Ranní restart 11.9.2019

10:20 | E V | Diskuze

Inflace i nadále poblíž horního pásma

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V srpnu vzrostly spotřebitelské ceny meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 2,9 %. Trh očekával hodnotu o desetinu nižší, a to 2,8 %. Proinflační scénář posledních měsíců je tak stále aktuální.

Srpnová inflace zůstala v meziročním vyjádření totožná s hodnotou předešlého měsíce. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše se však lišil. Zatímco v červenci hrály hlavní roli potraviny a nealkoholické nápoje, v srpnu to byly právě nápoje alkoholické (a tabák), které nejvýrazněji přispěly k růstu cenové hladiny.

Na meziroční zvýšení spotřebitelských cen měly vliv i ceny ve složce bydlení, kde vzrostly ceny nájemného o 3,9 % doplněné o zdražení vodného, stočného a zemního plynu. Naopak na snížení cenové hladiny působily zejména ceny oděvů a také ceny pohonných hmot, které byly o 1,9 % nižší. Ačkoliv u některých položek došlo k lehké korekci jejich vysokého růstu v minulém období, zvýšení cen služeb tento efekt potlačilo.

Očekávaný vývoj inflace shrnul kolega Jiří Polanský již ve své Bleskovce. Zopakujme však, že inflace zůstane vysoká a i ve zbytku letošního roku se bude pohybovat blízko horní hranice tolerančního pásma. Za tímto vývojem stojí především vysoký růst mezd, který firmy přenášejí zčásti do nákladů a zčásti do růstu cen, díky němu i solidní situace českých domácností, která se projevuje ve vyšší domácí poptávce, a za neposlední stále aktuální růst cen potravin. 

I když ze zahraniční přicházejí protiinflační tlaky, vliv dovozních cen není tak silný, aby vykompenzoval výše zmíněné domácí proinflační faktory. Můžeme tak očekávat, že inflace se na své cílové hodnoty nepodívá dříve než na přelomu let 2020 a 2021. To však nic nemění na tom, že i nadále se nám jako nejpravděpodobnější jeví scénář stability sazeb po delší dobu, a tedy i opatrnějšího přístupu ze strany ČNB.

 

Zraky upřené na ECB

Zítra se koná ostře sledované zasedání ECB, od něhož si trhy slibují snížení úrokové sazby. Nejvíce pravděpodobné je dle tržních očekávání cut o 10 bodů. Pokles sazby na záporných 0,6 se jeví jako méně pravděpodobný, ale i tak se najde značná část těch (zhruba 40 %), kteří cut o dvacet bodů očekávají. Nicméně snížení sazeb s sebou zřejmě příliš významný efekt nepřinese, a tak se očekává, že přibydou i další stimuly. Ať už půjde o kvantitativní uvolňování či o podporu bank v podobě tieringu, bude se tak dít s cílem oživit růst doposud spíše přežívající eurozóny.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tesla Model 3 obdržela nejvyšší možné hodnocení bezpečnosti

Ilustrativní obrázek

Vězni mají těžký návrat na svobodu, nemohou najít práci a bydlení. Spíše než stát pomáhají soukromé firmy a neziskové organizace

Ilustrativní obrázek

Software602 loni dosáhl obratu 195 milionů Kč, vyplatí dividendu akcionářům

Ilustrativní obrázek

Google plánuje investice do evropských datových center

Ilustrativní obrázek

Rok od zavedení opatření ČNB ohledně hypoték: Poptávka po pronájmech je extrémníČti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.