Ranní restart 11.5.2020

10:43 | E V | Diskuze

Bankovní rada za to vzala.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ve čtvrtek zasedala ČNB. Bankovní rada poměrem hlasů 5:2 snížila svou hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 0,25 %. Dva členové BR hlasovali pro pokles sazby jen o 50 bodů. Očekávání trhu i nás bylo také jen 50ti bodové snížení.

Zajímavé je, že nová prognóza poukazovala na potřebu „jen“ 50 bodů dolů. Jinými slovy tak bankovní rada nakonec přikročila k vyššímu uvolnění měnové politiky, než co vyplývalo z aktuálních informací a dat. To mohlo souviset s riziky vychýlenými směrem dolů, když vyšší než potřebný pokles sazeb je v současné situaci bezpečná strana. Navíc, pokud by to bylo třeba, BR může sazby zase v budoucnu rychle zvýšit.

Podle nové prognózy ČNB by měly sazby zůstat nízko ještě dlouhou dobu (minimálně do konce roku 2021). My v naší prognóze nyní počítáme s prvním zvýšením sazeb v létě 2021. TO je ale podmíněno uklidněním situace ve světové ekonomice a jejím návratem k normálnímu fungování. Pokud by došlo příští rok k dalšímu omezení vývoje ekonomiky (další vlny pandemie), bude se první zvýšení sazeb ČNB posouvat.

Zajímavé také bylo, že ČNB nezmínila QE. To se v tuto chvíli dá vyložit tak, že aktuálně nízké výnosy na delším konci křivky se zdají být z pohledu ČNB v pořádku. Pokud by ale došlo k růstu výnosů na delším konci křivky, mohlo by QE být zavedeno.

Z hlediska dalších opatření nevidí ČNB nyní potřebu zásahu na finančních trzích v podobě dodávání likvidity finančním institucím. Z preventivních důvodů ale ČNB připravuje nástroj na dodávání likvidity některým nebankovním subjektům. Nebankovní subjekty (s licencí od ČNB) budou moci získat krátkodobý úvěr zajištěný cennými papír (státními dluhopisy ČR).

Vedle toho také ČNB připravuje pro úvěrové institutce (banky, spořitelní družstva atd.) rozšíření přijímaného zajištění (kolaterálu) o hypoteční zástavní listy. A zavedeny budou také dodávací operace s tří měsíční splatností.

 

CZE: Průmysl, stavebnictví, zahraniční obchod

V březnu poklesla průmyslová produkce meziročně o 10 %. Hlavní důvodem bylo zastavení výroby v některých důležitých závodech především v automobilovém průmyslu. Mimochodem tento sektor poklesl meziročně o 25 %. Vedle toho ale ve směru poklesu průmyslové produkce působil také pokles zahraničí poptávky a výpadky dodavatelských řetězců (především z Číny).

Pro celý letošní rok čekáme v tuto chvíli pokles průmyslové produkce v ČR o 8,5 %. Ačkoliv se již výroba v automobilkách znovu rozběhla, zahraniční poptávka v silně procyklických odvětvích se bude obnovovat jen pozvolna. Produkce automobilů tak proto zůstane i v dalších měsících oproti loňskému roku utlumená.

Stavební produkce v březnu klesla oproti průmyslu jen mírně. Meziměsíčně to bylo o 3,1 % a meziročně o 2,3 %. Pozemní stavitelství, které je daleko více procyklické, pokleslo o necelých 6 %. Naopak inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 10,4 %. Jinými slovy tak negativní dopady krize brzdí pokračující veřejné investice do dopravní infrastruktury, kdy stále pokračují projekty rozběhnuté v minulých čtvrtletích.

Vliv krize bude ale značný na bytovou výstavbu, protože ceny nemovitostí jsou na recese silně citlivé. V březnu bylo meziročně zahájeno o 30,2 % méně bytů. Dá se čekat, že tento vývoj bude pokračovat a v případě vyššího útlumu ekonomiky může ještě zesílit. Co se týče cen bytů, ty většinou reagují nejvíce se zpožděním v řádu 3-4 čtvrtletích za nástupem recese, a proto by měly klesnout nejdříve na podzim či spíše až v zimě.

V březnu skončil přebytek zahraničního obchodu ve výši 3,1 mld Kč, což byo meziročně o 12,6 mld Kč méně. Právě tento meziroční údaj je v tuto chvíli nejvíce vypovídající, protože v březnu je v obchodní bilanci silný kladný sezónní vliv. Navíc ve směru růstu přebytku působil silný propad cen ropy.

 

GER: Propad průmyslu

Ve čtvrtek vyšel německý průmysl za březen. Průmyslová produkce meziměsíčně poklesla o 9,2 % a meziročně se propadla o 11,6 %. Jde o největší měsíční pokles od začátku měření dat (leden 1991).

Pro českou ekonomiku může být nepříjemné, že se potvrdil velký propad německého autoprůmyslu (-31,1 %), na který je část českých exportérů navázaná. Tato data odpovídají náladě mezi německými firmami (IFO index), která je užitečným indikátorem pro vývoj českého průmyslu v následujících měsících.

 

USA: Trh práce

V minulém týdnu vyšla data z amerického trhu práce za duben. Míra nezaměstnanosti vyskočila na 14,7 % a změna počtu pracovních míst dosáhla -19,5 mil. Naplňují se tak spíše negativní scénáře, které již naznačila týdenní data počtu nových žádostí o podporu v nezměstnanosti v předešlých týdnech.

Mimochodem v předminulém týdnu požádalo o první podporu v nezaměstnanosti dalších 3,2 miliónu osob. Míra nezaměstnanosti by tak měla dále růst. Aktuálně je počet trvajících žádostí o podporu v nezaměstnanoti zhruba 22 miliónů osob.

 

CZE: Růst míry nezaměstnanosti

Úřady práce zveřejnily minulý týden data z českého trhu práce duben. Podíl nezměstnaných osob se zvýšil z 3,0 na 3,4 %. Ve skutečnosti byl ale tento nárůst ještě vyšší, protože v dubnu je datech vždy kladný sezónní vliv spojený s koncem zimy (především stavebnictví). Tento kladný vliv má rozsah většinou tři desetiny, což by implikovalo vliv krize v dubnu kolem 0,7 procentního bodu.

Vcelku příznivou zpávou nicméně zůstává, že zatím výrazněji neklesá počet volných pracovních míst. To by mohlo (a bude) nárůst míry nezaměstnanosti v ČR brzdit. I tak se ale bude podíl nezaměstnaných osob v ČR dále zvyšovat, když ve druhé polovině roku by mohl překonat 5 %.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost stoupá navzdory dostatku volných pracovních míst, pomoci musí flexibilnější systém rekvalifikací

Ilustrativní obrázek

Každý desátý gastro podnik karanténu nepřežil

Ilustrativní obrázek

Komentář k míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.