První komunitní pojišťovna na tuzemském trhu zahájila provoz

22:21 | Redakce W4T | Diskuze

První klubová pojišťovna na území ČR, která nabízí komunitní internetové pojištění, zahájila svůj zkušební provoz. Plnohodnotný provoz bude pro všechny zájemce připraven od února 2016. Pojišťovna je plně licencovaná ČNB.

 

První klubové pojištění nabídne společnost na principu peer-to-peer (P2P), umožňující lidem přímé kontakty a využití zboží a služeb bez zprostředkovatele. Příkladem je třeba Uber konkurující klasickým taxíkům, CouchSurfing a Airbnb, nabízející ubytování v soukromí. Např. v Německu je hlavním tahounem společnost Alecto.

P2P pojištění je postaveno na vazbách mezi pojištěnci, kteří vkládají peníze za pojistné do společného fondu. Z něj se vyplácí plnění, přičemž pojištěnci mají možnost obdržet zpět část zisku, a to na rozdíl od klasického pojištění, kde si zisk nechává pojišťovna. Zisk je navíc vyšší než v klasickém pojišťovnictví, protože P2P pojišťovny nemají pobočky, nákladný marketing a provize pro zprostředkovatele. V případě První klubové se bude 75 procent zisku rozdělovat mezi ty pojištěnce, kteří v daném roce neměli škodu.

Hlavní překážkou tohoto druhu pojištění může být velikost českého trhu a regulace. Legislativa ve finančních službách přeje velkým a etablovaným institucím se silným lobingem.

Majoritním akcionářem pojišťovny je investiční fond RSJ Private Equity miliardáře Karla Janečka.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.