První odhad HDP: Polsko premiantem regionu, česká ekonomika zpomalí

08:30 | Redakce W4T | Diskuze

Druhé čtení HDP v eurozóně potvrdí zpomalení mezičtvrtletní dynamiky v druhém čtvrtletí. Tamější průmyslová výroba v červenci zakolísala, jedná se však o korekci solidního květnového růstu. Ranní statistika ukázala na pokračující expanzi německé ekonomiky. První odhady HDP z regionu odhalí, že polská ekonomika aspiruje svým meziročním růstem na titul premianta regionu. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Průmyslová produkce eurozóny v červnu zakolísala

Dnešní statistika z eurozóny poukáže na propad průmyslové výroby v červnu. Nasvědčují tomu národní statistiky, kdy silný italský a francouzský růst byl vyvážen poklesem průmyslu v Německu a Španělsku. Nedařilo se ani průmyslu v Nizozemí. Každopádně slabší červnový výkon vidíme především jako korekci předchozího měsíce, kdy německá průmyslová produkce přidala výrazných 2,4 % meziměsíčně a celá eurozóna si připsala 1,2 % m/m.

Druhé čtení HDP ukáže, že ekonomika eurozóny v druhém čtvrtletí zpomalila svůj mezičtvrtletní růst o desetinku. Příspěvky jednotlivých složek se dnes ještě nedozvíme. Ekonomové SG ale odhadují, že spotřeba domácností přispěla stejně jako investice 0,2 pb do celkového růstu, zatímco čisté exporty přispěly negativně. Za celý rok si pak ekonomika eurozóny připíše 2,2 %, v příštím roce pak 1,9 %.

Německá ekonomika vzrostla dle očekávání

Německá ekonomika v druhém čtvrtletí rostla o desetinu rychlejším mezičtvrtletním tempem, než odhadoval trh. Meziročně přidala 2,1 %, a podle našich odhadů hlavním tahounem růstu zůstává spotřeba domácností a investice.

Euro a s ním i regionální měny se včera uklidnily tím, jak se zklidnil kurz turecké liry. Euro vůči dolaru přes den oscilovalo okolo 1,142 USD/EUR, a stále se drží na nejslabší úrovni za poslední rok. Včera se poprvé po dlouhé době stabilizovala turecká lira. Vláda i centrální banka se snaží situaci na finančních trzích uklidnit. Byly zavedeny limity na měnové swapy a zároveň sníženy limity na liru a dolar, které musejí být uloženy u regulátora. Přesto se však centrální banka zdráhá zvedat úrokové sazby a prezident Erdogan ve své řeči proti jejich zvyšování ostře vystupoval. Turecko tak v současnosti prochází měnovou krizí jako z učebnice, včetně deficitu běžného účtu, vysoké inflace (15 % y/y) a absence nezávislé měnové politiky. Lira tak za poslední měsíc ztratila vůči dolaru přes 40 %.

Česká ekonomika svou meziroční dynamiku výrazně zpomalí

Dnes zveřejněný první odhad odhalí tempo růstu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. To by podle nás mělo mezičtvrtletně mírně zrychlit, meziroční dynamika HDP se ale propadne ze 4,2 % na 2,5 % kvůli vysoké statistické základně. Tahounem růstu i nadále zůstávají spotřeba domácností a investice. Na potvrzení struktury si ale ještě budeme muset počkat.

Podobný scénář se odehrává i u českých severních sousedů. Polská ekonomika v Q2 mezičtvrtletně také zrychlila a aspiruje na titul premianta regionu, domácí poptávka ale zůstává hlavním příspěvkem k celkové dynamice. Není vyloučen ani růst investic přes 10 % y/y, k těm soukromým by se měly přidat i veřejné. Důvodem jsou jak nadcházející komunální a krajské volby, které se uskuteční na podzim, tak i nutnost čerpat EU fondy. 

Bilance běžného účtu stáhly dolů dividendy

Statistika běžného účtu za červen potvrdila, že se českému exportu stále daří. Bilance zboží a služeb vykázala přebytek přes 34,1 miliard korun. Celkem běžný účet skončil v mírném deficitu 1,6 mld. CZK, nejvíce ho dolů stáhl odliv dividend. Přestože očekáváme, že saldo běžného účtu bude v dlouhodobém horizontu podporovat kurz koruny, z krátkodobého hlediska na něj nemá vliv. Česká měna se včera pohybovala v pásmu 25,68 CZK/EUR +/- 5 haléřů.

Koruna tak nadále zůstává hlavně ve vleku geopolitických událostí, především toho, jak se bude vyvíjet situace kolem turecké liry.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.5.2020

Ilustrativní obrázek

Shrnutí nové makroekonomické prognózy České národní bankyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy uzavírají středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Frankfurt posiluje

Ilustrativní obrázek

Americké akcie končí vysoko, růsty táhly banky a průmysl, S&P 500 nakonec těsně pod 3000 body

Ilustrativní obrázek

Sanofi prodá svůj dlouhodobý podíl ve společnosti Regeneron v hodnotě přibližně 13 mld. USD

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.