Ranní restart 12.7.2019

10:43 | B Z | Diskuze

CZE: Inflace mírně nižší

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

CZE: Inflace mírně nižší

V červnu dosáhla meziroční inflace 2,7 %, když o měsíc dříve to bylo o dvě desetinky procentního bodu více. Inflaci stále táhne nahoru především silná domácí poptávka a situace na trhu práce (růst mzdových nákladů firem). Vedle toho působí silně proinflačně i ceny potravin. Pro letošní rok čekáme průměrnou inflaci 2,6 %, příští rok 2,2 %. V pohledu ČNB se dle nás nic nemění a zvýšení sazeb čekáme až v příštím roce. Více ve včerejší Bleskovce.

USA: Vývoj inflace podporuje snížení sazeb

Včera psal David o tom, že řada členů FOMC uvažuje o snížení sazeb. Včerejší inflace jim dala za pravdu. V červnu totiž dosáhla CPI inflace jen 0,1 % meziměsíčně a 1,6 % meziročně, což i nadále znamená inflaci pod 2% cílem (FED sice primárně sleduje PCE inflaci, nicméně ta se vyvíjí často podobně jako CPI). Podobně jako u ČNB je i v USA klíčový vývoj inflace do budoucna. Pokud FED ponechá sazby vysoko, inflace bude dále zpomalovat a podstřelovat cíl. Naopak snížení sazeb v brzké době by mělo přispět k návratu inflace do blízkosti cíle. Proto neměníme náš pohled, že letos udělá FED dva „cuty“ a k prvnímu snížení by mohlo dojít již na konci července. ECB: Zápisky ve směru brzkého uvolnění měnové politiky Včera zveřejněné zápisky z červnového jednání ECB potvrdily, že představitelé ECB jsou jednotní v pohledu na potřebu dalšího uvolnění měnové politiky. To by mohlo již brzo vyústit v další pokles depozitní sazby, nicméně tento krok by neměl mít až tak velký význam pro ekonomiku. To si pravděpodobně ECB uvědomuje, a proto se zvyšuje možnost, že by se v budoucnu (ještě letos) rozjel další program, který by dále uvolnil měnové podmínky v eurozóně. Nové kolo kvantitativního uvolňování by mohlo být i přes řadu problémů s ním spojených vhodným kanditátem. Podle naší stávající prognózy sníží ECB sazby v září. Včerejší zápisky ukázaly, že by to mohlo být dříve. Nejbližší zasedání je již ve druhé polovině září a ECB by tak mohla sazby snížit již nyní.

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačnéČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.