Ranní restart 12.11.2019

09:23 | E V | Diskuze

Británie neklesá, ale možná spadne

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Britská ekonomika ve 3. čtvrtletí mezikvartálně rostla o 0,3 %. Mezikvartální růst je důležitý mj. proto, že se o něj opírá oficiální definice recese (dvě po sobě jdoucí čtvrtletí, v nichž mezikvartální růst je záporný). Ve 2q19 zaznamenala ekonomika Albionu mezikvartální pokles o 0,2 %, a tak kladné číslo za 3q19 značí, že nelze mluvit o recesi (zatím).

Meziročně rostlo britské HDP o rovné 1 %, což je desetinku pod tržním očekáváním. Britský statistický úřad v komentáři uvedl, že růst HDP (nejnižší za posledních téměř 10 let) byl postaven na růstu služeb a stavebnictví a že zpracovatelský průmysl stagnoval, což bylo výsledkem růstu autoprůmyslu a naopak poklesu mnoha jiných odvětví.

Zatímco tedy ohledně ekonomického růstu Británie neklesá, taktéž včera se objevila zpráva, že možná brzo spadne, co se týče ratingu: agentura Moody’s snížila výhled na rating Velké Británie (Aa2) ze „stabilní“ na „negativní“. Agentura uvádí jako hlavní faktory nepředvídatelná politická rozhodnutí (celosvětově) a obchodní války, kteréžto faktory škodí hlavně otevřeným ekonomikám a vývozcům komodit. Stejně jako s Brity naložila včera Moody’s například i s Hong Kongem (rating Aa2, výhled nově negativní)

Ne že bychom našim přátelům za Kanálem pád v ratingové tabulce přáli, ale octli by se v dobré společnosti: v té naší. Česku totiž Moody’s aktuálně dává rating Aa3, tedy hned pod Brity, a výhled (stabilní) pro rating u Česka včera nijak nezměnila (přestože je česká ekonomika ještě výrazně otevřenější než britská).

 

Česká inflace opět mírně nad cílem ČNB

Přírůstek spotřebitelských cen v Česku v říjnu činil 2,7 %. Čísla jako již tradičně okomentoval bleskově už včera kolega Jirka Polanský. Mimo jiné upozornil, že „Z hlediska ČNB se toho dnešním údajem příliš nemění“. Zde tedy už jen dodám, že ve stejném smyslu vyzněl i pozdější komentář samotné ČNB: „Zveřejněná data potvrzují vyznění aktuální prognózy ČNB“ (které mluví o dvojím zvyšování sazeb do jara 2020 a následném brzkém snižování zpátky).

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.