Ranní restart:05.08.2019

10:19 | B Z | Diskuze

rovnováhy, simulace a parita

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

V pátek ČNB představovala analytiků svůj nový model a novou prognózu. Co mě zaujalo? Co se týká modelu, tak ČNB upravila některé předpoklady ohledně rovnovážných veličin. Například už nepředpokládá, že by sazba ECB měla v rovnováze mířit k 3,5 procentům, ale nyní „jen“ ke 2,5 procentům. Vzhledem k některým odhadům rovnovážné reálné sazby EMU (které ukazují záporné číslo) a dlouhodobé neschopnosti ECB dostat inflaci a inflační očekávání ke dvěma procentům, stále může jít o příliš vysoký předpoklad. Nicméně to je tak vše důležité ze změn rovnovážných veličin. ČNB nadále očekává, že růst HDP bude dosahovat v rovnováze tří procent, kurz bude posilovat o 1,5 procenta ročně. A i když došlo ke snížení rovnovážných sazeb ECB, tak v případě rovnovážných sazeb ČNB nedošlo ke změně (3%), protože CNB zvýšila odhad rizikové prémie (o jeden procentní bod). Dále, prognóza předpokládá zvýšení sazeb na 2,25% v závěru roku a v příštím roce snížení na cca 1,75%. Samozřejmě (mimo jiné) za předpokladu, že koruna letos posílí nad 25,2 (4Q2019) a příští rok na 24,4. My v letošním roce očekáváme sazby stabilní. 

 

ČNB předpokládá ve svém základním scénáři, že HDP v EMU poroste o 1,2 procenta letos a příští rok o 1,5%. Připravila i alternativu, kde předpokládá, že růst v EMU bude poloviční (tedy stále ne recese). V tomto případě by ČNB sazby snížila až na cca 1,5 procenta při stabilním kurzu kolem 25,3. Reakce ČNB v této simulaci odpovídá i naši propočtům. Počet nově vytvořených pracovních míst v USA dosáhl v červenci 164 tisíc a míra nezaměstnanosti zůstala stabilní na 3,7%. Čísla nenaznačují bezprostřední nebezpečí recese. Brexit update: UK vyzvala EU k jednání o nové výstupové dohodě s tím, že se změnily podmíny: UK má novou vládu a EU nový parlament (ale ne Evropskou radu, že). EU zatím drží jednotnou línii – dohoda už je, takže není potřeba nová. Pravděpodnbost tvrdého Brexitu s Borisem Johnsonem v čele UK vzrostla, podle sázkových kanceláří nad 35%. S tím, jak roste tato, tak oslabuje i libra. Obrázek ukazuje korelaci librou a pravděpodobností tvrdého Brexitu. Jednoduchá extrapolace naznačuje, že vystoupení bez dohody by mohlo dostat kurz k dolaru až do blízkosti parity. Tento týden nás mimo jiné čekají čísla za český průmysl a služby v EMU (PMI). V případě českého průmyslu trh bude čekat nakolik se špatné výsledky indikátorů PMI v CZ a Německu projeví do poklesu průmyslové výroby. My očekáváme pokles červnové výroby o -2,4 procenta, ale primárním důvodem bude nižší počet pracovních dnů ve srovnání s loňským rokem. Indikátory PMI za služby v EMU by se měly pohybovat bezpečně nad 50 a kompenzovat tak slabost průmyslu. Kompozitní indikátor (služby + průmysl) by se měl jak v Německu, tak v EMU udržet také nad 50 body = udržení pozitivního růstu HDP.

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 10.10.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy na pozadí příchozích dat o čínském HDP spíše oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše oslabovaly, výjimkou hongkongský Hang Seng

Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.