První americká prezidentská debata zdrží pozornost trhů v USA

26.09.2016 08:31 | fa ra | Diskuze

Fed na svém zasedání v minulém týdnu sice sazby ještě nezvednul, ale pravděpodobnost, že se tak stane ještě tento rok, se výrazně zvýšila.

Foto: 401(K) 2012

I tento týden zůstane pozornost ve Spojených státech. Kromě vystoupení několika centrálních bankéřů, kteří by mohli přinést více detailů o smýšlení Fedu, nás čeká ještě první prezidentská debata. Zatímco americká data zveřejněná tento týden by měla být spíše slabší, v Evropě očekáváme dobré zprávy. Indikátory důvěry by měly pokračovat je svých růstových trajektoriích a inflace se v září podle všeho zvýšila.

Evropská inflace pokračuje ve vzestupném trendu

Kalendář ekonomických událostí není na začátku týdne příliš nabitý. Dnes očekáváme pouze další data z amerického nemovitostního trhu a zítra je kalendář úplně prázdný. Nicméně druhá polovina týdne již nabízí zveřejnění celé řady zajímavých indikátorů.

Německý Ifo index by měl v září zaznamenat mírné zvýšení, poté co v srpnu vykázal nečekaný pokles. Ten pravděpodobně způsobily letní dovolené. Současná hodnota Ifo indexu odpovídá růstů HDP o 0,5 % q/q, nicméně v posledních letech Ifo index jako indikátor růst spíše přestřeluje.
Prodeje nových nemovitostí v USA v červenci výrazně vyskočily. Zvýšení se koncentrovalo hlavně na jih země. Tento růst nepovažujeme za udržitelný, a tak v srpnu očekáváme korekci.

I srpnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budou pravděpodobně korigovat slušný růst z předchozího měsíce. Lepší zprávy bychom se měli dočkat od objednávek kapitálových statků, které podle odhadu ekonomů SG vzrostly o 0,2 % m/m. Ty dobře indikují vývoj soukromých investic ve Spojených státech.

Indikátory důvěry z eurozóny by si v září měly celkově mírně polepšit. Tahounem by měla být důvěra v podnikatelské sféře následována průmyslem. Na slušnou aktivitu v tomto sektoru již minulý týden upozornily předběžné odhady PMI. Nicméně tyto indikátory také naznačily horší výsledek ve službách, které by měly táhnout dolů i celkovou důvěru v ekonomice eurozóny. Německá nezaměstnanost by měla vykázat další velmi mírný pokles a znovu tak ukázat na velmi dobrou situace na tamním trhu práce. Míra nezaměstnanosti podle odhadu SG v září stagnovala. Naopak zvýšení očekáváme u inflace. Náš odhad ukazuje na zrychlení růstu harmonizované cenové hladiny na 0,4 % y/y. Za tímto vývojem stojí zejména složka energií.

Předběžný odhad cenového růst v eurozóně zveřejněný v pátek by měl ukázat, že meziroční inflace se dostala na svou nejvyšší hodnotu od června 2014 na 0,5 %. Začíná se totiž projevovat efekt statistické základny u cen energií, které vloni na podzim a v zimě zaznamenaly výrazný pokles. Jádrová inflace by měla v září zůstat podle našeho odhadu beze změny. Příjmy i výdaje amerických domácností v srpnu podle našeho odhadu mírně zpomalily. Nicméně jsou stále podporovány zvyšováním hodinových výdělků. Deflátory soukromé spotřeby však pravděpodobně mírně zrychlily, a stále tak ukazují na růst cenové hladiny v USA

Fed připravil trhy na zvýšení sazeb ještě tento rok

Americká centrální banka na svém zasedání v minulém týdnu ještě ponechala úrokové sazby beze změny. Rétorika Fedu se však změnila. Poprvé letos centrální banka zhodnotila rizika nadcházejícího ekonomického vývoje jako téměř vyrovnaná. Zvyšuje se tak šance na zvýšení sazeb v prosinci. My se domníváme, že na konci roku k tomuto kroku americká centrální banka skutečně přistoupí.

Zářijové PMI z eurozóny přinesly smíšené výsledky. Zlepšení jsme zaznamenali v oblasti průmyslu, kde překvapilo zejména Německo. Naopak sektor služeb podle PMI vykázal pokles aktivity a strhnul s sebou i kompozitní index.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.