Ranní přehled 3.7.2019

10:01 | B Z | Diskuze

ČEZ, Avast, ECB, Bayer, Immofinanz, Tesla

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,041 bodů (+0.1% d/d); objem: 223 mil. Kč

Akcie elektrárenské jedničky ČEZ (+0,38 %) zahájily úterní seanci mírně v plusu, odkud je vzápětí sestřelila dolů zpráva ohledně naplánovaného schvalování finančního modelu rozšiřování jádra na pondělním jednání vlády. Titul naštěstí v závěru dne zabral a nakonec zelené teritorium uhájil. Investoři se tak pravděpodobně vrátili ke scénáři posledních měsíců, kdy jakýkoliv hotovostní dopad potencionální expanze jaderné části bude v poměrně vzdálené budoucnosti. Avšak onen stín pochybností nad společností i nadále zůstal a neutralizuje jakýkoli pokus o solidní růst ceny jejích akcií. Avast (+1,71 %) v Praze doháněl londýnskou linku, za kterou mírně zaostával. Naopak na akciích rakouské Erste Group (-1,01 %) došlo ke korekci nedávných zisků. Celkové zobchodované objemy zůstaly pod dlouhodobým průměrem, plně v souladu očekávanou prázdninovou okurkovou sezónou.

USA Dow Jones: 26,787 (+0.3%); S&P500: 2,973 (+0.3%); Nasdaq: 8,109 (+0.2%)

Akcie na Wall Street se během včerejšího dne pohybovaly v úzkém obchodním pásmu a připsaly si nakonec jen mírné zisky znamenající nová historická maxima (S&P 500 +0,29 %; 2 973,01 b.). Trhům chyběla výraznější kurzotvorná zpráva i makrodata. Obavy ze zpomalování globálního růstu však dolehly na cenu ropy (WTI -4,67 %; 56,34 USD). Černému zlatu nepomohla ani dohoda Opecu na prodloužení těžebních limitů o dalších nejméně 9 měsíců. Podobný vývoj byl k vidění na dluhopisech, výnos amerických desítek se znovu dostal pod úroveň 2 %. Z toho naopak těžilo zlato (+1,9 %; 1 416 USD). Zajímavostí dne byla nominace šéfky MMF K. Lagardové na pozici nové šéfky ECB po končícím M. Draghim. Dnes bude v USA z důvodu čtvrtečního svátku Dne nezávislosti zkrácené obchodování do 19 hod. SEČ.

 

Komentář k devizovému trhu

Euro včera začalo obchodní den posilováním vůči dolaru, když se na trhu objevily zprávy, že ECB nebude spěchat s případnou úpravou politiky ve světle slabších makroekonomických dat. Zřejmě spíše počká na aktualizovanou prognózu, která bude hotová v září. Euro tak na chvíli posílilo z 1,128 až na 1,132 USD/EUR. Celé zisky však neudrželo a odpoledne se obchodovalo kolem úrovně 1,130 USD/EUR. Mírné oslabení dolaru pomohlo i zlatu, které se vrátilo nad 1390 USD za unci. Koruna se k euru obchodovala ve velmi úzkém pásmu 25,44 – 25,46 CZK/EUR bez výrazných impulzů pro obchodování.

 

Kalendář – významné události

USA: Burzy jsou otevřené pouze do 19:00 SEČ (den před Dnem nezávislosti)
11:00 – Eurozóna: Index. nák. manažerů ve službách (červen)
14:30 – USA: Změna zaměstnanosti dle ADP (červen)
14:30 – USA: Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti
16:00 – USA: Průmyslové objednávky (květen)
16:00 – USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen)
16:00 – USA: Index nák. manažerů ISM ve službách (červen)

 

Přehled ČR

ČEZ: Vláda bude schvalovat investorský model pro stavbu jaderné elektrárny

Avast: Broadcom má údajně zájem o producenta antiviru Symantec

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

ECB zřejmě povede Lagardeová z MMF

Bayer: Soudce může údajně snížit 80 mil. USD pokutu za Roundup

Immofinanz očekává pozitivní přecenění nemovitostí

Tesla: Dodávky za 2Q překonaly odhady

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Podle ČTK by v pondělí měla vláda schvalovat investorský model pro dostavbu jaderných elektráren. Investory mají být dceřiné firmy ČEZu, které k tomu budou využívat jak vlastní zdroje, tak externí financování. Měly by být uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZem, které umožní získání úvěru za podobně výhodných podmínek, jako by si půjčoval stát. Dále je v návrhu, že stát bude zároveň garantovat stabilitu legislativního a regulatorního prostředí a případné kompenzace při jeho změně. Návrh nepočítá s přímým financováním ze strany státu a poskytnutím záruk návratnosti projektu. Bude důležité, jaké smlouvy budou mezi státem a ČEZem podepsány. Postupně by měly být uzavírány do konce roku. Není jasné, jestli budou také řešit případná rizika (žaloby, arbitráže) ze strany minoritních akcionářů, jak nedávno uvedl vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl. Podle něj musí smlouva být taková, aby ošetřila legitimní práva minorit. Detaily smluv nejsou, ale pokud by měl stavět ČEZ sám bez jakýchkoliv státních záruk, tak to není pozitivní zpráva. Připomínáme, že pokud skutečně dojde k realizaci stavby nového jaderného reaktoru, začátek investičně intenzivní periody se dá čekat až kolem roku 2025, pravděpodobně ale až po tomto roce. Do té doby nečekáme významný dopad do hospodaření.

Avast neutrální/pozitivní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Podle informací Bloombergu má americký výrobce čipů Broadcom zájem o akvizici největšího světového producenta antivirových programů Symantec. Podle Bloombergu je jednání mezi firmami v pokročilé fázi a k dohodě o podmínkách akvizice může dojít v řádu týdnů. Přestože je Broadcom primárně hardwarovou společností, už loni se vydal na pole softwaru akvizicí firmy CA Technologies. Akcie Symantecu reagovaly na zprávy včera v poobchodní fázi růstem o 22 %. Podotýkáme, že Symantec se orientuje na firemní antivirové zabezpečení, zatímco Avast má většinu tržeb ze spotřebitelského antiviru. I tak však může zájem o největší firmu v oboru pozitivně ovlivnit valuace ostatních společností ze sektoru.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

ECB Podle dohody vlád členských zemí EU zřejmě vystřídá na postu prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho Christine Lagardeová, která doposud vedla Mezinárodní měnový fond. Lagardeová je podle dosavadních vyjádření příznivkyní relativně uvolněné měnové politiky, na druhou stranu však nemá s praxí měnové politiky zatím významné zkušenosti. Lagardeová je prozatím do funkce nominována, ještě musí být formálně potvrzena.

Bayer (=/+) Tiskové agentury včera uvedly, že americký soudce může údajně snížit 80 mil. USD pokutu pro Bayer za herbicid Roundup v jednom z 1200 sporů kvůli špatnému propočtu výše pokuty. Informace o možném snížení pokuty by mohla fungovat jako precedent pro ostatní spory, které Bayer kvůli Roundupu vede. Samozřejmě bude záležet na konkrétních pochybeních, ale již dříve se spekulovalo, že některé pokuty neodpovídají povolené sazbě pro daný případ. Situaci budeme nadále sledovat, protože právě konečná výše odškodného za Roundup má silný vliv na hodnotu společnosti. Jen připomínáme, že se dříve odhadovalo, že Bayer zaplatí zhruba 5 mld. USD. Nicméně dosavadní rozsudky ukazují na zřejmě mnohem vyšší částku. Bayer se samozřejmě bude soudně bránit.

Immofinanz (=/+) Immofinanz včera uvedla, že ve výsledcích za 2Q19 očekává výrazně pozitivní efekt z přecenění nemovitostí na zisk společnosti. Za celé první pololetí má přecenění dosáhnout cca 100 mil. EUR, což podle managementu reflektuje hlavně výborné tržní prostředí v Rakousku, Německu a dalších zemích střední Evropy. Hosp. výsledky za 2Q19 zveřejní Immofinanz 29.8.

 

USA

Tesla Motors (+) Společnost reportovala dodávky automobilů za 2Q ve výši 95 200 (+134 % r/r), čímž překonala odhady na úrovni 87 749 vozů. Vyšší dodávky oproti odhadům byly u všech modelů. Tesla zároveň zmínila, že ve 3Q vidí další růst objednávek a je připravena zvyšovat produkci. Na rozdíl od předchozích reportů Tesla nyní nepotvrdila a ani jinak nezmínila svůj celoroční výhled, který počítá s dodávkami v rozmezí 360 – 400 tisíc vozů. K jeho naplnění by v druhé polovině roku musela čtvrtletně dodat více jak 100 tisíc vozů. Akcie v poobchodní fázi reagovaly růstem o 7 %.

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - Politika

Ilustrativní obrázek

Joe Biden v Bílém domě, nerozhodný Kongres a pnutí u republikánů

Ilustrativní obrázek

Nad věcí - Spojené státy budou mít nového prezidenta i nové problémy

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled pro tento týden: Minutes Fedu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 31.1.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v zeleném, ztrácela Čína

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.