Ranní restart 01.11.2019

09:47 | B Z | Diskuze

EMU: Růst HDP mírně nad očekáváním

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

EMU: Růst HDP mírně nad očekáváním

Podle předběžného odhadu rostla ve třetím čtvrtletí ekonomika eurozóny o 0,2 % mezičtvrtletně a 1,1 % meziročně. Data jsou lehce nad očekáváním trhu (0,1 %). Ačkoliv jde o malé číslo, hlavním závěrem je, že eurozóna jako celek neklesá a to ani přes pravděpodobnou recesi v Německu. Hlavním důvodem je sektor služeb, který kompenzuje pokles v průmyslu, a za kterým stojí vcelku slušný (na eurozónu) vývoj na trhu práce.

Pokud se opravdu podaří konečně vyřešit brexit, eurozóna by se mohla začít pozvolna ožívat, když k tomuto vývoji přispěje především Německo. Stále ale bude nutné považovat růst v eurozóně za křehký a s vyššími riziky. EMU: Inflace a nezaměstnanost V říjnu dosáhla míra inflace v eurozóně jen 0,7 % a potvrdila tak pokračování období nízkých inflačních tlaků. Kromě tradičně slabé jádrové inflace (1,1 %) jsou tentokrát na vině také ceny energií, které jsou meziročně o více než 3 % nižší (loni v října byla podstatně dražší ropa).

Z pohledu ECB se nic nemění. Inflační tlaky zůstávají slabé a to se vzhledem k nízkému růstu HDP jen tak nezmění. Proto ECB ponechá měnovou politiku stále uvolněnou. Pokud by se navíc zhoršil vývoj v eurozóně (to vímáme jako riziko), mohla by ECB politiku ještě uvolnit. Míra nezaměstnanosti v eurozóně byla v září 7,5 %, což je vcelku slušné číslo. Tedy na eurozónu samozřejmě. Strnulý trh práce a silná ochrana zaměstnanců v jižních zemích EMU už prostor pro další pokles míry nezaměstnanosti příliš nedávají.

Mezi zeměmi už dá se říci tradičně má nejnižší míru nezaměstnanosti ČR, která je následována Německem. Právě vcelku slušný vývoj míry nezaměstnanosti je jedním z hlavních důvodů, proč HDP eurozóny stále roste (přes vývoj domácí poptávky a sektor služeb).

 

CNB: I Rusnok pro stabilní sazby

V poslední době se s komentáři členů bankovní rady roztrhl pytel. Naposledy včera naznačil její guvernér J. Rusnok, že stabilita sazeb po listopadovém zasedání je nejpravděpodobnější scénář. Hlavním důvodem jsou opačně působící faktory (domácí proinflační vývoj vs. pravděpodobná recese v Německu). Na listopadovém zasedání se tak bude pravděpodobně ČNB opět rozhodovat pro stabilitu sazeb nebo jejich zvýšení. Vzhledem k vývoji v zahraničí a přetrvávajícím rizikům čekáme první možnost.

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 4.9.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.9.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.8.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 23.8.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 21.8.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 19.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v červených barvách

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie končí týden na nových historických maximech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.