Ranní restart 1.7.2019

09:58 | B Z | Diskuze

Samá pozitiva, nikoliv jistoty.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Letem světem

Letošní červen byl pro akciové trhy jeden z nejlepších za několik desetiletí: Dow Jones nejlepší od roku 1938, S&P 500 od roku 1997. Koruna se drží v blízkosti 25,4.

Obchodní válka – fronta USA vs. Čína: prezidenti se potkali a světe div se, souhlasili s obnovením obchodních jednání.

 

Navíc Trump slíbil, že odvolá (odloží?) zvýšení cel na čínské zboží v hodnotě 300 mld. USD, která měla být zvýšena tento měsíc, a slíbil zrušit zákaz pro americké firmy dodávat Huawei (což se setkalo s kritikou i ze strany Republikánů). Čínský prezident na oplátku slíbil, že budou nakupovat více amerických zemědělských výrobků. Trump si pochvaloval, že USA vítězí obchodní válku. Vyznění schůzky je pozitivní, nicméně to už jsme tady měli, tentokrát si prezidenti raději neurčili 90 denní lhůtu na jednání. Donald Trump se ještě o víkendu stihnul potkat s Kimem Jong Unem a jako první prezident USA vstoupil na půdu Severní Koreje. Trump pozval severokejského vůdce na oplátku na půdu USA. Bromance jak vyšitá, posun v otázce jaderného programu žádný.

Obchodní války update: jsou i další pozitivní novinky. Za prvé, EU a státy Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) se po dvaceti letech shodly na uzavření zóny volného obchodu. Pokud ji schválí jednotlivé členské země a Evropský parlament, tak půjde o největší zónu volného obchodu na světě (s 773 milióny obyvatel). Dojde k výraznému snížení cel pro významné exportní sektory EU jako výroba aut, strojírenství, chemie a farmaceutického průmysl. Auta a stroje jsou silnou doménou ČR, dohoda by tak mohla pomoci českým firmám. Za druhé, EU podepsala dohodu o volném obchodě i s Vietnamem, která eliminuje 99% ce. Také v tomto případě je potřeba ještě finální schválení Evropským parlamentem a Vietnamem. Lídři EU jedou další kolo jednání o postech EU (předseda komise, předseda Evropského parlamentu a šéf ECB), aktuálním favoritem je Timmermans, ale k dohodě je pořád daleko (proti například Polsko, ČR, Maďarsko, Itálie váhá). Pro zvolení je potřeba shody 72% vlád, které reprezentují 65% obyvatel. Ministerstvo financí očekává, že ve druhé polovině roku bude potřebovat cca194 mld. CZK a mimo jiné plánuje vydat dluhopisy v hodnotě minimálně 50 mld. CZK a také navýšit objem eurobondů. Dnes sjezd naftařů OPEC ve Vídni. Zítra meeting plus Rusko. Očekává se shoda na prodloužení prosincové dohody o omezení těžby.

Můžeme se chlubit, že náš vzdělávací systém umí dostat do lidí základní dovednosti. Máme třetí nejnižší podíl lidí bez základních dovedností ze zemí OECD (7%, například USA nebo sousední Polsko dvojnásobek). Má to mnoho ALE: základní dovednosti nás nevytáhnou z levné ekonomiky, roste podíl mladých lidí, kteří dosáhli jen základního vzdělání...

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačnéČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.