Ranní restart 12.8.2019

10:34 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

Dnes zveřejní vlivní institut Ifo svůj World Economic Climate Report, který se netýká klimatu, ale globální nálady = finanční trhy bude zajímat vnímaná pravděpodobnost recese. Je pravda, že průmyslové indikátory (PMI pro zpracovatelský průmysl) nedávají moc optimismu. V Německu jasný pokles a minimálně stagnace ve dvou dalších produkčních centrech, tedy v USA a Číně.

Nicméně zpracovatelský průmysl netvoří většinu ekonomiky. Dokonce i v Číně sektor služeb už tvoří nadpoloviční část ekonomiky, v USA dokonce 80 procent a Německo je uprostřed s cca 70 procenty. A indikátory služeb (PMI services) se drží v pásmu nad 50 body, což naznačuje, že sektor služeb roste.

Z tohoto pohledu je USA i Čína daleko od recese. Minimálně pro nejbližší období. Ale pokles průmyslu v Německu se dostal už do úrovně, kdy služby nebudou stačit přetlačit růst do kladných hodnot. Jinými slovy, historie nám ukazovala, že dokud zpracovatelský průmysl v Německu klesal o cca tři procenta, tak ekonomika jako celek mohla vykazovat růst nebo stagnaci. Ale červnové číslo s poklesem o šest procent už naznačuje, pokud se zopakuje i v dalších měsících, že růst německé ekonomiky se překlopí ve třetím kvartále do poklesu. 

Michal už minulý týden na příkladu německých továrních zakázek ukazoval na zajímavý fakt: „objednávky ze světa kromě eurozóny poskočily meziměsíčně o pěkných 8,6 %. Celkové číslo však kvůli nízkému zájmu ze samotného Německa (-1 %) a ze zbytku eurozóny (-0,6 %) činilo jen 2.5% (meziročně 3,6 %). Tato čísla trochu nahlodávají obvyklou mantru, že Německu škodí především chabá poptávka z Číny [a tedy obchodní přestřelka mezi USA a Čínou]; z pohledu průmyslových objednávek je zahraničí už několik měsíců pro německé firmy větším tahounem než jejich domácí partneři.“ Čísla za vývozy to potvrzují. Zatímco vývozy do Asie (včetně Číny) rostou meziročně o pět procent a vývozy na americký kontinent dokonce o něco více (samotné USA +7%), tak vývozy do zbytku EU klesají téměř o tři procenta. 

Co se děje v EU? Možná vás napadne recese v Itálii. Vývozy sice klesají, ale pokles je relativně malý. Struktura vývozů do EU ukazuje, že velký vliv na pokles má Brexit: kombinované vývozy do UK a Irska klesají o více než desetinu a vysvětlují necelou polovinu poklesu vývozů do EU.

Je potřeba ještě zmínit globální hodnotové řetězce, nebo globální produkční řetězce chcete-li. Máme tři centra: Evropu kolem Německa, Ameriku kolem USA a Asii kolem Číny. Statistika ukazuje, že procento vývozů ze zemí v těchto centrech je v Evropě výrazně více zapojeno do produkčního řetězce. Evropské země jsou mnohem více propojené obchodem a jejich vývozy tvoří ve velké míře ne finální produkty, ale subdodávky. Proto se obchodní nákaza v EU více rozšiřuje. A proto je Evropa více náchylná na obchodní války, či vystoupení jednoho z členů EU.

Britský ministr financí chce nechat pasivně razit 50 pencovou minci připomínající Brexit. Na jedné straně bude napsáno „Peace, prosperity and friendship with all nations“ a na druhé pak datum 31.10.2019, tedy aktuální datum Brexitu.

 

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články


Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevírá úterní obchodní seanci se zelenou nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy se vyvíjejí smíšeně

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie mírně oslabily

Ilustrativní obrázek

Praha zaznamenala silný start do nového týdne

Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se na pozadí útoků na saúdskoarabská ropná zařízení obchodovaly smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.