Ranní restart 12.6.2019

10:36 | A O | Diskuze

CZE: Brambory táhnou inflaci

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Květnová inflace překvapila, když dosáhla meziměsíčně 0,7 % a meziročně 2,9 %. My jsme čekali „jen“ 0,4 % a 2,7 %. Hlavním proinflačním vlivem byly ceny potravin, které také vysvětlují odchylku od naší krátkodobé prognózy.

Znovu totiž výrazně stouply ceny brambor, jejichž ceny jsou nyní meziročně vyšší o 88 %. A to je vzhledem k jejich důležitosti v rámci spotřebního koše hodně.

Pro následující měsíce čekáme postupné snížení inflace směrem k 2,5 %. Vedle pozvolna zpomalující jádrové (poptávkové) inflace čekáme především korekci cen potravin a to nejen brambor. Riziko nicméně ohledně potravin zůstává vyšší, protože suché počasí ze začátku roku může ovlivnit úrodu.

 

Rusnok: Sazby stále nedosáhly normální úrovně

Guvernér ČNB Jiří Rusnok včera řekl, že by z jeho pohledu bylo optimální, kdyby ve zvyšování sazeb došlo nyní pouze k přestávce, protože jejich aktuální úroveň stále není tam, kde ji považuje za normální. Jinými slovy z jeho pohledu může být ideální si dát nyní přestávku ve zvyšování sazeb, počkat, jak dopadne brexit a rozhovory ohledně protekcionistických opatření ve světovém obchodě, a pak se ještě vrátit ke zvýšení sazeb.

My máme hodně podobný názor. Nyní je měnová politika nastavena adekvátně a navíc kvůli rizikům ve světě bude ČNB opatrná. Zhruba v polovině příštího roku ale čekáme ještě jedno zvýšení sazeb, které bude reagovat na jen pozvolné snížení napětí na českém trhu práce.

To ale vidíme již pravděpodobně jako poslední zvýšení sazeb v rámci této fáze cyklu, protože návrat koruny na posilující trend bude měnové podmínky zpřísňovat dostatečně (posilující kurz znamená nižší inflaci a tím nižší potřebu zvyšovat sazby).

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému týdnu na trzích

Ilustrativní obrázek

Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu

Ilustrativní obrázek

Po růstech v úvodu týdne dnes pražská burza klesla

Ilustrativní obrázek

Makro Speciál

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopadům koronaviru na trhy

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v úvodu posilujeČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.