat za své investice rizikovou prémii, která prodraží dluhové financování.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ThyssenKrupp jedná o koupi firmy Kloeckner

Ilustrativní obrázek

Reich: Indický experiment naznačuje, co udělá s ekonomikou velký peněžní šok

Ilustrativní obrázek

Intuit reportuje pozitivní výsledky za 4Q FY 19

Ilustrativní obrázek

Čína oznámila odvetná opatření na americké zboží v hodnotě 75 miliard dolarů; mj. sazbu na auta 25 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street klesá

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci bez výraznějších změn, index S&P -0,05%

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.