Ranní restart 13.12.2019

10:26 | E V | Diskuze

ECB nepřekvapila, ...

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Řídící výbor Evropské centrální banky rozhodl neměnit nastavení jejích měnověpolitických nástrojů. Depozitní sazba, která teď hraje mezi sazbami ECB hlavní roli, tak zůstává na úrovni -0,5%; nákupy aktiv znovu zahájené v listopadu pokračují tempem 20 miliard eur měsíčně; a „dopředné vedení“ (forward guidance), tedy signalizace budoucího vývoje těchto nástrojů, zůstává ve formě očekávání, že ECB bude držet úrokové sazby na nynější nebo i nižší úrovni do chvíle, než bude mít ECB pocit, že prognóza inflace se jasně blíží k cílové úrovni těsně pod 2 %, a že s nákupy aktiv bude ECB pokračovat ještě dlouhou dobu poté, co začne zvyšovat úrokové sazby.


Toto rozhodnutí nic neměnit bylo zcela v souladu s tržními očekáváními. Zajímavější proto bylo vidět, jak nová prezidentka ECB Christine Lagardeová zvládne svou první „odbornou“ tiskovou konferenci, která tradičně následuje po měnověpolitickém jednání.

 

...zato její prezidentka ano, a to příjemně


Poté, co Lagardeová (stejně jako to činíval Draghi) přečetla úvodní prohlášení shrnující důvody v pozadí daného rozhodnutí, upozornila, že bude komunikovat po svém, a tedy do jisté míry jinak (rozumí se jinak než její předchůdce). Tím předem ulomila osten případné kritice.
Já osobně jsem ale takřka žádný důvod k takové kritice neviděl a neslyšel: Lagardeová komunikuje živěji a méně formálně než Draghi, obsah nicméně zřetelně horší nebyl. Na většinu otázek odpověděla vcelku fundovaně – včetně měnověpolitických fajnovostí, jako je například problém zařazení cen bydlení a nemovitostí do indexu inflace a nastavení váhy těchto cen (při výpočtu celkové inflace) podle toho, do jaké míry je bydlení investicí versus spotřebou. (Tento problém mimochodem ještě před cca dvěma lety řešila třeba i Česká národní banka.)

Dokonce občas zmínila (snad aby ukázala, jak dokonale je hned od začátku svého mandátu v obraze) nějaké to číslo – skoro bych řekl víc, než měl ve zvyku její předchůdce.


Jediné nenápadné zaváhání, které kazilo celkový „umělecký dojem“, přišlo po její zmínce o tom, že eurozóna podle ECB během několika let dosáhne svého potenciálu (ten se odhaduje lehce pod 1,5 % – viz modrá čára v druhém grafu níže); k tomu totiž paní prezidentka připojila jen tak mimochodem zdánlivě drobný dodatek "a proč ho nepřekročit". V čem je tento dodatek špatně? Copak nechceme všichni co nejvyšší růst ekonomiky?

Správný centrální bankéř si obvykle instinktivně bere za cíl pouze dosažení potenciálu (neboli stálého stavu neboli rovnováhy) a nesnaží se ekonomiku následně posouvat nad tento bod, protože takové posunutí zavání vychýlením inflace od inflačního cíle. Soudě podle výkonu Lagardeové při této první měnověpolitické tiskovce je ale pravděpodobné, že si tato dáma centrálněbankovní instinkty brzy hravě osvojí.

 

Britští konzervativci volby tak úplně nevyhráli


Volby do dolní komory britského parlamentu celkově  vyhráli Konzervativci natolik, že budou mít v této komoře absolutní většinu. Jejich 358 křesel (z celkových 650, tedy 55 %) znamená, že pravděpodobnost odchodu Velké Británie z EU ke konci ledna se dostala výrazně blíž 100%. Britská strana jednání o podmínkách brexitu tedy snad od nynějška bude mít jasněji v tom, co chce a co ne, ale to neznamená, že jednání se zbytkem EU budou jednoduchá.


V rámci této velké výhry ale volby přinesly Johnsonovi nemalou prohru: ve Skotsku téměř všude vyhrála Skotská národní strana, která tím pádem cítí posílený mandát k volání po druhém referendu o vystoupení Skotska z britské unie. Tato možnost se ale Johnsonovi samozřejmě hrubě nelíbí (stejně jako se lídrům EU hrubě nelíbila možnost odchodu Británie z EU).

 

Čínsko-americká obchodní válka u konce?


Během noci přišla také další z hlediska nálady na trzích a v mezinárodním obchodě příznivá zpráva: prezident Trump podepsal dohodu Číny s USA označovanou jako „fáze jedna“. Dohoda odkládá nová cla (která měla od půlky prosince postihnout 160 miliard dovozů spotřební elektroniky a hraček z Číny) a snižuje na půlku některá už uvalená cla, přičemž z druhé strany Čína slíbila nakupovat v USA více zemědělských plodin.


Jde sice o příznivou zprávu, ale nijak překvapivou (čím víc se týkají chystaná cla zboží kupovaného v USA přímo domácnostmi, tj. voliči, tím musí Trump našlapovat opatrněji, aby vyšší ceny v obchodech nerozkatily jeho voliče) a hlavně ne úplně zásadní: spousta amerických požadavků a amerických cel zůstává touto dohodou nedotčena. Lze se dokonce obávat, že ze strany Trumpa jde jen o snahu dočasně „sekat latinu“, aby odvedl pozornost od impeachmentu, který se na něj v americkém Kongresu v tuto chvíli chystá.

 

Kurz EUR/CZK bere zprávy na pohodu


Kurz koruny k euru si uvedených zpráv (které jsou příznivé především pro velmi otevřené ekonomiky, jako je ta česká) nevšímá, snad proto, že nejsou úplně překvapivé a že v případě brexitu jde spíš o kurz k libře (která v noci posílila vůči koruně i euru o více než 2 %), zatímco v případě dohody USA-Čína jde spíš jen o symbolický posun.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 10.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 6.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 28.1.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 27.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 21.1.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Asie v záporu kvůli virovým obavám, Korea ztratila 4 %

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko denních minim

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.