Ranní restart 13.11.2020

10:42 | E V | Diskuze

Německo a záporný růst cenové hladiny.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Německý statistický úřad zveřejnil finální data vypovídající o vývoji cenové hladiny v průběhu října. Ta meziročně poklesla o 0,2 % (viz graf) a meziměsíčně se zvýšila o 0,1 %. Inflace je v meziročním vyjádření stále ovlivněna snížením daně z přidané hodnoty, přičemž nižší sazba vešla v platnost na počátku července a jejím cílem je mírnit negativní dopady pandemie. Vedle toho za utlumenými inflačními tlaky stojí pokles poptávky vyvolaný pandemickou krizí. Ten bude hrát svou roli taktéž v nadcházejícím období, když inflační tlaky budou sílit až s ekonomickým oživením, a tedy obnovením poptávky.

Vedle toho statistický úřad vydal údaje o vývoji jednotlivých složek. V meziročním vyjádření působila ve směru poklesu zejména složka energií či motorových paliv. Protichůdný efekt byl zaznamenán u alkoholu a tabáku či potravin. Zároveň se zvýšily ceny služeb. V rámci meziměsíčního vyjádření pak ke kladné hodnotě přispěly především vyšší ceny zeleniny, oděvů a obuvi, ale také topných olejů.

 

Inflace byla zveřejněna rovněž v USA

Během včerejšího dne vyšla data týkající se inflace taktéž na druhé straně oceánu. Během října dosáhl růst cenové hladiny v americké ekonomice meziročně 1,2 % (viz graf), když trh očekával o desetinu procentního bodu vyšší hodnotu. Inflace tak překročila jednoprocentní hranici, avšak se stále nachází ve značné vzdálenosti od své cílové hodnoty. Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny stagnovaly, když rovněž v rámci meziměsíčního vyjádření trh predikoval číslo o desetinu bodu vyšší. Jádrová inflace dosáhla hodnoty 1,6 % a oproti předešlému měsíci se mírně snížila.

Co se týká jednotlivých složek, tak v meziročním vyjádření vykázaly pokles především ceny energií a dopravních služeb. V opačném směru působily ceny automobilů. Meziměsíčně klesaly ceny energií, ačkoliv elektřina podražila.

 

Průmyslová produkce v eurozóně poklesla

Eurostat zveřejnil data týkající se vývoje zářijové průmyslové produkce. Ta přinesla negativní překvapení, když v rámci meziměsíčního vyjádření poklesla o 0,4 %, zatímco trh očekával její růst, a to v rozsahu 0,7 %. Během září tak poprvé po čtyřech měsících růstu došlo k propadu v průmyslovém sektoru. Nejvýznamněji se snížila výroba zboží dlouhodobé spotřeby, když právě nákup těchto statků domácnosti a firmy v krizových časech odkládají. Meziročně se objem průmyslové produkce snížil o 6,8 %, přičemž i zde trh predikoval o něco mírnější pokles ( 5,8 %).

Budoucí vývoj průmyslové výroby v zemích eurozóny bude obdobný jako v české ekonomice, o němž jsme nedávno psali v naší Bleskovce. Ačkoliv se restriktivní opatření průmyslového sektoru přímo nedotýkají, druhá vlna pandemie jej zasáhne v nepřímé podobě, když rostoucí počet nakažených osob či zaměstnanců v karanténě povede k nedostatku pracovníků, a tudíž k omezené výrobě. Proto očekáváme, že lepšího výkonu by měl průmysl dosahovat až v příštím roce, kdy by se mělo v datech projevit významnější zotavení sektoru.

 

Americký trh práce zpomaluje

Čtvrteční data z amerického trhu práce přinesla relativně příznivé informace, když poukázala na další pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Samotné zotavování pracovního trhu již ale ztrácí svou prvotní dynamiku, což znamená, že počet žádostí se s každým novým týdne snižuje pomalejším tempem. Nejnovější data pak ukazují, že počet prvotních žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v průběhu minulého týdne snížil na úroveň 709 tisíc (viz graf) a pokračující žádosti dosáhly 6786 tisíc. Celkové žádosti tak stále dosahují zhruba pětinásobku předpandemické úrovně.

Co se pak týká pokračujících žádostí, tak jejich pokles nemusí nutně vypovídat o pozitivním vývoji. Dávky v nezaměstnanosti jsou lidé oprávněni pobírat jen po určité období, když jsou následně ze systému vyřazeni. Nyní – v pandemické době – se však mohou zaregistrovat do navazujícího programu, který zaznamenává rostoucí počet účastníků. Takový vývoj pak vyvolává obavy z dlouhodobé míry nezaměstnanosti, která je spjata s řadou komplikací (například komplikovanější návrat na pracovní trh). Vedle toho v současné chvíli vznikají obavy ohledně ukončení pandemického programu, ke kterému by mělo dojít na konci letošního roku. Předpokladem pro jeho zachování i během následujícího roku je dosažení dohody na poli Kongresu. 

 

Powell zdůraznil roli fiskální politiky

Během včerejšího dne se odehrálo vystoupení jednoho z významných reprezentantů soudobé měnové politiky, a to na Fóru Evropské centrální banky. Řeč je o šéfovi Fedu.

Jerome Powell uvedl, že koronavirová pandemie přinese neblahé důsledky dlouhodobého charakteru zejména pro ženy, děti a malé podniky. Vedle toho sdílel myšlenku, že americká ekonomika se sice po odeznění pandemie zotaví, ale do zcela jiné podoby, když významnou roli bude hrát technologický pokrok. Stále širší a díky pandemii rovněž urychlené zapojování technologií pak bude vytvářet nepříznivé podmínky pro nízkopříjmové a hůře kvalifikované skupiny zaměstnanců.

Na takový vývoj by dle Powella měl reagovat jak Kongres, tak Fed uplatněním (ještě více) expanzivního přístupu, který by podporoval přizpůsobení zasažených skupin „novému“ ekonomickému prostředí. Roli fiskální politiky nezdůraznil Powell poprvé, když tak pravidelně činí na tiskových konferencích po jednání americké centrální banky. Jak šéf Fedu uvádí, širší zapojení rozpočtových nástrojů je nutné k dosažení ekonomického oživení, které zůstává křehké a v důsledku aktuálně se zhoršující pandemické situace zpomaluje. Podobná vyjádření lze pravděpodobně od guvernéra očekávat i v následujícím období. Co se týká centrální banky, vyloučit nelze ani další kroky vedoucí k uvolnění měnové politiky.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.11.2020

Ilustrativní obrázek

Stanovisko KZPS ČR k jednání vlády

Ilustrativní obrázek

Lidé se bojí ztráty zaměstnání. Straší je krize i roboti

Ilustrativní obrázek

Do starého světa se nevrátíme, přichází nová realita

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k říjnové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Komentář k vývoji nezaměstnanosti dle MPSVČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se dnes obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie rostou po Trumpově náznaku hladkého předání moci Bidenovi

Ilustrativní obrázek

Německý index DAX se v září příštího roku rozšíří o 10 členů

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.