Ranní restart 09.08.2019

10:35 | B Z | Diskuze

CZE: Mírný sezónní nárůst nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

CZE: Mírný sezónní nárůst nezaměstnanosti

Podle dat z úřadů práce se v červenci zvýšil podíl nezaměstnaných osob z 2,6 % na 2,7 %. Šlo nicméně o sezónní pohyb, který je v červenci ovlivněn jednak absolventy škol a pak také učiteli, kterým skončil školní rok a hledají na léto možnost si přivydělat. I přes mírně vyšší nezaměstnanost zůstává obrázek poptávky a nabídky na trhu práce podobný. Počet volných pracovních míst je rekordní a uchazečů o zaměstnání je stále výrazně méně. Proto k ochlazování aktuálně napjatého trhu práce bude docházet jen velmi pomalu, když propuštění pracovníci z průmyslu (z důvodu nižší zahraniční poptávky či vyšší robotizace) mohou najít bez problémů práci jinde.

 

Čína stanovila střední kurz nad 7,0

Čínská centrální banka včera stanovila denní střední kurz pro juan na USD/CNY 7,0039, od kterého se kurz může odchýlit maximálně o dvě procenta. Jde o nejslabší úroveň od roku 2008. Hladina 7,0 je považována za psychologickou hranici a nedávné oslabení juanu je odpovědí na nová Trumpova cla na čínské zboží. Samotná hladina v sobě nese dvě informace. První je to, že Čína se nebojí použít měnový kurz jako nástroj pro vyjednávání a v případě dalších cel by mohl být juan znovu oslaben. A zadruhé, nastavení kurzu jen velmi mírně nad hladinou 7,0 je signál trhům, že Čína nemá v tuto chvíli zájem oslabovat měnu nějak výrazně. Při vyšší devalvaci by totiž mohl začít odkékat z Číny zahraniční kapitál, což by mohlo pro čínskou ekonomiku znamenat problém. Další rozhovory mezi oběma zeměmi se uskuteční v září. Do té doby by se nic zásadního stát nemělo, nicméně především v případě Trumpa bych si na to rozhodně nevsadil.

 

Čistka v turecké centrální bance

Poté, co byl nedávno vyměněn guvernér turecké centrální banky (protože nechtěl snížit sazby), došlo včera k dalšímu propouštění. Podle anonymních zdrojů Bloombergu bylo propuštěno 9 vysoce postavených pracovníků včetně hlavního ekonoma, šéfa výzkumu, dohledu, risk managementu atd. Žádný důvod nebyl uveden. Situaci v Turecku bude zajímavé sledovat. Erdogan již delší dobu obhajuje, že snížení úrokových sazeb povede ke snížení inflace. Což je vcelku neortodoxní teorie, protože ekonomická teorie to vidí opačně (nižší sazby oslabují kurz a tím způsobí vyšší inflaci, či nižší sazby zvyšují růst HDP a tím zvyšují inflační tlaky z domácí ekonomiky). Nyní je úroková sazba v Turecku stále vysoká, když i přes snížení, které provedl nový guvernér, je 19,75 %. Aktuálně je inflace v Turecku necelých 17 %, což znamená, že reálná sazba je stále kladná a oproti situaci ve světě vcelku atraktivní. Proto stále i přes snížení sazeb nedochází k oslabení liry, což by na první pohled mohlo Erdoganovu teorii podpořit (vysoké reálné sazby přitahují kapitál a přes posílení kurzu se sníží inflace). To platí zvlášť nyní, když sazby snížil FED a dolů půjde i ECB a investoři hledají další příležitosti. Problém ale může nastat, když odmyslíme geopolitiku, pokud začne turecká centrální banka snižovat sazby výrazněji (pod inflaci). V tom okamžiku může dojít k odlivu kapitálu a růstu inflace (přes slabší kurz).

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Reich: Indický experiment naznačuje, co udělá s ekonomikou velký peněžní šok

Ilustrativní obrázek

Čína oznámila odvetná opatření na americké zboží v hodnotě 75 miliard dolarů; mj. sazbu na auta 25 %

Ilustrativní obrázek

Výnosy jsou nízko, kupujte dividendové akcie

Ilustrativní obrázek

Akcie padají, dluhopisy nesou čím dál méně. Jak v tomto prostředí investovat?

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji úrokových sazeb za 5 000 let

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 23.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street klesá

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci bez výraznějších změn, index S&P -0,05%

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.