Své akcie se na trhu chystá nabídnout první ETF zaměřený na bitcoin. Bude cena digitální měny reagovat růstem?

13:59 | wa pe | Diskuze

Pokud bude schválen veřejně obchodovaný fond (ETF) Winklevoos, může bitcoin jen v prvním týdnu zaznamenat kapitálový příliv ve výši 300 milionů USD, tvrdí experti.

Ilustrační foto
Foto: Gerd Altmann

Závěr minulého roku přinesl obchodníkům s digitální měnou bitcoin hned dvě dobré zprávy najednou. Nejprve to bylo opětovné překonání úrovně 1000 USD za minci, které však bylo již následováno hlubokou korekcí způsobenou rozhodnutím čínské vlády omezit obchodování s digitální měnou ve snaze zabránit odlivu kapitálu ze země.  Tou druhou pozitivní zprávou je vysoká šance, že na finanční trhy vstoupí první veřejně obchodování fond navázaný na bitcoin, Winklevoss Bitcoin Trust ETF.

Za chystaným ETF stojí společnost Winklevoss Capital,  Tylera a Camerona Winklewossů, která své plány na vznik fondu oznámila již v roce 2013. Oba také provozují cenový index bitcoinu a burzu Gemini.

Vše nyní záleží na rozhodnutí finančního úřadu v USA (IRS), Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) a Komise pro cenné papíry, které bitcoin v zásadě považují spíše za komoditu než platidlo. V takovém případě by komoditní ETF měl strukturu garančního fondu s povinností nakoupit příslušnou komoditu, v tomto případě bitcoin, ke krytí svých aktiv. V případě, že by ETF zaznamenal příliv kapitálu, musel by jeho poskytovatel začít bitcoiny nakupovat, což by vedlo k nárůstu jeho ceny.

Jen v prvním týdnu po spuštění ETF by ekosystém bitcoinu vzrostl o 300 milionů USD nového kapitálu, tvrdí Spencer Bogart z investiční banky Needham & Co. Celková kapitalizace bitcoinu by podle jeho odhadů mohla díky ETF expandovat na skoro 15 miliard USD, což již překonává tržní kapitalizaci například společnosti Twitter Inc.

Vliv nového ETF na cenu podkladového aktiva se dá jen těžko zhodnotit. V případě jeho schválení by se jednalo o první aktivum, které bude nabídnuto ve formě ETF dříve než v podobě podílového fondu. Někteří analytici si snaží vypomoci paralelou s populárními veřejně obchodovanými fondy na zlato, které po svém uvedení také výrazně zvýšily cenu žlutého kovu na trhu. SPDR Gold Trust GLD byl spuštěn již v roce 1994, ale už předtím měli investoři dostatek jiných možností, jak získat vůči zlatu expozici. V případě bitcoinu je situace odlišná, profesionální správci majetku alespoň v USA nemají oprávnění přímo kupovat pro své klienty bitcoin. Přesto byl ETF na zlato svého druhu revolucí, zpřístupnil totiž komoditu mnohem širšímu záběru investorů včetně drobných, kteří dříve nedosáhli na vysokou vstupní cenu investic do zlata. Výsledkem byla zvýšená poptávka po zlatu jako takovém. Podle World Gold Council 15 největších ETF navázaných na zlato dohromady vlastnilo na konci roku 2016 asi 2,14 tuny zlata. Stejná situace by mohla nastat i po spuštění prvního bitcoin ETF.

Kromě možného zvýšení ceny by byl první bitcoin ETF důležitý i z jiného důvodu. Jednak by to byl důležitý krok na cestě k ustavení bitcoinu jako mainstreamového investičního nástroje a jednak by to signalizovalo, že regulační úřady se nové technologie neobávají, tak jako doposud. Mnoho konzervativních investorů o bitcoinu neuvažuje především kvůli pochybné pověsti, která digitální měny stále doprovází.

Přestože Bogart nevidí žádný konkrétní důvod, proč by neměl být nový ETF schválen, osobně vidí pravděpodobnost povolení ze strany regulačních úřadů v USA jako velmi nízkou. Podle něj se Komise pro cenné papíry (SEC) a další v nejbližší době nepřenesou přes svou nedůvěru, nejistotu a jistě také strach z digitální měny, za kterou nestojí žádná respektovaná centrální instituce. Vše se rozhodne 11. března, kdy SEC definitivně rozhodne o tom, zda Winklevoss Bitcoin Trust ETF povolení k činnosti dostane, či nikoli.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Yahoo se pouští do světa kryptoměn, z trhu mizí spekulanti sázející na pokles a druhá šance pro Bitcoinové ETF

Ilustrativní obrázek

Bitcoin zažívá renesanci. Cena přesáhla 8200 dolarů

Ilustrativní obrázek

Úřady v USA vyšetřují možné manipulace s cenou kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Kurz bitcoinu se blíží klíčové linii svého dlouhodobého trendu

Ilustrativní obrázek

Bitcoin znovu míří k hranici 10 000 USD za minci

Ilustrativní obrázek

Nasdaq by se v budoucnu mohla stát také burzou kryptoměnČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Zjednodušte si život a plaťte mobilem

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.