První člověk, který se dožije tisíce let, se už možná narodil

15:15 | Ne Ro | Diskuze

Jeden ze zakladatelů vědecko-výzkumné nadace SENS Research Foundation, Aubrey de Grey, věří, že se v brzké době vědcům podaří překonat stárnutí organismu a obelstít smrt.

Ilustrativní obrázek
Foto: kai stachowiak

Aubrey de Grey si dokonce myslí, že člověk, který se dožije tisíce let, je možná už dnes na světě. Očekává totiž, že "problém stárnutí" lidského organismu se podaří překonat v horizontu příštích dvaceti let.

Být stále mlád

Pomineme-li biblické starozákonní případy tisíciletých starců, lze konstatovat, že naši civilizaci trápí stárnutí a smrt prakticky od samého jejího počátku. Stárnutí a smrt dodnes k životu neodmyslitelně patří. Změna klimatu sice může některým současným vědcům i širší veřejnosti přidělávat vrásek na čele, nicméně i když se tento problém podaří zdárně vyřešit, lidé se budou dál rodit a umírat. Zatímco mnozí to berou za jakousi danost vesmíru, totiž, že člověk je smrtelný, někteří vědci si myslí, že lze stárnutí organismu zvrátit a smrt obelstít i o stovky let. Jedním z takto zaměřených vědců je i dr. Aubrey de Grey.

I přes všechny známky času ve své tváři...

Grey spoluzaložil vědecko-výzkumnou nadaci SENS Research Foundation, v níž funguje na pozici šéfa výzkumu. Pevně věří, že se mu podaří najít mechanismus, jak se stárnutím skoncovat. A s výzkumem by si měl pospíšit, poněvadž zub času jak vidno začal znatelně hlodat už i na jeho tělesné schránce. Na webových stránkách Greyovy nadace se dočteme, že její vizí je stvořit "svět bez stařeckých nemocí." Ačkoli Grey přiznává, že najít lék proti stárnutí potažmo smrti je vskutku nelehkým zadáním, věří, že to možné je. Myslí si, že člověk, který se dožije ne sta, nýbrž tisíce let, je už dnes na světě. Grey věří, že se vědcům podaří najít elixír mládí během příštích dvaceti let. V jeho víře ho ostatně občerstvují letošní významné výsledky v oblasti anti-aging výzkumu. V srpnu letošního roku proběhla zpráva o tom, že se vědcům podařilo objevit molekulu, schopnou bojovat s projevy stárnutí organismu. V říjnu pak pozoruhodná nová terapie pomocí kmenových buněk přispěla k zajímavým "anti-aging" výsledkům. Navíc byly objeveny genetické "anti-aging" mutace. A v neposlední řadě vědci z University of Exeter v těchto chvílích vyvíjejí způsob, jak zvrátit stárnutí uvnitř buněk. To všechno jsou pro lidi jako je Grey moc dobré zprávy. Grey totiž považuje problém stárnutí a smrti těl za jednu z nejpalčivějších výzev současné lidské civilizace. Takže nikoli Putin, ani Kim-čong-un, nýbrž stárnutí zabíjí denně 110 tisíc lidí na planetě! A podle Greye je to jednoznačně stárnutí, které způsobuje zdaleka největší bolest na planetě. Až se značným odstupem na druhé příčce těch nej problémů současného lidstva najdeme evropské regulace typu jak moc má být zahnutý banán, kolik listů má mít salát, co si smíme myslet apod.

Jen mládí - nikdy stáří

Organizace spojených národů očekává, že počet lidí starších 60 let se od nynějška do roku 2050 více než zdvojnásobí. Zatímco dnes žije na planetě přibližně 962 miliónů lidí starších šedesáti let, v roce 2050 by měl jejich počet stoupnout na 2,1 miliardy.

Grey předpovídá, že v budoucnu dojde ke vzniku omlazovacích klinik, které se budou zaměřovat na sedmero problémů stárnutí: atrofie tkání, rakovinné bujení, mitochondriální mutace, buňky odolné vůči umírání, vyztužení extracelulární matrice, extracelulární agregáty a intracelulární agregáty.

Asi nebude překvapením, budeme-li předpokládat, že kliniky tohoto rázu určitě nebudou podávat elixíry mládí zadarmo. Takže se nemusíme ani obávat, že by snad široké masy lidí přestaly ze dne na den umírat a přemnožily se, protože budou mít rázem na podobné kliniky přístup.

V tomto ohledu je Grey daleko optimističtější: Uzavřen ve slonovinové věži vědy, myslí si, že lidé politiky nezvolí, dokud se nezavážou, že zpřístupní omlazovací kliniky široké veřejnosti.

Závěrem dodejme, že podobně optimističtí byli v minulosti u jiných vynálezů jiní vědci. Historie nás ale učí, že každý sebelepší vynález lze zneužít. Jaderná energie může ve správných rukou zachraňovat či zlepšovat životy, stejně tak jako je v nesprávných rukou může masově likvidovat. Až čas vyjeví, zdali vynalezení podobného elixíru mládí posune lidstvo vpřed či vzad.

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Autonomní vozy, umělá inteligence, ale i kvantové počítače a kyborgové. Jak bude vypadat svět v roce 2118?

Ilustrativní obrázek

Které akcie ze sektoru zdravotní péče se vyplatí kupovat na rozvojových trzích?

Ilustrativní obrázek

Analytici Moody's snižují svůj rating úvěrové spolehlivosti společnosti Teva

Ilustrativní obrázek

Akcie Allergan mají letos dobré předpoklady pro další růst, tvrdí analytici UBS

Ilustrativní obrázek

Vláda nepodpořila vynětí nemocnic, ambulancí a sociálních ústavů z EET

Ilustrativní obrázek

Už žádné zabíjení zvířat. Izraelský Startup získal milióny dolarů na vyrobení "čistého masa" přímo v laboratořiČti více
Ilustrativní obrázek

Hodnota akcie Alnylam se loni více než ztrojnásobila a letošní rok bude ještě lepší

Ilustrativní obrázek

Analytici z Barclays vidí tři pozitivní šance pro akcie IBM

Ilustrativní obrázek

Apple hodlá přispět 350 miliardami USD do ekonomiky USA

Ilustrativní obrázek

Ne všichni analytici hodnotí poptávku po Apple iPhone kladně

Ilustrativní obrázek

Analytici z Canaccord zvedli cílovou cenu pro akcie Qualcomm

Ilustrativní obrázek

Analytici BAML zvedli cílovou cenu pro akcie Apple

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.