Ranní restart 1.7.2020

10:34 | E V | Diskuze

Letem světem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Minulý měsíc vzbudil rozruch nárůst vkladů domácností v dubnu, který dosáhl rekordních hodnot: téměř 60 mld. CZK, nejvíce za sledovanou historii. Někteří komentátoři to přisuzovali tomu, že lidi se bojí, takže začali dramaticky spořit. Já jsem ukazoval, že za neobvyklým růstem stály odklady splátek z úvěru, ale především fakt, že obchody byly zavřené. Když byly zavřené, tak jsme nemohli nakupovat, tak peníze zůstaly ležet na účtech. Nicméně na našich datech ohledně karetních transakcí jsem ukazoval, že v květnu jsme se do otevřených obchodů vrátili (růst transakcí o 2% y/y), takže dubnový nárůst se už v květnu nebude opakovat. A tak se i stalo. Včera zveřejněná data ukázala, že vklady domácnostem vzrostly o 32 mld. CZK, po sezónním očištění jen 25 mld. CZK.

Anthony Fauci, hlavní epidemiolog USA, varoval, že bez změny (=zpřísnění) opatření dojde v USA k nárůstu počtu potvrzených nakažených na 100 tisíc denně, a to především díky vývoji v Arizoně, Kalifornii, Floridě a Texasu. Denní přírůstky v USA jsou už nyní rekordní (včera 48 tisíc), pro srovnání v EMU to jsou 3 tisíce.

A pokud máte pocit, že pandemie je dost, tak Čína pro jistotu identifikovala nový kmen prasečí chřipky s pandemickým potenciálem. Zatím nebyl potvrzen přenos na člověka.

To mi připomíná jednu čerstvou studii, která ukazuje, že dopady COVID-19 mohou být dlouhodobé, pokud změní, jak moc se bojíme = jakou dáváme pravděpodobnost extrémním negativním šokům v budoucnosti. Pokud se začneme více bát, tak podle modelu mohou být dlouhodobé ekonomické efekty dokonce horší než ty krátkodobé.

Proto se hodí i jedna optimistická zpráva. Více než polovina podniků očekává návrat poptávky na úroveň před plošnou karanténou nejpozději do půl roku. A to jak v průmyslu, tak ve službách, obchodu a stavebnictví. Třetina firem ve stavebnictví dokonce nehlásí žádný pokles poptávky.

Když už jsme u podniků: polovina firem investuje do inovací. Více investují podniky vlastněné zahraničních vlastníkem, než domácím kapitálem. A čím větší firma, tím větší pravděpodobnost, že inovuje.

Začíná německé předsednictví EU, Merkelovou čeká vedle COVIDu, schvalování balíku „Next Generation EU“ a víceletého finančního rámce také finalizace Brexitu. Vzhledem k tomu, že postup při vyjednávání nové dohody výrazně drhne, tak opět roste pravděpodobnost, že UK skončí bez obchodní dohody = tvrdý Brexit. Ten by výrazně brzdil oživení v EU a UK.

Při čtení mě zaujala jedna statistika za Rusko, která jakoby nepatřila do 21. století a určitě ne k velmoci: "As of 2018 nearly a third of all Russia’s medical facilities had no running water and more than half lacked hot water. Around 40% lacked central heating and in 35% the sewage didn’t work."

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.