Pyramidy s dvojitým dnem - mayská civilizace odhaluje nová tajemství

19:19 | M Z | Diskuze

Archeologové pracující na poloostrově Yucatán v Mexiku učinili objev, který se může být klíčový k pochopení celé mayské kultury.

Ilustrativní obrázek
Foto: Sueneé Universe

Mnohavrstevný památník známý jako El Castillo nebo Pyramida Kukulkána se nachází právě zde. Jeho dvojitá struktura byla objevena již ve 30. letech minulého století, ale vědci netušili, že je to jenom počátek historie.

Pyramidy ve starověkém městě
Mayové opustili své tajemné hlavní město několik staletí před počátkem španělské kolonizace Ameriky. Dobyvatelé našli už jenom opuštěné domy a chrámy, jejichž majestátnost nepodléhá ani samotnému Času. Desítky let si vědci lámali hlavu nad tajemstvím Chichén Itzá, města, které UNESCO schválilo jako jeden z nových divů světa. Všechny tyto stavby prošly již křížem krážem miliony turistů a vědci nacházejí stále nová a nová tajemství v jejich ruinách.

Virtuální pohled
Aby se dostali přes tloušťku staletých stěn, využili archeologové technologii 3D vizualizace tomografie. Myšlenka znovu prozkoumat dávno známou pyramidu napadla hlavního vedoucího expedice Reného Cháveze Seguru. Je pravdou, že se touto metodou původně snažil ověřit stav zdí a byl velmi překvapen, když se na obrazovce skeneru objevila tajná místnost.

Matrjoška indiánů
Ukázalo se, že celá pyramida je postavena podle principu ruské matrjošky. Ta největší ze všech tří byla postavena mezi lety 1300 až 1050 n. l. a je pouhým začátkem cesty do „tajemné říše“. Druhá stavba je archeology datována mezi lety 1000 – 800 n. l. Třetí a nejmenší vznikla mezi lety 800 – 550 n. l. Tato tajná pyramida patří k vrcholu klasického období mayské civilizace.

Maličká skrýš
Pro archeology je náhodný Segurův objev skutečným darem. Vědci předpokládají, že zapečetěná místnost uvnitř menší pyramidy umožní vnést světlo do doposud nerozluštěných příčin nečekaného úpadku této civilizace, jehož počátek je ve stejném období. Kromě toho se v ní může nacházet i pohřební lože jednoho z dávných vládců velké kultury. Tradičně byl totiž do hrobky mayského vládce vkládán soupis jeho dosažených úspěchů a René Segura se domnívá, že tato pyramidu je jednou z těch pravých.

Podzemní jezero
Výzkumníky čekalo ještě jedno překvapení. Poté, co opakovaně prozkoumali menší pyramidu, vyšlo najevo, že fundament jejího základu skrývá tajný tunel vedoucí k vodní nádrži, které byly indiány přisuzovány mystické vlastnosti. Podle jedné z nejpravděpodobnějších teorií ji mohli Mayové považovat za předdveří záhrobního světa. Po projití všech tří pyramid se duchovní dostal do království mrtvých, odkud čerpal mystickou sílu pro svůj národ.

Zdroj:Sueneé Universe
Líbil se vám článek?
+2 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Umělá inteligence Facebook je schopna rozpoznat uživatele se sklony k sebevraždě

Ilustrativní obrázek

Nemalá část Francouzů stále věří, že Američané nikdy nepřistáli na Měsíci

Ilustrativní obrázek

Které knihy čte Bill Gates nejraději? Mezi autory kraluje česko-kanadský vědec Václav Smil

Facebook posiluje vývoj své umělé inteligence

Zajímají Vás investice do umělé inteligence? Nakupujte tyto akcieČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.