Ranní restart 10.9.2019

09:33 | E V | Diskuze

CZE: Trh práce zůstává silný

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera přišla z Ministerstva práce a sociálních věcí (statistiky úřadů práce) data za srpen. Podíl nezaměstnaných osob zůstal na 2,7 %, což se dá brát jako velmi příznivé číslo. A počet volných pracovních míst nejen že stále výrazně převyšuje počet uchazečů, ale navíc se dále zvýšil na 350,6 tisíc míst, což je nejvyšší číslo ve statistice od roku 1991.

Ačkoliv se trh práce za růstem HDP (či vývojem ekonomické aktivity) zhruba o půl roku zpožďuje, včerejší data stále potvrzují extrémně silný trh práce v ČR.

V následujících měsících se ale začne míra nezaměstnanosti velmi pozvolna zvyšovat, když se do ní promítne zpomalení české ekonomiky. I tak ale půjde jen o velmi mírné změny (v roce 2021 čekáme podíl nezaměstnaných osob v průměru na 3,6 %).

 

GER: Růst exportů

Včera zveřejnil německý statistický úřad tempa vývozů a dovozů na červenec. Data pozitivně překvapila, když meziročně rostly vývozy o 3,8 % a dovozy se naopak meziročně snížily o 0,9 %. Hlavním důvodem je růst vývozů do zemí mimo EU.

Na optimismus je samozřejmě ještě brzy, jde stále jen o jedno vcelku dobré číslo. Nicméně čísla ukazují, že mimo EU je vývoj vývozů z pohledu německé ekonomiky příznivý a že obchodní třenice mezi USA a Čínou mají zatím jen relativně mírný přímý dopad. V tomto ohledu může být důležité slovo přímý, protože německá domácí poptávka (spotřeba + investice) je obchodními spory nepřímo ovlivněná přes horší sentiment a nižší ochotu nakupovat či investovat.

 

Brexit update

Boris Johnson se včera pokusil vyvolat předčasné volby na říjen, což mu parlament neschválil. To se dalo čekat, protože (i) labouristé by volby asi významně prohráli a (ii) ostatní strany se vcelku oprávněně obávají, že by Johnson po svém zvolení zákon z minulého týdne pozastavil a ke konci října by vystoupil z EU.

Dnes začínají parlamentní prázdniny, které potrvají zhruba do poloviny října.

Boris Johnson po šesté prohře v parlamentu za sebou slíbil, že nyní bude pracovat na dohodě s EU. V zásadě jsou tak nyní ve hře tři možnosti: (i) Johnson se dohodne s EU, (ii) pokud se s EU nedohodne, tak mu schválený zákon přikáže požádat o odklad, (iii) což nicméně Johnson odmítá a může tak hledat způsob, jak obejít parlament (a zákon).

Situace se tak ohledně pravděpodobnosti tvrdého brexitu zlepšila, ale vyřešeno to stále ještě není.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Novým předákem jihočeských kováků je Jan Janoušek z Motoru

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled: Zasedat budou centrální bankéři Fedu, BOE, BOJ a SNB

Ilustrativní obrázek

Platy českých učitelů: Čeští učitelé jsou na platech stále biti.

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanci General Motors v neděli zahájili stávku

Ilustrativní obrázek

Pepsi se chystá více používat recyklovaný plast

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 16.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Praha zaznamenala silný start do nového týdne

Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se na pozadí útoků na saúdskoarabská ropná zařízení obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila s mírným ziskem, všechny seance v tomto týdnu růstové

Ilustrativní obrázek

Bank of America vidí pozitivně vývoj evropského farmaceutického sektoru

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.