Ranní restart 12.4.2021

10:47 | E V | Diskuze

Letem světem: letos očekávejte i dvouciferné růsty, přesto skutečné náklady covidu budeme sčítat léta.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V UK se poprvé v letošním roce otevřou obchody, zahrádky restaurací a služby jako kadeřnictví nebo tělocvičny. Uvolnění karanténních opatření je doprovázeno 1) nabídkou celé populaci možnosti se otestovat zdarma až dvakrát týdně, 2) přísnějším trasováním nebo 3) vakcinačním pasem.

Pro srovnání. U nás je 7 denní průměr nově potvrzených případů na 4 tisících. UK uvolňuje v situaci, kdy mají cca jen 7% nových případů ve srovnání s námi = cca 260 denně přepočteno na naši populaci. Při reprodukčním čísle 0,7 se na tento počet dostaneme ve druhé polovině května. V ČR ale obvykle uvolňujeme dříve, protože nám to kapacity nemocnic umožní.

Dneska se do školek vrací předškoláci, do škol žáci prvního stupně (rotačně) a obnovuje se praktická výuka na středních školách. Žáci se budou testovat 2x týdně. Jak je důležité částečné otevření škol?

Nebo jinak: jak je vzdělávání klíčové pro ekonomiku a budoucí prosperitu? Covid nám to jasně ukáže. Každý týden distanční výuky (která je méně efektivní než prezenční) nás bude stát podle odhadů CERGE cca 33 mld. CZK. Každý týden. My těch týdnů máme 40. Nejvíce v Evropě. Ekonomika v letošním roce poroste, takže budeme mít pocit, že už máme covid a jeho dopady za sebou. V žádném případě. Ty největší škody teprve přijdou právě přes vzdělávání. Snížit tento negativní dopad bude vyžadovat masivní investice. Investice do vzdělávání mají dvě podstatné nevýhody ve srovnání s investicemi do betonu. Do voleb nebudou vidět výsledky a blbě se u toho stříhá páska.

Některým se zdají odhady dopadů omezení výuky na budoucí příjmy nadhodnocené. Občas se argumentuje 2 sv. válkou: tehdy se taky moc neučilo, a přesto ekonomiky následně rostly. Studie ovšem ukazují, že výpadek vzdělávání během války snižoval příjmy lidí ještě 40. let po ní.

Jiří Rusnok včera uvedl, že nemá strach z inflačního šoku a prudkého růstu cen. Ale čeká inflaci mírně nad inflačním cílem. Už to stačí, aby v létě začala normalizace sazeb.

Průmysl je už několik měsíců nad úrovněmi před covidem. Po finanční krizi ve 2008 mu trvalo dostat se na předkrizové úrovně 6 let. Tahle krize je prostě jiná: exogenní šok v kombinaci s rychlou a masivní podporou ze strany vlád a centrálních bank.

Maloobchodu trvalo po finanční krizi dosáhnout předkrizové úrovně 6Y. V únoru byly tržby jen 1% pod. V březnu už budou nad. Rušení zrušení karanténních opatření = lidi začnou masivně utrácet: efekt odložené spotřeby (ovlivní především zboží, méně služby) a vyšších příjmů (DPFO, nízká míra nezaměstnanosti) => vysoký růst HDP, ale ne pro každého.

Globální pohled: světová ekonomika se oživuje, průmyslová výroba i mezinárodní obchod na začátku tohoto roku rostly v meziročním srovnání (poslední číslo je za leden). Rostou i vývozní ceny, což jen potvrzuje sílu oživení, a že toto oživení bude i více inflační. Průmysl očekává další růst, rychlejší ve vyspělých ekonomikách. Navíc klesá index politické nejistoty (Trump, Brexit…).

Je potřeba mít na paměti, že makro čísla začne ovlivňovat i základna z loňského roku. Stačí se podívat na Čínu, kde epidemie ovlivnila ekonomiku o pár měsíců dříve než zbytek světa. Průmysl i maloobchod rostou o více než třetinu ve srovnání s předchozím rokem a odhad růstu HDP za 1Q se pohybuje v blízkosti 20% y/y. Dvouciferné růsty produkce a tržeb ve službách za březen a duben v ČR a EU nebudu nijak výjimečné.

Mix pro globální oživení v letošním roce je dobře namíchaný. Rizikem by mohlo být zpřísnění měnové nebo fiskální politiky ve světle rychlého oživení.

V USA je toto riziko malé, naopak kombinace všech balíčků (například šek 1400 USD distribuovaný v březnu/dubnu) včetně toho infrastrukturálního přelijí silný růst i do dalších let. Fed si udělal prostor pro ponechání nízkých sazeb změnou inflačního cílování na průměrnou inflaci. 10Y průměrná inflace je na 1,5, takže Fed si může dovolit mnoho let 2% cíl nadstřelovat (aktuální PCE inflace na 1,5%).

EMU je ve více komplikované situaci. Oživení bude pomalejší díky pomalejšímu očkování. Ale už teď se z některých jestřábích zemí ozývají hlasy, že by ECB měla postupně snižovat objemy nakupovaných aktiv. ECB se naopak snaží tlačit na urychlení čerpání peněz z fondů EU, ale například emise společných dluhopisů je dočasně zablokovaná rozhodnutím německého soudu. EMU tak budou tahat nahoru nejdříve exportně orientované ekonomiky (vývozy mimo EMU).

 

Čtenářský deník:

- Zpráva NKÚ: polovina nárůstu výdajů státu v roce 2020 nesouvisí s covidem. Za 5 let jsme na digitalizaci státu utratili 67 mld. CZK (ale e-government je na úrovni Běloruska). Zákon o sociálním bydlení se připravuje už více než 6 let (dostupnost bydlení nejhorší v Evropě). Šéf NKÚ k tomu říká: "Tato krize ale zároveň odhaluje, jak nefunkční systém správy věcí veřejných jsme budovali a financovali. Jak zoufale komplikovaný je náš právní řád, jak těžkopádné a byrokratické je řízení státu, jak poddimenzované jsou jeho zásoby a kapacity, prostě jak špatně na tom jsme v oblastech, na které spoléháme v těžkých časech." Neradostné čtení, ale analýza je prvním krokem k reformě.

- To mi připomnělo: spokojenost lidí roste s kvalitou služeb vlády a regulace, absencí korupce a vládou zákona. Ale s mírou demokracie už ne. Když poskytuje vláda dobré služby, nevadí, že není až tak demokratická. Naopak čirá demokracie bez výsledků lidi neuspokojí.

- „Lidé, kteří říkají, že včerejšek byl lepší než dnešek, naprosto znehodnocují svou vlastní existenci.“ Karl Lagerfeld

- V Praze se málo staví. Jak moc málo? Za vzor dávána Vídeň nebo Barcelona. Kdyby Praha měla stejnou hustou zástavbu a hustotu obyvatel jako Vídeň, tak má 2,2 milionů obyvatel. Kdyby jako Barcelona, tak má téměř 8 milionů obyvatel! Dvojnásobek nových bytů ročně nás nevytrhne. Potřebujeme větší skok, aby se dostupnost bydlení zlepšila. Poslechněte si náš George podcast na téma dostupnosti bydlení.

- Myslím, tedy hubnu! "Mozek Homo sapiens sice představuje přibližně jen 2–3 procenta celkové tělesné hmotnosti, jenomže spotřebuje 25 procent tělesné energie (v klidovém stavu)." Harari

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Kofola: Celoroční výsledky bez překvapení, meziroční pokles vzhledem k nižším tržbám

Ilustrativní obrázek

Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.