Ranní restart 1.8.2019

11:26 | A O | Diskuze

Fed: tak trochu vybrečené snížení sazeb

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Výbor FOMC, který má v americké centrální bance pravomoc stanovovat nastavení cílového intervalu pro klíčovou úrokovou sazbu, včera večer poměrem hlasů 8:2 rozhodl o snížení onoho intervalu o čtvrt procentního bodu na 2,00 - 2,25 %. Jedná se o první posun směrem dolů po víc než deseti letech stagnace a později zvyšování.

Šéf výboru a celého Fedu Jerome Powell na následné tiskové konferenci ovšem uvedl, že toto snížení je spíše jen pouhou úpravou, nikoli počátkem série dalších snížení. Tímto prohlášením ovšem zklamal velkou část tržních hráčů, kteří pokládali další snížení ještě letos za velmi pravděpodobné (a žádoucí).

I včerejší snížení se zdá být tak trochu nechtěným dítětem, které si na Fedu vybrečely právě trhy. Čím dál hlasitěji mluvily o svých obavách z blížící se recese, nebo dokonce z budoucí dlouhodobé neschopnosti Fedu bránit inflaci v poklesu pod cíl (viz v grafu vpravo nahoře zvýrazněné dva poklesy dlouhodobých inflačních očekávání, která by Fed rád viděl kolem 2 %). Tyto nářky znamenaly čím dál silnější tlak, aby Fed raději už teď své měnověpolitické otěže trochu povolil a na ještě nedávno (začátkem letoška) zmiňované brzké další zvyšování sazeb rozhodně zapomněl.

Přitom ale z makroekonomického, Fedu nejbližšího pohledu nebylo včerejší snížení sazeb nijak zvlášť nutné: americká ekonomika roste příjemnými tempy nad 2 %, nezaměstnanost je na historicky nízkých úrovních, sentiment domácností je také velmi solidní.

Pokud ale nátlak ze strany finančních trhů (a prezidenta Trumpa) jako klíčový důvod pro včerejší snížení odmítneme, pak se jako nejrozumnější zdůvodnění jeví obava, že významně roste riziko tvrdého brexitu, zřetelného zpomalování Číny a dalších průtahů v jednání o obchodu mezi Čínou a USA. Ostatně sám Powell potvrdil, že snížení sazeb má mj. pomoci chránit ekonomiku před „riziky směrem dolů“ a že v něm lze spatřovat „pojišťovací aspekt“.

Že včerejší rozhodnutí Fedu zhodnotily trhy jako celkově zřetelně jestřábí, je vidět i z posílení dolaru hned včera večer.

Co se týče dnešního rozhodování ČNB o sazbách, žádný zásadní dopad včerejšího rozhodnutí Fedu nečekáme. Větší vliv může mít předpokládané uvolnění politiky ECB, které přijde nejspíš v září.

 

Němečtí spotřebitelé nadále ve slušné nákupní náladě

Tržby německého maloobchodu v červnu meziměsíčně razantně poskočily (o 3,5 %, což je rozsah, na který jsme zvyklí spíš u meziročních čísel; trh čekal jen 0,5 %). Do jisté míry jde zřejmě i o kompenzaci květnového propadu (-1,7 %), ale i tak jde o poměrně příznivý signál – zejména ve světle dva dny staré zprávy, že nálada německých spotřebitelů se už třetí měsíc v řadě zhoršuje.

Vývoj na německém trhu práce by neměl v tomto zhoršování hrát roli: míra nezaměstnanosti podle německého statistického úřadu zůstala v červnu na květnové hodnotě 3,1 %. Podle německých úřadů práce v červenci narostla o 1 desetinku na 5 %, toto zvýšení však může být do jisté míry jen sezónní věcí.

Včerejšek přinesl neutrální až mírně příznivé zprávy taktéž z celé eurozóny: meziroční růst HDP v 2. čtvrtletí 1,1 %. To je sice zpomalení z 1,2 % v 1. čtvrtletí, ale čekalo se zpomalení ještě větší (na 1,0 %). Mezikvartální růst 0,2 % byl v souladu s očekáváním. Jakkoli jde o čísla ne zcela dramaticky špatná, posilují očekávání, že ECB brzo přijde s kroky směrem k dalšímu uvolnění její měnové politiky.

 

Česká nezaměstnanost pořád na dně

Míra nezaměstnanosti měřená českým statistickým úřadem (obecná míra nezaměstnanosti, OMN) se v červnu oproti květnu snížila o desetinku na rovná 2 %. Na stejné hodnotě byla už loni v listopadu. OMN tedy, zdá se, jaksi „poskakuje“ po dně a čeká, až se české hospodářství začne ochlazovat, aby po více než 6 krásných letech poklesů mohla vyrazit vzhůru k dlouhodobě udržitelnějším úrovním někde zřetelně kolem zhruba 4 %.

Níže uvedený graf srovnává OMN s podílem nezaměstnaných osob (PNO), tedy mírou nezaměstnanosti založenou na datech z úřadů práce.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Makroekonomické predikci ČR

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výsledků VŠPS - 4. čtvrtletí 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.