Ranní restart 10.2.2020

10:29 | E V | Diskuze

Letem světem

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Koronavirus update: počet mrtvých 910 (překročen počet obětí SARS, 774), počet nakažených 40 540. V posledních dnes se začal snižovat přírůstek nakažených. Velmi hrubý odhad smrtnosti na základě těchto dvou čísel je 2,2 procenta. Nicméně podle odhadů NYT přímo ve Wuchanu je smrtnost přes čtyři procenta, mimo něj 0,2 procenta. Rozdíl může vysvětlit nedostatek zdravotníků, materiálu a zařízení přímo v epicentru. Globální ekonomiku zbrzďuje absence některých subdodávek z Číny. Pokud bude pokračovat pokles přírůstku nakažených, tak lze očekávat, že v průběhu února už dojde k obnovení dodávek. V tomto případě lze očekávat negativní dopad na globální HDP ve výši 0,2-0,3 procenta v 1Q.

Finanční trhy se už uklidňují. Minulý týden došlo k otočení toku investic: zase z bezpečných aktiv (dluhopisy a zlato) do rizikovějších aktiv (akcie). Jen ropa udržuje pokles.

Pokles cen ropy pomůže i české ekonomice. Díky poklesu dosáhne příspěvek k růstu českého HDP cca +0,3 procentního bodu.

Americký trh práce pozitivně překvapil. V lednu bylo vytvořeno 225 tisíc nových pracovních míst (čekalo se 160 tisíc) a mzdy vzrostly o 3,1%. Míra nezaměstnanosti vzrostla o desetinku na 3,6% a stále je daleko od strašení recesí.

To na druhé straně Atlantiku přišla studená sprcha: první odhad ukázal, že v Německu průmysl poklesl v prosinci téměř o sedm procent. Pokud zpřesnění odhadu nepřinese velkou revizi nahoru, tak se tentokrát HDP těžko ubrání poklesu za poslední čtvrtletí minulého roku. První odhad růstu HDP ve 4Q bude zveřejněn na Valentýna, tedy tento pátek.

Mimochodem, například produkce auto sektoru poklesla o 14 procent, zatímco registrace nových aut (=poptávka) vzrostla o +6% meziročně. Rozpor mezi výrobou aut a poptávkou musí řešit dovozy.

To, co v Německu kolabuje, je poptávka po kapitálových statcích, tedy investice podniků (například stroje). Nové objednávky po nich poklesly v prosinci o 28 procent meziročně.

Tento vývoj kontrastuje s vývojem důvěry: ve stavebnictví panuje vysoký optimismus (podniky očekávají růst), služby vysoký optimismus (silný růst spotřeby domácnost), ale i v případě zpracovatelského průmyslu došlo ke zlepšení očekávání. Jiný slovy, 4Q špatný, ale zlepšení důvěry v průmyslu indikovalo také zlepšení v makro číslech za 1Q. To ale, jak píšu na začátku, může zdržet koronavirus. 

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak evropští podnikatelé reagují na změny na trhu, aby získali konkurenční výhodu

Ilustrativní obrázek

Pád finančních trhů a nejistota hodnoty měny nahrává investicím do nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Čtyřleté ojetiny loni zlevnily téměř o 5 %

Ilustrativní obrázek

V Česku se za uplynulý měsíc díky koronaviru výrazně změnily objemy online prodejů zboží v jednotlivých segmentech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke snížení úrokových sazebČti více
Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Špičky Volkswagenu vyzývají ECB k uspíšení nákupů na trhu s komerčními dluhopisy

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním ránem oslabuje; většina titulů v červené barvě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše rostou; USA obsadily prvenství v počtu evidovaných nakažených

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá čtvrteční seanci růstem o 6,38%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.