Ranní restart 11.1.2021

10:43 | E V | Diskuze

Popularita populismu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V USA útok na Kapitol, v ČR demonstrace proti vládním opatřením. Podle fotek to vypadá, že někteří protestující koukají na postapo filmy a inspirují svou garderobu filmy, jako Mad Max. Emoce jsou na ulicích, ale i na LinkedIn.

Za čím dál více zjitřenými emocemi lidí můžeme hledat populismus. A ten je v Evropě podle dat TIMBRO dlouhodobě na vzestupu. Ještě na začátku devadesátek dostaly populistické strany cca 10% hlasů, před dvěma roky to už bylo přes 22%. To je průměr z 33 evropských zemí. Pokud se podíváme na všechny voliče, tak populistické strany dostaly dokonce téměř 27% hlasů. Tento rozdíl je prostě dán tím, že populismus je úspěšnější v lidnatějších zemích.

Data dále ukazují, že dlouhodobě a v posledních letech rychle roste pravicový populismus. Ve srovnání s tím levicovým dostává téměř dvojnásobek hlasů. Levicovým populistům se daří spíše na jihu Evropy, mediánová podpora za celou Evropu je jen 1,3%. Vlády spoléhají na populisty. V 11 z 33 vlád se účastní přímo a pro další 4 poskytuje parlamentní podporu = to je 45% evropských vlád, tedy zemí.

Zajímavý je i pohled skrz ideologie, protože zbourá některé oblíbené narativy. Podpora populistů je cca na úrovni podpory sociální demokracie (průměr přes 20%). Populisté dosahují dvojnásobných zisků voličů ve srovnání s liberálními stranami. Narativ populistů, že liberální strany válcují Evropu, je nesmyslný. Stejný narativ zaznívá od konzervativců. Nicméně ti dosáhli na čtvrtinu hlasů, zatímco liberální strany na desetinu. Ale smyšlené narativy jsou jednou z oblíbených zbraní populistů, protože příběhy nesou emoce.

Letem světem

Makro data i na začátku tohoto roku překvapují finanční trh spíše pozitivně, jak v USA, tak v EMU.

V pátek staťák zveřejnil čísla listopadovou průmyslovou výrobu. Ta stagnovala (+0,1% meziročně), ačkoliv vývozům se v listopadu dařilo. To potvrzuje naši hypotézu, že zahraniční poptávka pomáhala našemu průmyslu, i přes výrazně horší epidemiologickou situaci v ČR. A pravděpodobně i proto si průmysl drží dobrou náladu: vidí totiž dobrou náladu u svých zahraničních obchodních partnerů.

Data ukazují, že se dokonce o něco snížila blbá nálada ve službách, a to v Německu, EMU a UK. V USA a Číně firmy ve službách už rovnou čekají růst.

Už existují průzkumy, které zjišťují jaké dlouhodobé dopady covidu očekávají podniky v EU? 1. akceleroval digitalizaci/automatizaci; 2. naučil nás být více efektivní, produktivní a odolní vůči šokům; 3. práce na dálku standardem; 4. bez zásadní změny dodavatelských řetězců; 5. změna spotřebního chování a rozdělení trhu.

Ve středu se dozvíme, jak si vedl maloobchod v listopadu (podle našich dat ohledně transakcí byl pokles výrazně menší než během první vlny). A tak inflaci za prosinec.

Jádrová inflace zůstane vysoko nad třemi procenty. Ve čtvrtek první odhad HDP Německa za celý loňský rok.

Ještě pár dat o covidu, respektive mobilitě: v prosinci je vidět velký skok nahoru v případě obchodů a volného času. Rozvolnění karanténních opatření, Vánoce, ale i komunikace vlády nebyly z hlediska udržení epidemie v mezích optimální. Začátkem ledna už jsme opět zavření, vrátili jsme se na úrovně z října, respektive konce března.

Zajímavé jsou čísla o cestování do práce. V prosinci totální rozvolnění, pak Vánoce. Nicméně i na začátku roku cestujeme méně do práce, než tomu bylo například během října, listopadu. Jinými slovy, během dvou týdnů by se mohla situace kolem počtu nakažených zlepšovat. Samozřejmě za podmínky, že se u nás nerozšíří nová mutace covidu, která je více nakažlivá.

Už dříve jsem psal, že zvýšení nakažlivosti o 50% je více nebezpečné, než zvýšení smrtnosti o 50%. Pro představu. V našich podmínkách jsme byli schopni stlačit reprodukční číslo na 0,7. Nová britská mutace zvyšuje reprodukční číslo o 0,4 bodu. Takže i přes nejpřísnější restrikce, které jsme tady měli, by rozšíření nové mutace drželo reprodukční číslo přes 1 = počet nakažených by nadále exponenciálně rostl. V tom je jeho nebezpečnost a i důvod, proč některé země urychlili očkování nebo změnili strategii očkování na „first doses first“.

A poslední covidový obrázek: kolik kontaktů je schopna vytrasovat Chytrá karanténa? Ani ne jeden. Jeden nakažený nahlásí v průměru méně než jeden kontakt. Což je nesmysl. Důvodem je absence pozitivní motivace. Umíte si přestavit dělníka ve fabrice, který nemá moc vysokou mzdu, jeho rodina patří mezi 40% domácností, které žijí od výplaty k výplatě, nemají finanční rezervy? Ve fabrice děláte těžkou fyzickou práci v partě s ostatními. Dostane příznaky covidu. Co teď? Pokud půjde na testy, tak bude riskovat, že bude muset zůstat v karanténě a tím pádem přijde o část svých příjmů. Rodina se dostane do finančních problémů. Proč by to dělal? Má 30 let, takže riziko úmrtí je velmi nízké. Riziko diskomfortu naopak jisté. A i když půjde na testy, tak nebude chtít do podobných problémů dostat své spolupracovníky, takže nahlásí maximálně jeden kontakt, svou manželku nebo žádný. Vláda si takový scénář očividně neumí představit a naivně si myslí, že lidi se budou chovat podle jejich scénářů. Nebudou. A zkušenosti a vědecké poznatky jasně ukazují, jak výhodná je pozitivní motivace.

A na závěr jedno praktické doporučení z knihy Proč spíme: "pokud spí člověk v týdnu předcházejícím očkování čtyři až šest hodin, jeho tělo po očkování vyprodukuje jen polovinu běžného množství protilátek, zatímco spánek dlouhý sedm a více hodin zajistí plnohodnotnou imunitní odpověď." Matthew Walker.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

Ilustrativní obrázek

Vladimír Pikora: Ekonomové zmizeli z vedení států

Ilustrativní obrázek

Gastronomie stojí před vlnou krachů

Ilustrativní obrázek

ByteDance uzavře partnerství s firmou Oracle o provozování aplikace TikTok v USA

Ilustrativní obrázek

Češi nedokončí každou dvacátou platbu v e-shopech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP a nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.